Štrasburk na straně Gruzie: Rusko porušilo lidská práva, přijde trest

Štrasburk - Rusko masivním vyhoštěním obyvatel gruzínské národnosti z ruského území v roce 2006 porušilo jejich lidská práva. Rozhodl o tom dnes Evropský soud pro lidská práva. Ruské úřady podle něj jednaly svévolně, když zatýkaly, zadržovaly a vyhošťovaly tisíce Gruzínců žijících v Rusku. O pokutě či jiném trestu soud podle agentury AP rozhodne později.

Verdikty Evropského soudu pro lidská práva jsou závazné pro členy Rady Evropy (RE), k nimž patří i Rusko.

Agentura AFP napsala, že vyhoštění gruzínských obyvatel Moskva nařídila jako odvetu za to, že se Tbilisi v září 2006 rozhodlo zatknout a nakonec vyhostit čtyři ruské důstojníky, které obvinilo ze špionáže.

Představitelka gruzínské vlády v červnu 2012 před soudem při Radě Evropy řekla, že ve velmi krátké době ruské úřady zatkly tisíce Gruzínců usazených na ruském území, za "hrozných" podmínek je zadržovaly a pak "brutálně" vyhostily do Gruzie. Představitel ruské vlády během jednání před dvěma roky u evropského soudu se sídlem ve Štrasburku prohlásil, že nešlo o žádnou "protigruzínskou kampaň".

Vztahy mezi Ruskem a Gruzií jsou dlouhodobě napjaté. Zvlášť poté, co ruská armáda v srpnu 2008 vstoupila do Gruzie, aby vytlačila gruzínské jednotky, které se pokusily obnovit kontrolu v gruzínské Jižní Osetii. Rusko tehdy rychle vyhrálo a uznalo nezávislost proruských oblastí Jižní Osetie a Abcházie.

Gruzie je ze všech tří kavkazských států nejvíce pro-západní. Své úsilí přitom započala již před více než dvaceti lety bezprostředně po vyhlášení nezávislosti v roce 1991. O dekádu později po tzv. Revoluci růží v roce 2003 se tato snaha vystupňovala díky úsilí tehdejšího (a současného) prezidenta Michaila Saakašviliho. V národním bezpečnostní koncepci z roku 2005 Gruzie označila integraci do struktur NATO a EU za jednu z klíčových priorit své zahraniční politiky a na bukurešťském summitu Severoatlantické aliance v dubnu 2008 pak NATO významně vyšlo Gruzii naproti, když veřejně deklarovalo, že se v budoucnu bude moci stát členským státem Aliance.

existuje možnost, kterou by se NATO a Gruzie mohly vydat. Zlatou střední cestou, potenciálně přijatelnou pro Tbilisi by se mohlo stát "přijetí Gruzie za členský stát NATO bez území obou severních regionů - Abcházie a Jižní Osetie. Vždyť podobný precedens NATO již má za sebou v podobě Německa, jehož západní část byla přijata za člena již v roce 1955 a východní část se k NATO přičlenila až po pádu Železné opony," řekl pro Natoaktual.cz zástupce gruzínského velvyslance v České republice Alexander Chelidze.

Chelidze zároveň věří, že s postupným zlepšováním ekonomické situace v Gruzii se země pro oba regiony stane atraktivnější než jejich severní soused: "Ekonomická situace je u nás rok od roku lepší stejně jako stav demokracie, který je u nás srovnatelný se zeměmi, které Akční plán členství (Membership Action Plan - MAP) již získaly." Díky tomuto trendu by tak podle názoru Chelidzeho mohlo dojít i ke splasknutí propagandistické bubliny, kterou Rusko v obou severogruzínských regionech úspěšně vytvořilo a jejíž pomocí se mu daří Západ prezentovat v negativním světle.

Související

Veronika Bílková Rozhovor

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

Více souvisejících

Soud pro lidská práva Štrasburk Rusko Gruzie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy