Gašparovič dosluhuje, důležitá rozhodnutí ale ještě dělat chce

Bratislava - Dosluhující slovenský prezident Ivan Gašparovič odmítl výzvy politiků, aby po nedávných volbách nové hlavy státu přenechal důležitá rozhodnutí svému nástupci v úřadu Andreji Kiskovi. Gašparovič by do poloviny června, kdy skončí jeho druhý pětiletý mandát, mohl například jmenovat nové ústavní soudce nebo budoucího šéfa nejvyššího soudu.

Slovenský prezident není povinen vyhovět návrhům na jmenování vysokých státních funkcionářů. Nově zvolená hlava státu Kiska už ohlásil, že by toto právo využil a nejmenoval na další funkční období současného šéfa nejvyššího soudu Štefana Harabina, pokud by byl znovu zvolen. Harabin je slovenskými médii často označován za symbol špatného stavu justice. V roce 2009 ho do čela nejvyššího soudu jmenoval Gašparovič, který v kampani před prezidentskými volbami podporoval Kiskova protikandidáta, premiéra a šéfa sociálních demokratů (Směr-SD) Roberta Fica.

Opoziční politici na Slovensku po prezidentských volbách, které se konaly minulý víkend, vybídli Gašparoviče, aby rozhodoval pouze v běžných věcech a zejména jmenování ústavních soudců a předsedy nejvyššího soudu přenechal Kiskovi. Zmiňovaným představitelům justice sice skončí funkční období krátce po nástupu Kisky do prezidentského úřadu, jejich nástupce by ale mohl jmenovat už Gašparovič. Parlament, ve kterém má většinu vládní strana Směr-SD, už schválil pět ze šesti kandidátů na ústavní soudce, z nichž tři na 12 let zasednou na ústavní soud.

"Křesťanskodemokratické hnutí vyzývá současného prezidenta, aby v zájmu upevňování politické kultury už nepřijímal rozhodnutí, která nejsou nevyhnutelná pro řádný chod ústavních orgánů," uvedl předseda hnutí Ján Figeľ. Podobně se vyjádřili i další zástupci opozice.

Gašparovič už před prezidentskými volbami prohlásil, že svých pravomocí se nevzdá. 

Češi často při svém posuzování slovenské politiky vycházejí toho, že jen s jistým zpožděním kopíruje český vývoj. Ve skutečnosti tomu ve zcela podstatných věcech skoro nikdy tak není. Klasický příklad je vývoj po květnu 1945. Ačkoli v českých zemích dostali komunisté 40% hlasů, na Slovensku se dokázali domluvit ti, kteří komunisty (a tedy ruskou nadvládu) nechtěli, Demokratická strana tam získala 62% hlasů a slovenští komunisté se octli v menšině ještě daleko výraznější, než teď Fico vůči Kiskovi. Situace na Slovensku tedy byla podobnější situaci v poválečném Maďarsku, bohužel to ani Slovákům, ani Maďarům nebylo nic platné.

I dnešní slovenská situace je jiná než u nás. Především Fico není Zeman. Po prvních čtyřech letech dokázal dělat přece jen pragmatičtější politiku. Za druhé, Kiska není Babiš: není oligarcha, tj. kromě podnikatele ještě mediální magnát a šéf fakticky nejsilnější politické strany, uvedl Reflex.cz.

Není jasné, proč se Fico rozhodl postavit před slovenské voliče tak velkou výzvu, že se svou dominantní stranou obsadí všechny nejvyšší ústavní funkce. Rozhodl se poměrně pozdě a řekl bych proto, že neměl jiného přesvědčivého kandidáta a „opoziční" prezident může i silnému premiérovi vládnutí průběžně znepříjemňovat.

Související

Zuzana Čaputová a Petr Pavel

Historie slovenských prezidentů: Jen jeden obhájil mandát, další pracoval na benzince

Slováci budou nejpozději začátkem dubna vědět jméno svého šestého prezidenta. Od roku 1993 se v paláci vystřídalo o dvě hlavy státu více než v České republice. Důvod je jednoduchý: pouze jediný prezident na pozici vydržel dvě volební období. EuroZprávy.cz vám nyní přinášejí seznam všech, kteří nejbližšímu sousedovi Česka vládli. 

Více souvisejících

Prezident SR Ivan Gašparovič Andrej Kiska

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 9 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 10 hodinami

Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem

Konflikt mezi Izraelem a militantním hnutím Hizballáh si vyžádal v Libanonu více než 3000 mrtvých a 13.492 zraněných, oznámilo libanonské ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy