Anglická mutace koronaviru budí stále větší obavy. Francie a Německo zpřísňují opatření

Francie bude muset zpřísnit opatření, aby zabránila rychlému šíření nové mutace koronaviru, která se poprvé na konci loňského roku objevila na jihu Anglie. Rádiu Franceinfo to dnes řekl hlavní zdravotní poradce francouzské vlády Jean-François Delfraissy. V Británii je nová, nakažlivější mutace viru SARS-CoV-2 již dominantní. Řada nemocnic v zemi je na pokraji kapacit a uvažuje se o překládání pacientů do hotelů.

Anglická mutace je nyní podle Delfraissyho zodpovědná asi za procento případů koronavirové nákazy ve Francii. Není podle něj už ale možné jejímu šíření zabránit, nutné je však šíření novými opatření zpomalit. Například školy podle Delfraissyho ale teď není nutné zavírat.

Podle agentury Reuters bude prezident Emmanuel Macron o dalším zpřísnění restrikcí jednat s ministry na dnešním zasedání vlády. Ve čtvrtek se má premiér Jean Castex k současné epidemické situaci vyjádřit na tiskové konferenci.

Ve Francii, která má 67 milionů obyvatel, se nákaza koronavirem prokázala už u více než 2,8 milionu lidí. S covidem-19 jich přes 68.800 zemřelo. Naočkovat se od konce prosince podařilo zhruba 190.000 lidí.

Novou mutaci koronaviru, která se šíří už v několika desítkách zemí světa, poprvé odhalili vědci na jihu Anglie v závěru loňského roku. Nová varianta je podle nich až o 70 procent nakažlivější, než dosavadní formy viru.

V Británii je tato nová mutace podle místních úřadů dominantní už ve většině regionů. I kvůli ní nyní stoupají počty nakažených a hospitalizovaných. Nemocnice jsou v řadě britských regionů na pokraji kapacit. Například londýnská King's College Hospital uzavřela dohody s majiteli okolních hotelů, do kterých chce v případě potřeby překládat pacienty. Převážně by mělo jít o lidi, kteří mohou nemocnici opustit, jsou ale bez domova, kde by se mohli zcela zotavit.

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock dnes připustil, že vláda uvažuje o možnosti umístění pacientů do hotelů, aby ulevila přetíženým nemocnicím. Zdůraznil ale, že by se jednalo výhradně o pacienty, kteří již "nepotřebují plnou nemocniční péči, ale ještě nejsou ve stavu, aby se mohli vrátit domů".

V Británii, která má zhruba 67 milionů obyvatel, se nákaza koronavirem od počátku epidemie prokázala u více než 3,1 milionu lidí. S covidem-19 jich zemřelo přes 83.000. Naočkovat se od počátku prosince v zemi podařilo první dávkou 2,4 milionu lidí a druhou dávkou 412.000.

Německo zpřísňuje podmínky cest z vysoce rizikových oblastí

Německo bude od čtvrtka požadovat negativní koronavirový test od osob přijíždějících z epidemicky vysoce rizikových zahraničních oblastí, kterou je i Česká republika, a také z regionů s výskytem zmutovaného koronaviru. Dnes příslušné nařízení schválila německá vláda. Za vysoce rizikovou oblast považuje Německo regiony s více než 200 novými případy na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. Nadále platí při cestách z rizikových oblastí plošná povinná desetidenní karanténa, kterou lze po pěti dnech ukončit dalším negativním testem.

Pokud je země hodnocena jako riziková a ne vysoce riziková, tedy když se počet nových případů na 100.000 obyvatel během sedmi dní pohybuje v rozmezí 50 až 199, postačí test vyhotovený do 48 hodin po příjezdu do Německa. Při příjezdu do Německa je ale nehledě na vstupní test povinná karanténa, ze které ovšem platí výjimky pro pendlery či pro tranzit.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn považuje nové zpřísnění podmínek za nezbytné. "Zahraniční cesty do rizikových oblastí nejsou kvůli pandemii vhodné. Kdo se jich ale ani tak nehodlá vzdát, musí se pro příště při návratu nechat otestovat," řekl Spahn, který upozornil i na hrozbu v podobě zmutovaného koronaviru. "Mutace viru jsou dalším nebezpečím pro naše zdraví. Jejich rozšíření v Německu musíme co nejvíce zabránit," zdůraznil.

Vedle povinnosti nechat se otestovat musí lidé při cestách z rizikových oblastí vyplnit příjezdový formulář. Pokud do Německa lidé vstupují ze zemí mimo unijního schengenského prostoru bez vnitřních hranic, musí mít při příjezdu potvrzení o tom, že formulář vyplnili.

Schválené vládní opatření rovněž požaduje po mobilních operátorech, aby počínaje 1. březnem zákazníky po přihlášení do německých sítí informovali v textové zprávě o aktuální epidemické situace v zemi a o platných karanténních předpisech.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Francie Velká Británie Matt Hancock (britský politik) Německo

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Koalici Spolu utíkají voliči, třetina by jim už hlas nedala. Volby by jasně vyhrálo ANO

Podle aktuálního volebního modelu agentury Median by v únoru 2025 vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny hnutí ANO s 33,5 procenta hlasů. Na druhém místě by skončila koalice Spolu, která by získala 18,5 procenta. Třetí příčku by obsadilo hnutí STAN s 10 procenty. Do Sněmovny by se dostalo celkem sedm politických subjektů, přičemž další strany by nepřekročily nutnou pětiprocentní hranici.

Aktualizováno před 17 minutami

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar zasáhla dvě mohutná zemětřesení. Záběry z místa budí hrůzu, budovy padaly až v Thajsku

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog už eviduje první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude vysoký zejména v Myanmaru. O českých obětech zatím informace nejsou.

před 33 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin požaduje na Ukrajině přechodnou vládu pod dohledem OSN. Pak bude jednat o míru

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl zřízení přechodné vlády na Ukrajině pod záštitou Organizace spojených národů (OSN), která by dohlížela na zemi až do uspořádání demokratických voleb. Putin uvedl, že tento krok by mohl otevřít cestu k mírovým jednáním a umožnit vznik „kompetentní vlády“, s níž by Rusko bylo ochotno uzavřít mírovou dohodu. Podle ruské státní agentury TASS by takové dokumenty měly být „uznávány po celém světě jako legitimní, spolehlivé a stabilní“.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Praha - Petřínská rozhledna

Počasí se bude na začátku dubna držet jasného trendu

Příští týden už začne duben, v jehož úvodu se bude den ode dne oteplovat. V závěru pracovního týdne by už maximální teploty měly atakovat dvacítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Play-Off Sparta vs. Třinec

Jsou přibývající excesy hokejových fanoušků projevem úpadku české společnosti?

Možná bude tento článek vyznívat, že už stárnu (což je samozřejmě pravda) a čím dál víc tak vzpomínám na dřívější (dle mého soudu v mnohém normálnější) svět, ale to, co se poslední dobou děje na extraligových stadionech, mně radost nedělá a pokud proti tomu něco jako společnost neuděláme, bojím se, kam se naše společnost bude řítit. Řeč je o několika nevídaných excesech ze strany hokejových fanoušků. Tedy pardon, „fanoušků“.

včera

včera

včera

včera

včera

Policie Nizozemí

Útok nožem v centru Amsterdamu. Policie hlásí několik zraněných

V centru Amsterdamu došlo ve čtvrtek odpoledne k útoku nožem, který si vyžádal několik zraněných osob. Podezřelá osoba, která útočila nožem, byla zadržena policií. Aktuálně probíhá vyšetřování incidentu. Zatím není známo, že by se jednalo o teroristický útok.

včera

Keir Starmer (labouristi)

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší

Evropští lídři na čtvrtečním summitu v Paříži důrazně prohlásili, že nyní není vhodný čas na zrušení sankcí vůči Rusku. Reagovali tak na požadavek Moskvy, která uvedla, že by přistoupila na dohodu o ukončení bojů v oblasti Černého moře zprostředkovanou Spojenými státy pouze v případě, že by některé sankce byly zmírněny, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Putin brzy zemře a všechno skončí, prohlásil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval Spojené státy, aby neumožnily ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi uniknout z politické a ekonomické izolace. Jeho prohlášení zaznělo 26. března, den poté, co Ukrajina a Rusko dosáhly dohody o částečném příměří týkajícím se útoků na energetickou infrastrukturu a černomořské oblasti, kterou zprostředkovaly Spojené státy. V rámci této dohody se USA zavázaly rozšířit ruský přístup ke globálním trhům.

včera

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Evropská unie vyzývá členské státy, aby připravily pro své občany nouzové balíčky na přežití po dobu 72 hodin v rámci nové strategie připravenosti, kterou ve středu představila Evropská komise. Tento plán, známý jako Preparedness Union Strategy, se zaměřuje na zvýšení zásob základních potřeb, zlepšení spolupráce mezi civilními a vojenskými složkami a posílení odolnosti vůči budoucím krizím.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy