Atentátník z Nice je stále v kritickém stavu v nemocnici

Dva týdny po teroristickém útoku v Nice je jeho pachatel dál v kritickém stavu v nemocnici. Policie jej proto stále nemohla vyslechnout, informovala dnes agentura AFP. V mobilním telefonu atentátníka se ale našla fotografie Čečence, který zavraždil v polovině října učitele na pařížském předměstí.

Tunisan Bráhím Avísáví zaútočil 29. října na kostel ve městě Nice na jihu Francie a nožem zabil dvě ženy a jednoho muže. Policie jej při zásahu postřelila. Ve vážném stavu útočníka převezli do nemocnice, kde navíc zjistili, že se nakazil koronavirem. Z Nice jej později převezli do jedné z nemocnic v okolí Paříže.

Policisté 21letého Tunisana, kterého viní ze tří vražd a několika pokusů o vraždu v souvislosti s terorismem, zatím nemohli vyslechnout. Dál pátrají po jeho případných komplicích a to nejen ve Francii a v Tunisku, ale i v Itálii, k jejímž břehům se přes Středozemní moře z vlasti přeplavil.

Podle pařížské protiteroristické prokuratury se v Avísávího mobilním telefonu našla mimo jiné fotografie čečenského islamisty Abdulaka Anzorova, který v polovině října na pařížském předměstí Conflans-Sainte-Honorine zavraždil středoškolského učitele Samuela Patyho. Motivem tohoto činu byla podle vyšetřovatelů pomsta za to, že pedagog ve výuce ukázal karikatury proroka Mohameda. Jeho zobrazování považují muslimové za rouhání. Zda se Tunisan a Čečenec osobně znali, zatím není jasné.

V Avísávího telefonu vyšetřovatelé objevili také audionahrávku, na které o Francii mluví jako o "zemi nevěřících", a řadu fotografií odkazujících na teroristickou organizaci Islámský stát (IS).

Francie si dnes připomněla teroristické útoky z 13. listopadu 2015. Atentátníci tehdy útočili u stadionu Stade de France na pařížském předměstí Saint-Denis, v ulicích východní části Paříže a v koncertní síni Bataclan. Zabili celkem 130 lidí. Po letošních podzimních útocích v Paříži, na jejím předměstí Conflans-Sainte-Honorine a v Nice platí ve Francii opět nejvyšší stupeň varování před terorismem.

Související

Saad Harírí

Útok v Nice odsoudili i představitelé islámu a muslimských zemí

Představitelé muslimských zemí i někteří islámští duchovní vůdci odsoudili dnešní útok v Nice, při kterém zemřeli tři lidé a při kterém útočník volal arabsky Alláhu akbar (Bůh je velký). Francouzská policie věc vyšetřuje jako teroristmus. "Takové činy odporují tolerantnímu učení islámu a všech božských náboženství," oznámil velký imám káhirské univerzity Al-Azhar.

Více souvisejících

teroristický útok v Nice (29.10.2020) teroristické útoky ve Francii Francie Policie Francie

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy