EU chce Rusku zkomplikovat dobývání Arktidy

Brusel - Evropská unie by v rámci nových sankcí vůči Rusku mohla například zakázat vývoz techniky a technologií, které ruské firmy potřebují pro hledání a těžbu energetických surovin v Arktidě. Novinářům to dnes řekl evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger.

Komise má na základě úterního rozhodnutí ministrů zahraničí EU do čtvrtka předložit členským zemím návrhy, jakými sankcemi by bylo možné Rusko postihnout, pokud urychleně nezačne spolupracovat při řešení ukrajinské krize.

Šéfové diplomacií unijních zemí ve čtvrtek Rusku pohrozili opatřeními v oblasti moderních technologií, včetně těch využitelných v energetice, obraně a technologií s dvojím užitím, tedy pro civilní i vojenské účely. Komise také zvažuje různá opatření v oblasti kapitálových trhů.

"Vždy jsem tvrdil, že energetické dodávky z Ruska - ropa, plyn, uran - by neměly být na seznamu sankcí," zdůraznil dnes eurokomisař. Dnes představil plán komise na evropské energetické úspory v příštích letech. Kromě jiného by měly pomoci snížit závislost EU na dovozech surovin právě z Ruské federace.

Moskva podle Oettingera dobře ví, že těžba na moři v Arktidě má do budoucna velký potenciál. "Mohou ji ale rozvíjet jen s pomocí západních technologií. Vrtných souprav a dalšího vybavení, které jim jejich průmysl neumí poskytnout," vysvětlil.

V arktické oblasti lze nalézt různorodé přírodní zdroje. Rozdíl je však mezi známými zdroji, které jsou též bohatě využívány, protože leží na území zúčastněných států, a mezi očekávanými nebo předpokládanými zdroji, které jsou, resp. byly, dodnes kvůli přírodním podmínkám nedostupné.

V arktických oblastech Ruska leží ohromné zásoby niklu, mědi, uhlí, zlata, uranu, wolframu a diamantů. V asijském Rusku lze též pozorovat určité zásoby ropy. Severoamerické arktické oblasti (Aljaška, severní Kanada) jsou bohaté na podobné přírodní materiály: měď, nikl, železo, uran a navíc zemní plyn a ropa (především na Aljašce), uvedl server sekuritaci.cz.

Evropské arktické regiony takové zásoby minerálů neobsahují (vyjma zdrojů černého uhlí na Špicberkách). Jejich hlavní strategický význam tkví v existenci kvalitních lodních liniích s jižními oblasti Evropy, které celoročně nezamrzají. Doprava materiálů z oblasti asijského Ruska a Severoamerické oblasti je závislá na letních měsících, kdy tamější vody nejsou zamrzlé. Snaha o vybudování ropovodu z Aljašky totiž narazila na silné protesty ze strany environmentalistů.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Rusko arktida

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy