Eurokomise žene Česko k soudu kvůli šperkům

Brusel - Evropská komise se obrátila na Soudní dvůr Evropské unie kvůli českým pravidlům pro puncování šperků. Podle komise není v souladu s právem na volný pohyb zboží požadavek, aby šperky dovážené z jiné unijní země musely mít ještě doplňkový český punc. Loni v květnu komise požádala Prahu o změnu příslušných právních předpisů, české orgány s tím nesouhlasily, a tak se nyní komise obrátila na unijní soud. Český Puncovní úřad dnes uvedl, že dál trvá na svém stanovisku.

Evropská komise podle dnešní tiskové zprávy poukazuje na případ, kdy český Puncovní úřad odmítl uznat nizozemské puncovní značky. Uváděl, že tento punc neumožňuje rozpoznat, zda šperk pochází z EU či má původ mimo ni, například v Číně či Hongkongu.

"Nadále trváme na tom, že máme pravdu," řekl dnes ČTK předseda Puncovního úřadu Martin Novotný. Nizozemci podle něj nemají nad šperky z Číny dostatečný dohled. "Je to prostě čínská fabrika, kde mají jednoho Holanďana, který se dívá jestli to dělají dobře," doplnil Novotný.

"Bez ohledu na původ šperků platí, že jakmile je jednou libovolná země EU přijala k volnému oběhu, vztahuje se na ně zásada volného pohybu v EU," míní ale komise. Český úřad dnes zopakoval, že proti nizozemským puncovním značkám jako takovým nic nemá a žádá jen možnost rozlišit původ zboží.

Soudní dvůr EU už letos v lednu rozhodl, že unijní země nemohou požadovat nové opuncování výrobků dovezených z jiného členského státu, kde už byly označeny a uvedeny na trh v souladu se zákonem.

V České republice je ze zákona povinnost označovat šperky z drahých kovů státním puncem České republiky. Veškeré šperky z drahých kovů vyrobené v ČR musí výrobce předložit ke kontrole Puncovnímu úřadu, který je po kontrole ryzosti označí státním puncem dané ryzosti a navrátí výrobci. Teprve pak může zlatník své výrobky prodávat. Tento punc je garancí správné ryzosti.

Zlato v ryzím stavu je velice měkké, a proto se k výrobě šperků nehodí. Pro jejich výrobu se musí používat slitiny. Slitina je směs dvou nebo více kovů, která vznikne jejich roztavením a slitím dohromady.

Pro výrobu slitin zlata se používá samozřejmě ryzí zlato a dále příměsi jako například stříbro, měď, nikl, zinek, palladium. Obsah drahého kovu ve slitině se vyjadřuje ryzostí a barva slitiny je dána obsahem ostatních kovů. Slitiny drahých kovů, z nichž se vyrábějí šperky, musí svou ryzostí, tj. obsahem ryzího kovu, vyhovovat předpisům ČR o puncování drahých kovů, především puncovnímu zákonu.

Povinnosti podrobit se puncovní kontrole nepodléhají stříbrné šperky vážící méně než 3 g, zlaté šperky vážící méně než 0,5 g, zlaté mince a zlaté součásti šperků, u kterých má cena drahého kovu podřadný význam (například uzávěrky perlových náhrdelníků).

Šperky vyrobené v ČR mají navíc výrobní značku (obvykle jsou to dvě písmena), která je zaregistrována na Puncovním úřadu a lze podle ní zjistit výrobce šperku. Obdobně, šperky k nám dovezené a u nás kontrolované mají značku odpovědnostní (dovozovou), podle níž lze zjistit dovozce.

Pokud máte pochybnosti o zboží, které je vám nabízeno, ověřte si na stránkách Puncovního úřadu, že zlatník, u kterého nakupujete, je registrován při tomto úřadu. Registrovaní zlatníci podléhají namátkové kontrole inspektorů Puncovního úřadu, informuje server zlataky.cz.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) soudy Šperky

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy