Šéf sudetských Němců Posselt zažívá pád, euromandát nebhájil

Berlín - Šéf sudetských Němců Bernd Posselt neobhájil svůj mandát v Evropském parlamentu. V přehledu výsledků to dnes uvedl německý centrální volební úřad. Posseltovi uškodil velký volební propad bavorské Křesťanskosociální unie (CSU), která proti minulým volbám ztratila šestinu voličů. Evropský parlament opustí po 20 letech.

Posselt kandidoval do Evropského parlamentu na šestém místě kandidátky CSU. Strana ale získala v celoněmeckém srovnání pouze 5,3 procenta a do Štrasburku a Bruselu pošle jen pět zástupců. Šéf sudetských Němců tak zůstal jako první kandidát mimo Evropský parlament a bude mít pouze roli náhradníka.

Posselt byl poprvé zvolen europoslancem v roce 1994, svůj mandát poté třikrát obhájil. Ve Štrasburku a v Bruselu vystupoval jako obhájce zájmů sudetských Němců. Kritizoval například snahu České republiky o získání výjimky z Lisabonské smlouvy, kterou bývalý prezident Václav Klaus zdůvodňoval obavou Čechů z majetkových nároků sudetských Němců.

Celkově ve volbách zvítězily evropské konzervativní strany sdružené v Evropské lidové straně (u nás do ní patří TOP09 a lidová strana), kteří by měli získat 212 poslanců (dostali přes 28 % procent hlasů), informuje iHned.cz.

Druzí jsou evropští socialisté, tedy frakce Progresivní aliance socialistů a demokratů, která má 186 křesel (necelých 25 procent hlasů). Třetí jsou liberálové sdružení ve frakci ALDE se 70ti poslanci (u nás se k nim hlásí hnutí ANO), čtvrtí evropští zelení. Na pátém místě jsou umírnění euroskeptici z Aliance evropských konzervativců a reformistů (v Česku je její součástí ODS).

Výhra evropských lidovců znamená, že příštím šéfem Evropské komise, jakési obdoby vlády EU, by se mohl stát Jean-Claud Juncker, bývalý lucemburský premiér a zároveň bývalý šéf skupiny zemí platících eurem. Letos totiž poprvé bude Evropský parlament volit hlavu komise a při jejeím výběru se má přitom přihlédnout k výsledkům evropských voleb. Dosud vybírali šéfa komise hlavy jednotlivých členských zemí unie.

Související

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.
Bernd Posselt

Do čela sudetských Němců byl opět zvolen Bernd Posselt

Nejvyšším představitelem sudetských Němců bude další čtyři roky Bernd Posselt. O jeho opětovné volbě do funkcí mluvčího sudetských Němců a předsedy Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL) dnes informovalo sdružení v tiskové zprávě. Posselt slíbil, že bude pokračovat v důsledném úsilí "o porozumění a dialog s českým národem".

Více souvisejících

Bernd Posselt Německo Eurovolby

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy