Romové trpí, diskriminace je děsivá, varuje EU. Česko také selhalo

Brusel - Především na místní úrovni a jen dlouhodobým úsilím je možné napomoci k integraci romské menšiny do většinové společnosti v Evropské unii. Ve svém vystoupení na dnešním třetím evropském romském summitu to poznamenal předseda Evropské komise José Barroso. Otevřeným způsobem situaci Romů ve své zemi na summitu popsal rumunský prezident Traian Basescu. Jednání pěti stovek delegátů z celé EU řeší, jak integraci Romů co nejlépe podpořit.

"Společnost je jen tak silná, nakolik silný je její nejslabší článek," zdůraznil Barroso, s kterým souhlasila také eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová. Zástupci Evropské komise připomněli, že ve finančním období na roky 2014 až 2020 je v Evropském sociálním fondu 80 miliard eur (2,1 bilionu Kč) a nejméně pětina z této částky musí být využita na boj se sociálním vyloučením a chudobou.

Potřeba však prý jsou nejen peníze, ale také důsledné uplatňování evropské politiky v této oblasti. "Uvedení plánů v život je klíčové," míní Barroso. Politici se podle něj naopak musejí postavit rostoucí antiromské rétorice a předsudkům ve veřejné debatě v EU.

"Romské obyvatelstvo nadále čelí alarmující míře diskriminace na pracovním trhu, ve vzdělávání a zdravotní péči a podstatně horším životním podmínkám, než jejich sousedé," prohlásil eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a začlenění László Andor. Zdůraznil přitom, že Romové představují výraznou a rostoucí součást budoucích pracovních sil.

Andor poukázal na potřebu strukturálních reforem, které by měly bojovat s nezaměstnaností mladých lidí, a Romů zvláště. "Začleňování Romů není jen otázkou solidarity. Je to také klíčová demografická a ekonomická příležitost pro Evropu," dodal komisař.

Rumunští a bulharští Romové byli v loňském roce vyhošťováni z Francie, které kvůli tomu Evropská komise pohrozila, neboť postup je v rozporu s právem občanů EU na volný pohyb po prostoru osmadvacítky. Tehdejší francouzský ministr vnitra sklidil kritiku za výroky, že životní styl Romů je v rozporu s francouzským způsobem života.

"Když se podívám, co se posledních 500 let vůči Romům v Evropě páchalo, tak cítím v posledních čtyřech letech obrovskou práci. Je obrovská vůle a vědomí shora, že něco pro 12 milionů Evropanů musíme změnit," míní Kumar Vishwanathan z ostravského občanského sdružení Vzájemné soužití. Od Barrosovy komise, která vytvořila právní, finanční a politický rámec, podle něj víc není možné chtít.

Česko selhalo

V České republice se podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera situace i kvůli hospodářské krizi nelepší. "Přibylo sociálně vyloučených lokalit, což ale neznamená, že by se nic nedělalo," poznamenal. Připraveným strategiím však podle něj v minulosti vládní politika nešla příliš naproti.

Na národní úrovni vidí potíže i Vishwanthan. "U nás v Česku se selhalo právě zde. Minulé vlády nevyužily možností čerpání evropských dotací, nabízených nástrojů. Pak není divu, že na místní úrovni nebyla kapacita," podotkl. Nová vláda by to ale mohla změnit, myslí si aktivista.

Diskriminace v České republice existuje hned v několika oblastech. Nejde však o záměrnou a cílenou diskriminaci některých skupin ze strany vlády nebo státu, ale spíše o ignoraci těch praktik, jejichž základ je zakořeněn v předsudcích a xenofobii většinové populace.

Vládní opatření se mnohdy míjí účinkem, neboť často neřeší jevy, na které se zaměřují, anebo nezasahují pravé příčiny problémů (největším legislativním úspěchem poslední doby je implementovaní směrnice 2000/43/EC).

Dne 17. června 2009 byl Parlamentem České republiky přijat zákon o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací, tzv. antidiskriminační zákon, který vyjma druhé části nabyl účinnosti dne 1. září 2009.

Vedle legislativních změn a akčních plánů je nezbytně nutné zaměřit se více na prezentaci ohrožených skupin jako přínosnou součást celé české společnosti a kultury, nikoliv jako na zdroj konfliktů. Takové plošné akce vyžadují ovšem investice, a to si vládní koalice (pokud chce být znovu zvolena) nemůže dovolit. Pozitivní akce na ochranu a propagaci menšin nejsou zdaleka oblíbeným tématem veřejného mínění a už vůbec voličským tahákem.

Nezbývá než věřit, že se bude přístup české veřejnosti k této problematice postupně měnit díky větší otevřeností evropským vlivům a kontaktům, ale také že brzy bude v čele stát silná vláda, která bude odhodlána zavádět radikální reformy a podpůrné programy, uvedl helcom.cz.

Související

EU

Pro eurokomisaře začne v únoru platit nový etický kodex

Brusel - Od února 2018 začne pro členy Evropské komise etický kodex. Obsahuje přísnější pravidla například ohledně střetu zájmů či možností nástupu do lobbistických firem, až tito lidé ukončí své působení v unijní exekutivě. Kodex nyní čekají konzultace s europarlamentem.
Vladimir Putin a José Manuel Barroso

Putin vyhrožuje: Kyjev zaberu do čtrnácti dnů, když budu chtít

Brusel - Ruský prezident Vladimir Putin údajně v souvislosti s ukrajinskou krizí řekl dosluhujícími šéfovi Evropské komise Josému Barrosovi, že když bude chtít, zabere Kyjev za dva týdny. Napsal to italský list La Repubblica. Barroso to měl prohlásit v sobotu během mimořádného summitu EU v Bruselu.

Více souvisejících

José Manuel Barosso Romové EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda zahájila evakuaci Rafahu

Izraelská armáda v pondělí vyzvala obyvatele ve východní části města Rafah ležícího na jihu Pásma Gazy, aby se dočasně přesunuli do "humanitární oblasti". Informuje o tom deník Times of Israel.

před 4 hodinami

Miroslav Imrich

Zemřel Miroslav Imrich, zpěvák skupin Tango a Abraxas

Českou hudební scénu zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel zpěvák Miroslav Imrich, který se proslavil působením v kapelách Tango a Abraxas. Podle dostupných informací nepřežil srážku s vlakem. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

Události Petra Nutila: Slovenská vláda lůzy a TOPácká střelba do vlastní nohy

Milí čtenáři, je tu první květnový týden roku 2024 a spolu s ním se do naší země vrátilo jaro a teplo, takže nám letošní pálení čarodějnic nic nekazilo. Až na to, že skutečné čarodějnice nejen českého veřejného života zas na hranici neskončily. Jako obvykle. 

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy