Advokát soudu EU: Odmítnout polský zatykač lze jen výjimečně

Pochybnosti o nezávislosti polské justice nejsou důvodem, aby evropské země automaticky odmítaly vydávat obviněné lidi ke stíhání do Polska. Uvedl to dnes generální advokát Soudního dvora Evropské unie ve svém stanovisku k případu Poláka, jehož vydání z Nizozemska požaduje Varšava na základě evropského zatykače.

Nizozemské úřady se zdráhají vyhovět v souvislosti s polskou soudní reformou, kterou EU dlouhodobě kritizuje. Podle advokáta evropského soudního dvora lze vydání odmítnout, jen když zjevně hrozí porušení práva na spravedlivý proces.

Nizozemský soud se v létě obrátil na nejvyšší orgán unijní justice poté, co Polsko požádalo o vydání muže obviněného z nákupu a pašování asi 200 kilogramů drog do země. Polské úřady jej chtějí stíhat na domácí půdě, nizozemský soud však dospěl k závěru, že polská vláda práva je silně narušena.

Orgány EU dlouhodobě kritizují soudní reformu v Polsku. Podle Evropské komise její části zpochybňují nezávislost soudů a podřizují je politické moci. Soudní dvůr EU již v minulých letech nařídil Varšavě zrušit části některých zákonů, které podle něj měly vliv na nezávislost soudců.

Advokát Campos Sánchez-Bordona dnes uvedl, že "přestože mohlo ohrožení nezávislosti polské justice vzrůst, není možné jednoduše, automaticky a bez rozdílu pozastavit" vydávání osob na základě evropského zatykače. Polské soudy podle něj navzdory možným nedostatkům stále hrají svou roli ve výkonu spravedlnosti. Nizozemská justice musí co nejpodrobněji prozkoumat okolnosti případu a stanovit, zda existuje konkrétní riziko porušení práva obviněného, dodal advokát.

#ECJ #AG Campos Sánchez-Bordona Opinion: the worsening of the generalised deficiencies affecting the #JudicialIndependence in #Poland does not justify the automatic non-execution of every #EuropeanArrestWarrant issued by that Member Statehttps://t.co/ATb3CgbPxg pic.twitter.com/okKAp60SlU

— EU Court of Justice (@EUCourtPress) November 12, 2020

Názor generálního advokáta je shodný se stanoviskem, který Polsko předložilo soudnímu dvoru, řekla agentuře PAP náměstkyně polského ministra spravedlnosti Anna Dalkowská. "Ze skutečnosti, že se v Polsku uskutečnily reformy, nelze vyvozovat, že - jedině z tohoto důvodu - může dojít k absenci premisy nezávislosti (soudu)," řekla.

Pro soud EU není jeho stanovisko závazné, ve většině případů k němu však soudci při rozhodování přihlížejí. Soud by měl konečný verdikt vynést během několika měsíců.

Unijní justice již předloni v podobné kauze rozhodla, že Irsko nemusí vydávat do Polska obviněného člověka, pokud irské úřady dojdou k závěru, že by se tam nedočkal spravedlivého procesu.

Související

Více souvisejících

Soudní dvůr EU Nizozemí Polsko EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy