Atentát na expremiéra Harírího: Člen Hizballáhu dostal pět doživotních trestů

V kauze atentátu na bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího, jenž zemřel společně s dalšími 21 osobami při útoku na automobilovou kolonu v Bejrútu v roce 2005, dnes zvláštní soud OSN odsoudil k pěti doživotním trestům člena libanonského šíitského hnutí Hizballáh Sálima Džamíla Ajjáše. Rozsudek byl vynesen v jeho nepřítomnosti, informovala agentura Reuters.

Ajjáš byl v srpnu shledán vinným z vraždy a spáchání teroristického zločinu. Doživotní vězení přitom prokurátoři požadovali v každém z bodů obžaloby. Verdikt byl vynesen v nepřítomnosti odsouzeného, který je na svobodě. Jeho tři údajní společníci byli obvinění zproštěni pro nedostatek důkazů.

"Účelem útoku bylo šířit v Libanonu teror, což se skutečně stalo," uvedl při čtení verdiktu australský soudce David Re. "Soud je přesvědčen, že by měla uložit maximální trest," doplnil. "Trestné činy pana Ajjáše jsou nesmírně závažné, měl při útoku ústřední roli," řekla soudkyně Janet Nosworthyová z Jamajky. "Libanon je parlamentní demokracie, jeho politici a vůdci by měli být odvoláváni z funkce u volebních uren, nikoli kulkou nebo bombou," dodala.

Sunnitský muslim a miliardář Harírí, který přišel o život 14. února 2005, byl považován za překážku posilování vlivu Íránu a Sýrie v Libanonu. Měl blízké vztahy s USA i s dalšími západními zeměmi a se sunnitskými spojenci v regionu.

Hned po útoku se objevilo obvinění, že za vraždou je Sýrie nebo její libanonští stoupenci. Ze zapojení do atentátu byla též viněna vlivná šíitská prosyrská a proíránská radikální strana Hizballáh.

Zvláštní tribunál OSN pro Libanon (TSL) byl ustaven v květnu 2007 Radou bezpečnosti OSN, protože libanonští politici ani libanonský soudní systém nebyli schopni pokročit ve vyšetřování. Sídlí v Haagu a činnost zahájil v roce 2009.

Související

Rafík Harírí

Soud OSN: Na vraždě expremiéra Harírího nemělo podíl vedení Hizballáhu

Na pumovém útoku, při němž v roce 2005 v Bejrútu zemřely dvě desítky lidí, včetně libanonského expremiéra Rafíka Harírího, a zraněno bylo na 220 dalších osob, se nepodílelo vedení libanonského hnutí Hizballáh ani syrská vláda. Podle agentury Reuters to vyplynulo z dnes oznámeného verdiktu Zvláštního soudu OSN pro Libanon.

Více souvisejících

Rafík Harírí Hizballáh libanon

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy