Předání trůnu ve Španělsku se blíží, antimonarchisté marně protestují

Madrid - Dolní komora španělského parlamentu dnes schválila drtivou většinou abdikaci krále Juana Carlose. Pro se vyslovilo 299 zákonodárců, proti jich bylo 19 a 23 se zdrželo, uvedl španělský list El País. Vše musí ještě potvrdit Senát. Novým králem by se měl stát syn Juana Carlose Felipe.

Zákonodárci musí odchod panovníka přijmout zvláštním zákonem, protože španělský právní systém pravidla pro abdikaci a nástupnictví přesně neupravuje. Senát bude o zákonu hlasovat v úterý 17. června. Šestačtyřicetiletý Felipe by měl pak nastoupit na trůn o dva dny později 19. června.

Několik španělských poslanců dnes proti schválení zákona protestovalo a během hlasování drželi nápisy požadující referendum o budoucnosti monarchie. Premiér Mariano Rajoy ale vyjádřil opačný názor. Ještě před zahájením hlasování bránil "kontinuitu institucí" a upozornil, že "forma státu" není předmětem diskuze. "Nejsme tu od toho, abychom měnili fakta, ale abychom zdůraznili naším zákonem, že ve Španělsku se spoléháme na demokratickou parlamentní monarchii," uvedl.

Šestasedmdesátiletý Juan Carlos, který má různé zdravotní problémy a chodí o holi po několika operacích kyčle, svou překvapivou abdikaci oznámil 2. června. Kdysi býval jedním z nejoblíbenějších monarchů světa, jeho popularitou ale v posledních letech otřáslo množství skandálů, například aféra kolem dcery Cristiny a jejího manžela Iňakiho Urdangarína obviněného ze zpronevěry či panovníkův nákladný výlet do Afriky v době ekonomické krize.

Budoucí král Filipe slíbil, že chce sloužit svému "drahému Španělsku, národu, jednotné i rozmanité" společnosti, která má své kořeny v "tisícileté historii". "V obtížných dobách, jako je tato, nám zkušenost minulých dob ukazuje, že jen společnou tvrdou prací, úsilím o obecné dobro a podporou činorodosti a kreativity každého člověka je možné dospět k lepšímu vývoji," dodal.

Psali jsme:
Princ Filipe už sahá po koruně, zákon o předání trůnu schválen +VIDEO  

S abdikací Felipova otce Juana Carlose I. ve Španělsku zesílily hlasy pro vyhlášení referenda o zrušení konstituční monarchie. "Je to přirozená reakce, která souvisí se změnou. S každou změnou jsou totiž spojena určitá očekávání. A ta mají nejen ti lidé, kteří demonstrují pro referendum, které by potenciálně rozhodlo o změně státního zřízení z monarchie na republiku, ale i ti, kteří monarchii fandí," poznamenal v Horizontu ČT24 ředitel protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt.

"Kombinace demokratických prvků v dnešních parlamentních monarchiích s tím, že je zde někdo, kdo bez ohledu na výsledky voleb reprezentuje a dokáže držet danou linii ve spolupráci s politickou reprezentací, je, myslím, velká výhoda," míní Forejt.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Král Juan Carlos I. (Španělsko)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 23 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy