Na Slovensku padají hlavy: Ficovu vládu čekají první personální změny

Bratislava - Slovenskou vládu premiéra Roberta Fica čekají první personální změny od jejího nástupu do úřadu před dvěma roky. Demisi dnes ohlásil ministr hospodářství Tomáš Malatinský. Stejný krok podle medií učiní také ministr školství Dušan Čaplovič.

Odchod obou ministrů z jednobarevné vlády sociálních demokratů (Směr-SD) není překvapením. Změny v kabinetu ohlásil Fico už o víkendu na mimořádném sněmu Směru-SD.

"Je možná čas na nějakou změnu. Na (podání demise) jsem se dohodl s panem premiérem. Nevím o žádném svém velkém selhání," řekl Malatinský novinářům po zasedání vlády.

Malatinský vstoupil do Ficovy vlády coby nestraník z pozice šéfa jedné ze zaměstnavatelských asociací. Podnikatelé si od jeho nominace na ministerský post slibovaly opatření na zlepšení podmínek podnikání, což se prý zcela nenaplnilo. Nástupcem Malatinského, který díky svým podnikatelským aktivitám přiznal za loňský rok nejvyšší příjmy ze všech ministrů, by se měl stát jeho dosavadní náměstek Pavol Pavlis.

Fico demisi ministrů zatím nekomentoval, před novináře nepředstoupil ani Čaplovič. O odchodu ministra školství informovala média s odvoláním na informace představitelů Směru-SD.

Ke změnám na ministerských postech dojde v období, kdy Ficova strana čelí klesající popularitě u voličů. Na hrozbu ztráty výsadního postavení Směru-SD ve slovenské politice upozornilo několik představitelů strany o jejím víkendovém sněmu. Delegáti pak podpořili přijetí balíčku opatření, který má po letech utahovaní opasků zvýšit životní úroveň.

"Do velké míry jde o čirý populismus, který se bude hodit svým načasováním: většina těchto slibů by měla být uvedena v život během roku 2015 tak, aby stihly ovlivnit život voličů před termínem řádných parlamentních voleb na jaře 2016. Návrh ovšem není systémový, ale úzce zaměřený a neřeší třeba problém dlouhodobé nezaměstnanosti či konkurenceschopnosti slovenské ekonomiky," stojí v komentáří Martina Ehla pro iHned.cz.

Tak například minimální mzdu, která je nyní 352 eur, chce vláda zvýšit o desítky eur tím, že bude zaměstnavatelům odpouštět část sociálních a zdravotních odvodů za zaměstnance. Plyn pro domácnosti by měl od ledna 2015 stát o čtyři procenta méně a o rok později o dalších šest. I když je regulační úřad, který cenu určuje, oficiálně nezávislý.

To vše Fico dělá poté, co po drtivě vítězných volbách v roce 2012 škrtal a šetřil, kde mohl, zvyšoval odvody a znevýhodňoval podnikání tak, aby do státní kasy dostal co nejvíce peněz a mohl splnit unijní tříprocentní limit deficitu.

Související

Andrej Babiš Komentář

Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci

Nynější premiéři Česka, Slovenska a Maďarska dlouhodobě vystupují v domácí politice výrazně kriticky vůči Evropské unii, zatímco na jednáních v Bruselu volí umírněnější a pragmatičtější přístup. Rozdíl mezi domácí rétorikou a evropskou praxí je patrný zejména v otázkách podpory Ukrajiny či Evropské zelené dohody. Nakonec je nutné položit si otázku, jestli jsou Slovensko a Maďarsko skutečně našimi nejbližšími státy, nebo bychom se konečně mohli začít chovat rozumně a následovat Německo a Polsko?

Více souvisejících

Slovensko Robert Fico

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Na Benešovsku se stala vážná dopravní nehoda. (28.12.2025)

Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo

Bez vážných nehod se neobešla ani poslední neděle letošního roku. Na Benešovsku se odpoledne srazila dvě vozidla. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob. Příčinou a okolnostmi havárie se zabývají policisté. 

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř

Nejen francouzští státní představitelé, ale i čeští politici reagují na nedělní smutnou zprávu o smrti legendární herečky Brigitte Bardotové. Lítost projevili premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé). Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany

Rusové ani v den, kdy mají americký a ukrajinský prezident jednat o míru na Ukrajině, nevylučují válku s dalšími evropskými národy. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova sice Moskva nemá v úmyslu na kohokoliv útočit, ale je připravena na rozhodnou odvetu, pokud se Rusko stane terčem jakéhokoliv útoku.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Brigitte Bardotová

Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová

Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou. 

před 10 hodinami

Filip Turek dorazil za prezidentem Petrem Pavlem. (22.12.2025)

Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec

Česko se v roce, který se pomalu chýlí ke konci, dočkalo nové vlády v čele se staronovým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Součástí kabinetu ale stále není poslanec Filip Turek (Motoristé). Doufá však, že i přes výhrady nakonec bude prezidentem jmenován do funkce ministra životního prostředí. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump dal v rozhovoru pro server Politico jasně najevo, kdo drží klíče k ukončení války na Ukrajině. Před plánovanou nedělní schůzkou s Volodymyrem Zelenským na Floridě Trump sebevědomě prohlásil, že jakýkoliv ukrajinský návrh má váhu pouze tehdy, pokud jej on sám posvětí. „On nemá nic, dokud to neschválím já. Takže uvidíme, s čím přijde,“ komentoval Trump Zelenského snahy o diplomatický průlom.

včera

Polsko rozmísťuje na hranici s Ruskem a Běloruskem protitankové zátarasy

Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry

Polsko se v reakci na rostoucí ruskou hrozbu rozhodlo k masivní investici do své bezpečnosti. Varšava plánuje během příštích čtyřiadvaceti měsíců vybudovat podél své východní hranice rozsáhlý systém protidronového opevnění v hodnotě přesahující dvě miliardy eur. Náměstek ministra obrany Cezary Tomczyk v rozhovoru pro deník The Guardian uvedl, že první části tohoto ochranného valu by mohly být funkční už za půl roku.

včera

Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti

Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy