Z prince je král: Filipe zítra usedne na španělský trůn a už čelí kritice

Madrid - Španělsko bude mít od čtvrtka nového krále Felipeho VI. Dosavadní korunní princ Felipe složí ve španělském parlamentu slavnostní přísahu, a na trůnu tak vystřídá svého otce Juana Carlose I. Ten počátkem měsíce překvapivě oznámil svou abdikaci, která bude formálně platná dnes večer, kdy odstupující panovník podepíše příslušný zákon.

Slavnostní akt se uskuteční v parlamentu před zákonodárci obou komor a představiteli dalších státních institucí. Nastupující královský pár, Felipeho a jeho ženu Letizii, přivítá premiér Mariano Rajoy.

Král poté složí slavnostní slib a bude přísahat s rukou na španělské ústavě. Jako symboly královské moci bude mít korunu a žezlo, na rozdíl od svého otce Juana Carlose I. však nikoli kříž, což je podle expertů velký posun monarchie směrem k respektu plurality vyznání. Na rozdíl od uvedení Juana Carlose na trůn nebude Felipeho nástup doprovázet ani následná mše.

Velké diskuse ale vzbudilo rozhodnutí budoucí hlavy monarchie složit královskou přísahu v uniformě, a nikoli v civilu, což mnozí považují za nevhodné gesto. Kritizovali jej například baskičtí nacionalisté zastoupení ve španělském parlamentu. Podle jejich šéfa Aitora Estebana evokuje dávnou minulost konce režimu generála Franca v 70. letech, kdy na trůn nastoupil právě Felipeho otec.

Budoucího krále Felipeho nyní Španělé přijímají mnohem lépe než Juana Carlose, kterého v posledních letech kromě zdravotních problémů provázely i skandály, například když král na jaře 2012, za hluboké ekonomické krize země, vyrazil na lov slonů do Botswany.

I s ohledem na doznívající hospodářskou krizi hodlá královský palác čtvrteční slavnosti vtisknout skromný charakter.

Po samotném aktu přísahy nový královský pár vyrazí na oslavnou cestu ulicemi španělské metropole a poté zamíří do královského paláce. Tam se uskuteční recepce, na níž nebyli pozváni žádní představitelé zahraničních zemí ani královských rodin. Náklady na průběh celého inauguračního dne tak podle odhadů nepřesáhnou 100.000 eur (okolo 2,7 milionu korun).

Tradice dnešního Španělského království sahá až na počátek 8. století našeho letopočtu; roku 718 se zorganizoval odpor křesťanů proti maurské invazi a vzniklo království Asturie. Spojením několika menších rozdělených států vzniklo roku 924 království Léon, které bylo roku 1230 královským sňatkem spojeno s Kastilským královstvím. Podobně došlo roku 1469 ke spojení Kastilského a Aragonského království, čímž vzniklo moderní Španělské království jako jeden celek, uvedl server promonarchii.cz.

Vládnoucí dynastie Trastámarů byla vystřídána Habsburky a později Bourbony, kteří představují vládnoucí dynastii ve Španělsku dodnes. Roku 1873 bylo Španělsko po státním převratu prohlášeno republikou, načež následovalo období chaosu, které bylo ukončeno v roce 1874 obnovením království. Znovu byla republika zavedena roku 1931.

Radikální vláda ale způsobila rozpoutání španělské občanské války, která skončila roku 1939 vznikem autoritářského státu pod vedením Francisca Franca. Ten byl zastáncem konzervativních hodnot a už roku 1947 formálně obnovil monarchii, ale nedovolil následníku trůnu chopit se vlády. A tak bylo skutečné obnovení španělského království spojeno až s přechodem k demokracii v 70. letech. Král Juan Carlos I. nastoupil na trůn roku 1975.

Felipe Juan Pablo Alfonso de Todos los Santos de Borbón y de Grecia, princ z Asturie se narodil 30.1.1968 v Madridu, jako jediný syn španělského krále Juana Carlose I. a královny Sofie. Má dvě starší sestry Elenu a Cristinu. Vystudoval Santa Maria de los Rosales v Madridu, potom Lakefield College v Kanadě a jako další následovalo vojenské vzdělání na vojenské škole v Zaragoze, námořnické škole v Marinu a akademii vzdušných sil v San Javier. Pak následovalo vzdělání na univerzitě v Madridu, kde získal titul z práv. V roce1993 se přesunul do Washingtonu, kde nastoupil do magisterského studia mezinárodních vztahů.

Často střídal přítelkyně až jednoho dne se seznámil s rozvcedenou reportérkou Letizii a zásnuby se konaly v listopadu roku 2003 a svatba 22.května 2004. Narodily se jim dvě dcery první infantka Leonore v roce 2005 a v roce 2007 infantka Sofia. Princ miluje sport a mezi jeho další zájmy patří astronomie apod. Mluví plyněšpanělsky (což je jasné) francouzsky a anglicky, dokonce umí i pár slov katalánsky.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Král Juan Carlos I. (Španělsko)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 8 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy