Bývalý agent USA to práskl: Špehovacím cílem číslo 1 bylo Německo

Berlín - Před nadcházejícím vystoupením ve zvláštním výboru německého Spolkového sněmu, který prověřuje činnost americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) na německém území, poukázal bývalý americký agent Thomas Drake na mimořádný význam Německa pro americkou tajnou službu. Po teroristických útocích z 11. září 2001 se Německo stalo pro NSA "špehovaným cílem číslo 1", řekl Drake magazínu Der Spiegel.

Paradoxně to prý ale vztah NSA ke Spolkové zpravodajské službě (BND) ještě prohloubilo, protože "NSA chtěla mít větší kontrolu nad tím, co tu vaši (němečtí) mládenci dělají."

Německo podle Drakea dnes oficiálně nepatří k nejtěsnějším spojencům NSA ze svazu "Five Eyes" (Pět očí - svaz rozvědek USA, Velké Británie, Austrálie, Kanady a Nového Zélandu, jehož cílem je výměna tajných informací). "Je to ale tak těsný a důležitý vztah, že je v tom stěží nějaký rozdíl," prohlásil Drake.

Před zvláštním výborem Spolkového sněmu budou 3. července poprvé veřejně vyslechnuti svědci. Kromě Drakea je předvolán i jeho někdejší kolega z NSA William Binney.

V rozhovoru zveřejněném listem Welt am Sonntag Drake oznámil, že členům parlamentního výboru sdělí "specifické informace" o spolupráci NSA a BND. "Viděl jsem ta tajná ujednání. Jsou mimořádně dalekosáhlá," řekl.

Součástí dokumentů zveřejněných Edwardem Snowdenem je také utajovaný manuál Advanced Network Technology, který popisuje jednotlivá zařízení, jež američtí agenti používali k odposlouchávání počítačů a telefonů. V obsáhlém katalogu lze najít popis stanic sledujících telefonní data stejně jako flash disky schopné přijímat a odesílat radiový signál.

Popisovány jsou také "retro reflektory", což je technologie, o níž nevěděla ani řada partnerů NSA. Retro reflektory, jež jsou schopné ukládat, jaká tlačítka stiskla osoba na vzdáleném počítači, pořizovat obrázky displeje a dokonce i zvuky, již nyní veřejně vyrábí Michael Ossmann a jeho tým z portálu Great Scott Gadgets.

Retro reflektory se skládají ze dvou částí, malého tranzistoru umístěného na cílový systém a SDR přijímače. Ossman, který se na SDR specializuje, byl schopen vyrobit napodobeninu zařízení NSA, již nazval HackRF. Ossman podle vlastních slov nyní plánuje informovat širokou veřejnost o praktikách NSA tak, aby si lidé mohli lépe chránit své soukromí. Svou práci chce tento muž představit v srpnu na hackerské konferenci Defcon, kde technologie a zařízení postavená na technologiích NSA mají představit i další IT odborníci, informuej pcworld.cz.

Podle Snowdena by uživatelé měli začít úplným šifrováním disku a sítě (SSL) a pokračovat přes plug-iny do prohlížeče, které se starají o anonymitu při surfování. Dobrou volbou je například anonymizační software Tor, jelikož podle dokumentů Snowdena se NSA jeho algoritmus nepodařilo prolomit.

"O šifrovaní nesmíme přemýšlet jako o nadstandardu, ale jako o základní ochraně," uvedl letos v březnu Snowden. "Většina uživatelů si nebude instalovat komplexní šifrovací programy. Je nutné, aby svou roli hráli také společnosti jako Facebook, Google, či Skype. Další, jako WhatsApp nebo Twitter musí používat ke své komunikaci pokročilé šifrování." Experti se dále shodli, že hlavním cílem firem jako Google nebo Facebook je používat data k reklamním účelům a jejich ochrana není prioritou.

Související

Více souvisejících

Německo NSA (The National Security Agency) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 49 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy