Jak boháči ukradli náš svět: Hrozí konec demokracie a návrat tyranů?

Varšava - Když se evropští finančníci postavili na odpor proti zavedení sankcí proti Rusku, vypadalo to jako parodie marxistického hesla: Oligarchové všech zemí, spojte se! Je to ale jen smutné potvrzení teze amerického autora Davida Rothkopfa, že sociální nerovnosti začínají ohrožovat demokracii. Jak napsal polský list Gazeta Wyborcza, problém není jen chudoba nejchudších, ale i bohatství nejbohatších.

Linda McQuaigová a Neil Brooks v knize The Trouble with Billionaires použili metodu, kterou vymyslel nizozemský ekonom Jan Pen. V jeho modelu společnosti pochodující na přehlídce má každý výšku odpovídající výši jeho výdělku.

Přehlídku by v Anglii 17. století zahajovali mikroskopičtí žebráci a tuláci. Řemeslníci s výdělky okolo 40 liber by byli průměrného vzrůstu, zatímco arcibiskupové a knížata s příjmy přesahujícími 6000 liber by dorůstali do výše 250 metrů.

V dnešní Británii by nejprve vyšlápli lidé na sociálních dávkách, s výškou asi 30 centimetrů. Pokladní z hypermarketů a servírky z jídelen by přerostly sotva metr. Supermodelka Kate Mossová by byla půl kilometru vysoká, ale nesahala by ani po pás mediálnímu magnátovi Rupertu Murdochovi.

Bývalý šéf banky Barclays Bob Diamond vyletěl na dlažbu s takovým zlatým padákem, že dosahuje téměř dvoukilometrové výše. Ale je trpaslíkem vedle šéfů spekulativních fondů: Chris Rokos vyrostl na 8,1 kilometru, zatímco Alan Howard má hlavu ve stratosféře, ve výši 32,4 kilometru. Ani letadla tak vysoko nelétají.

Psali jsme: TOPka varuje: Lidem hrozí chudoba a sociální vyloučení  

Nikoliv ve všech západních zemích se nerovnosti v posledních třech dekádách vyšponovaly až do stratosféry jako v USA a v Británii, a to díky neoliberálním reformám někdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana a bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové a jejich nástupců. Richard Wilkinson a Kate Pickettová sesbírali údaje k porovnání kvality života v zemích na podobném stupni vývoje, ale s rozdílnou úrovní nerovností. Závěr je jasný: čím je nerovnost větší, tím hůře se žije všem, tedy nejen těm nejchudším.

Privilegia současných boháčů se vysvětlují jako cosi zcela jiného než za dob šlechty a nevolnictví. Miliardáři o sobě mluví jako o "meritokracii".

Bill Gates má být tím, kdo za miliardy vděčí vlastní práci a talentu. Ale první milion vydělal stejně jako většina boháčů: narodil se do rodiny milionářů. Tátovy peníze mu pomohly už jako středoškolákovi tím, že se ocitl v elitním soukromé škole s přístupem k počítači, což v 60. letech byla vzácnost. Tátovy peníze pomohly Billovi také dostat se na Harvard. Ale klíčovou roli v přerodu z milionáře na miliardáře sehrály máminy konexe, díky kterým vydělal jmění na kontraktu s IBM.

Podobné je to i s jinými boháči z virtuálního světa. Mark Zuckerberg by neměl 32 miliard, kdyby ho bohatý táta neposlal nejprve na prestižní soukromou střední školu a pak na Harvard.

Rothkopf, McQuaigová a Brooks věnují v knihách hodně pozornosti roli miliardářů v krizi 2008. Zatímco většina zchudla, boháči zbohatli.

Krize se často vysvětluje tím, že si Američané brali úvěry, na které neměli. Ale finančníci jim půjčovali nikoliv z dobroty, ale s vědomím, že vydělají bez ohledu na to, zda půjčky budou splaceny, anebo ne.

John Paulson na krizi vydělal 3,7 miliardy dolarů, což by mu v Penově přehlídce opatřilo vzrůst sahající do vesmíru: 134 kilometrů.

Paulson investoval v podivný finanční nástroj Credit Default Swap (CDS), představující cosi jako pojistku hypoték pro případ nesolventnosti klienta, ale s tím, že příjemcem je někdo jiný. Asi jako zaplatit pojistku za sousedovo auto v naději, že se vybourá.

Psali jsme: Více než třetina lidí si nemůže dovolit kvalitní zdravé jídlo Chudoba se v Česku šíří, ministryně jde do protiakce. Co plánuje?  

"Jak vysvětlit, že práce Johna Paulsona stojí tolik jako práce 80.000 zdravotních sester? Stojí za práci jediné sestřičky?" ptají se McQuaigová a Brooks.

V roce 1950 v USA nejvíce vydělal šéf automobilky General Motors Charlie Wilson, a to 586.000 dolarů ročně. To by odpovídalo dnešním pěti milionům dolarů. Ale platil nejvyšší sazbu progresivní daně - 91 procent.

Wilson šéfoval kvetoucí firmě. Nevymýšlel, jak vzít stát na hůl, ale naopak. General Motors v roce 1955 s pýchou ohlásil, že jako první firma v dějinách USA odvedla státu na daních více než miliardu dolarů.

Facebook v roce 2012 nejenže nic nezaplatil, ale ještě dostal zpět 429 milionů dolarů jako přeplatky z předchozích let.

General Motors býval největším zaměstnavatelem v USA. Míval více než 600.000 pracovníků, kteří se považovali za nejblahobytnější dělnickou třídu na světě. Žili na úrovni, která je pro dnešní informatiky nedosažitelná. Mohli si dovolit dům, auto a manželku v domácnosti.

V roce 2007 šéf General Motors Rick Wagoner dostal 16 milionů dolarů za řízení, které dostalo podnik do ztráty 39 miliard dolarů. Je to ukázkový příklad, že výše odměny manažerů nemá vliv na kvalitu řízení. I prodělečné firmy vyplácely šéfům obrovské odměny. V krizovém roce 2008 odměny na Wall Street souhrnně dosáhly 18,4 miliardy dolarů.

To připomíná antické vzory: aténští "potomci dobrých otců" si říkali "dobří" a báli se "mnohačetných". V 7. století před naším letopočtem na obranu svých privilegií zavedli tyranii. Vymýcení korupce pak vyžadovalo Drakóna a drakonická opatření.

Současní autoři nenavrhují tak radikální řešení, ale návrat k ověřeným modelům 50. a 60. let: progresivní zdanění, očistu systému, státní kontrolu nad korporacemi. Není ale pozdě?

Související

Petr Fiala Komentář

Česko ochromila stávka. Má Fiala pravdu, když zmiňuje politické ambice odborářů?

Tak si mámo (nebo táto) pojedeme do Práglu zastávkovat. A při té příležitosti si koupíme trdelník a svařák nebo klobásu někde na Staromáku a dárky pro všechny v nějakým krámě, ne? Možná, že vám to zní posměšně a že není radno si dělat tímto způsobem legraci z práva lidí na stávku. Ať už jsou ze škol, od dopravních podniků nebo z kuchyně či z důlních šachet. A zvlášť ne proto, že odboroví bossové v oblecích od značky Boss a s hodinkami od značky Breitling, na které nemá většina členské základny odborových svazů, se zapáleným vztekem levičáckých bafuňářů vyhrožují vládě snad největším protestem v novodobé historii Česka. A proč to všechno? Prý kvůli tomu, že kvůli vládě Petra Fialy stále více chudneme.
Ilustrační foto Komentář

Vládne v Česku opravdu chudoba, nebo jen skáčeme na lep některým politikům?

V posledních týdnech se na nás valí snad ze všech možných i nemožných stran vlna prohlášení, že prý jsme kvůli inflaci zchudli a ještě zchudneme… Strašné, jistě si řeknete. Jenže, málokdo z nás si dá tu práci podobná tvrzení nějak zasadit do kontextu. Co na tom, že statistiky v mnoha ohledech surové vyznění o „zchudnutí“ české populace nepotvrzují. A i samotná vyjádření některých postav veřejného života o chudobě spíše matou. Tak, jak je to tedy? 

Více souvisejících

chudoba peníze demokracie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Francie, Paříž, ilustrační foto

Francie volí ve druhém kole parlament. Účast je extrémně vysoká

Druhého kola francouzských parlamentních voleb se do nedělního poledne zúčastnilo přibližně 26,63 procenta voličů, což je více než v prvním kole a nejvýše od roku 1981. Vysoký zájem o hlasování potvrdili představitelé tamního ministerstva vnitra, uvedl server France 24.

včera

včera

Fotografie zachycuje bývalého generálního tajemníka SSSR Michaila Gorbačova v britském dokumentu stanice BBC.

"Chtěli něco slyšet, prostě!" Eroze Varšavské smlouvy započala před 35 lety

Dvoudenní summit organizace Varšavské smlouvy v rumunské metropoli, který začal 7. července 1989, proběhl v době historických změn. Doznívaly poslední pomyslné výstřely studené války a rozpadaly se hlavní nosné pilíře komunistické moci ve východní části železnou oponou rozdělené Evropy. Bukurešťská vrcholná schůzka vojensko-politické aliance Sovětského svazu a jeho šesti spojeneckých zemí tak byla dle vzpomínek pamětníků ve srovnání s předchozími „děsivě jiná“. Ačkoliv zůstává veřejnosti téměř neznámá, patří ke klíčovým momentům na cestě k rozpadu východního bloku. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Nizozemci dokázali otočit duel s Tureckem a po 20 letech slaví postup do semifinále

Až do posledního čtvrtfinále si fotbaloví fanoušci museli počkat na konečně atraktivnější zápas. Ve večerním Berlíně se o něj v sobotu postarali nejen Nizozemci, ale i Turci svou bojovnost, která vedla jak k nečekanému otevření skóre z jejich strany, o což se ve 35. minutě po rohovém kopu postaral Akaydin a která pak taktéž vedla k hektickému a zajímavému závěru zápasu, kdy svěřenci kouče Ronalda Koemana dělali všechno, co mohli, aby ubránili své jednobrankové vedení. K němu „oranžoví“ dospěli díky De Vrijovi a Müldürově vlastnímu gólu. I proto si tak Nizozemci po dvaceti letech zahrají na fotbalovém Euru v semifinále. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Anglie opět svým fotbalem nenadchla, poprvé od roku 1996 ale uspěla v penaltovém rozstřelu a postoupila

Stejně jako v předešlých zápasech na tomto evropském šampionátu tak ani tentokrát ve čtvrtfinále fotbalisté Anglie nikterak fotbalovou veřejnost svým výkonem neoslnili. Po většinu duelu se Švýcarskem se jednalo z obou stran o statické taktické šachy, přičemž se na první gól čekalo až do 75. minuty. To otevřeli skóre Švýcaři zásluhou Embola, ovšem jen pět minut na to se Angličanům podařilo srovnat díky Sakovi. I třetí čtvrtfinále tak šlo do prodloužení a stejně jako páteční duel Portugalska s Francií, tak i tentokrát nakonec o postupujícím musely rozhodnout penalty. Ty i díky Akanjiho neúspěchu zvládli Angličané, kteří se tak radovali z prvního postupu přes penalty na velkém turnaji od roku 1996. 

včera

včera

včera

Josef Šlerka

Soumrak mediálního trhu. O úspěchu českých vydavatelů už dávno nerozhodují čtenáři

Český mediální trh se pomalu ale jistě stává světovým unikátem. Jednička na trhu, Seznam.cz, dal díky své službě Newsfeed vzniknout plejádě více či méně zajímavých webů, které by se jinak na běžném a férovém trhu kvůli masivní konkurenci neprosadily. Oproti tomu stojí Nadační fond (údajně) nezávislé žurnalistiky (NFNŽ), který se snaží danou změť webů korigovat a rozhodovat o tom, který je kvalitní a který nikoliv. Nyní spolu oba subjekty spolupracují a mediální trh tak ovládají, jak se jim zlíbí. Jako samozvané regulační orgány bez sebemenšího dozoru. Tím vzniká situace, která ve světě nemá obdoby.

včera

včera

včera

včera

Francie, Paříž, ilustrační foto

Ve Francii odstartovalo druhé kolo parlamentních voleb

V neděli v 8:00 se ve Francii otevřely volební místnosti pro druhé kolo předčasných parlamentních voleb, které by mohly představovat významný moment v historii země a ovlivnit evropskou politiku, uvedl server France24.

včera

včera

včera

Počasí bude příští týden tropické. Teploty vyrostou na 35 stupňů

Česko má před sebou tropický týden. Podle ČHMÚ.cz vyrostou denní maxima až na 35 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy