Afričtí uprchlíci se stěhují do kyperských vesnic, místním se to nelíbí

Afričtí uprchlíci na Kypru opouštějí města a odcházejí na venkov. Přicházejí tak o některé sociální služby a někteří uvažují o návratu domů. Ne všem vesničanům se jejich příchod zamlouvá. O situaci běženců na Kypru napsala na své webové stránce katarská stanice Al-Džazíra.

Večerní autobus z Nikósie dorazil na náměstí vesničky Palaichori skryté v údolí kyperského pohoří Troodos. Hosté kaváren se obracejí k náměstí a sledují nezvyklou aktivitu. Pozornost tu obvykle vyvolá každé projíždějící auto a teď se do ulice z autobusu vyhrnula spousta lidí.

Do zvuku stále zapnutého motoru se mísí četné hlasy, čemuž poklidné Palaichori není uvyklé. A navíc nikdo neví, co příchozí říkají - zda se zdraví nebo loučí. Mluví totiž africkými dialekty. Nakonec se rozejdou, autobus pokračuje na další zastávku a na náměstí se znovu rozhostí klid.

Palaichori stejně jako vesnice v jejím okolí nabízí ve srovnání s městem nižší nájmy a je tak magnetem pro uprchlíky, kteří se ve městě potýkali z s drahotou a bezdomovectvím.

Běženců na Kypru v uplynulém roce značně přibylo a v poměru k počtu obyvatel (850.000) jich má ostrov nejvíc ze zemí Evropské unie. Podle údajů Eurostatu tam bylo od ledna do července podáno 7812 nových žádostí o azyl.

Fidelis z Kamerunu odešel kvůli tamní občanské válce před dvěma měsíci. "V Nikósii jsem byl bezdomovec a přespával v kostele. Bylo tam mnoho jiných lidí a nebylo to zdravé. Někdo mi řekl, že tady na vsi jsou nižší nájmy, tak jsem se jel podívat. Nikoho jsem neznal, ale naštěstí jsem potkal jiné Kamerunce a ti mi pomohli najít bydlení," říká.

Ve vnitrozemských vesnicích pod horami panuje idyla. Lidé se znají a komunity jsou vzájemně spjaté. Okolní hory jim poskytují přirozenou ochranu, takže se zde uchovala kyperská kultura i dialekt. Izolace ale také vyvolává nedůvěru k novotám.

Kamerunští vojáci Fidelisovi zabili příbuzné a navzdory potížím na Kypru je rád, že je v bezpečné zemi. Bydlí ve skromně zařízeném bytě, který sdílí s dalšími pěti lidmi. Veškerý nábytek jim darovali místní lidé.

K 500 obyvatelům Palaichori tak přibylo 50 žadatelů o azyl. Starosta Theofilos Miltiadis přiznává, že ne všem se to líbí. "Někteří jsou rádi, že jsou uprchlíci tady, jsou mírumilovní. Ale je tu také rasismus a někteří je zde nechtějí. Straní se jich a nařizují svým dětem, aby se k nim nepřibližovaly. Nedůvěřiví jsou často starší lidé," říká starosta.

Uprchlíci navíc podle něj dorazili bez jakéhokoli upozornění ze strany státních úřadů. Nejvstřícnější z místních se ujali úkolu a pomáhají pro příchozí najít přístřeší. "Mluvil jsem s úřadem sociálního zabezpečení a migrace, ale řekli mi, že vládní prostředky jsou vyčerpané a že úřad nemůže nijak pomoci. Požádali jsme vesničany, zda nemohou nabídnout nějakou práci, a něco jsme našli. Ti lidé chtějí pracovat a je to lepší, než když se bezcílně potulují po vesnici," říká Miltiadis.

Kdo na Kypru požádá o azyl, má právo na 100 eur (2600 Kč), které se posílají přímo poskytovateli ubytování. Na osobní výdaje dostane 70 eur. Rozdávají se také potravinové kupony po 180 eurech, avšak nakoupit se za ně dá jenom v některých obchodech v Nikósii. Elizabeth Kasiniová z organizace Caritas říká, že po třech dnech od zaregistrování v přijímacím středisku musejí žadatelé odejít a najít si bydlení. "Toho je ale stále míň, takže mnozí končí ve špíně," říká Kasiniová.

Příspěvky jsou míněny jako dočasná pomoc do doby, než si žadatelé o azyl najdou práci. Pracovat ale smějí jenom v málo placených oborech. Mnozí si ale zaměstnání ani sehnat neumí, kromě jiného kvůli neznalosti jazyka. "Vzniká tak nová skupina snadno zneužitelných lidí. Mnozí si nemohou dovolit drahé bydlení, obrací se na venkov, ale tam se ocitnou odříznuti od sociálních výhod. Mnozí z těch, kdo to udělali, se do měst vrátili," dodává Kasiniová.

Další Kameruňan Afoh Celestine Tebi skončil také v Palaichori a líbí se mu tam, jenomže ani po šesti měsících nenašel práci. "Zvolil jsem si život tady, je tady klid. Město je moc drahé. Už mne unavuje být odkázán na potravinové kupony. Začínám pomýšlet na to, že by bylo lepší vrátit se domů a zapojit se do tamních bojů," přiznává.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Kypr afrika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy