Babiš má dle europoslanců vyřešit střet zájmů, doporučují i jeho rezignaci

České úřady by měly řešit trvající střet zájmů premiéra Andreje Babiše, jenž má stále vliv na holding Agrofert a inkasuje peníze z fondů Evropské unie. Shodlo se na tom dnes několik europoslanců kontrolního výboru Evropského parlamentu, který projednal zprávu z únorové mise v Česku.

V nezávazných doporučeních výbor vyzval premiéra, aby odstoupil nebo přestal přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z unijního rozpočtu, pokud se střet zájmů skutečně prokáže.

Evropská komise by zase podle europoslanců měla zastavit platby holdingu a důsledně uplatňovat nulovou toleranci. Loňská auditní zpráva EK konstatuje, že Babiš má stále vliv na firmu, kterou vložil do svěřenských fondů. Český premiér to odmítá. Mluvčí firmy v reakci označil misi výboru za zpolitizovanou.

V rámci mise @EP_BudgControl v #ČR jsme s @MHohlmeier, @vonpecka a dalšími europoslanci nashromáždili obrovské množství důkazů ohledně střetu zájmů @AndrejBabis. Dnes jsme přijali oficiální zprávu, kde jmenujeme řadu doporučení, která by mohla pomoci s nápravou současného stavu. pic.twitter.com/syRc98drQE

— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) May 7, 2020

Většina europoslanců se shodla na tom, že kontrolní mise potvrdila podezření na střet zájmů, které zákonodárci měli. "V České republice je stále největším příjemcem dotací z EU premiér a to je situace, kterou musíme vyřešit co nejrychleji," podotkl německý europoslanec Daniel Freund z frakce zelených.

Výbor ve zprávě vyzval Babiše, aby se "zbavil svých obchodních podílů a přestal dostávat jakékoli veřejné dotace či finance distribuované jeho vládou včetně fondů EU, nebo odstoupil z funkce premiéra", pokud se střet zájmů prokáže. Komise by měla podle europoslanců prověřit, zda české úřady nadále vyplácejí Agrofertu dotace, "aby obešly preventivní opatření komise". Poslanci po Bruselu požadují důslednější kontroly využívání evropských peněz.

"Nemůžeme tolerovat, aby někdo, kdo má peníze, byl posuzován jinak než běžný sedlák," komentoval požadavek rovného přístupu ke všem příjemcům dotací český lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Podle europoslanců mise rovněž zjistila, že české úřady střety zájmů neumějí kontrolovat a že záleží v zásadě na čestném prohlášení dotčeného politika. Zpráva proto vyzvala úřady v ČR, aby co nejdříve odstranily nedostatky v "odhalování, prevenci a odstraňování střetu zájmů".

Podle maďarského europoslance Sándora Rónaie se v ČR za Babišovy vlády "buduje systém podobný tomu maďarskému". EU vede s Maďarskem řízení kvůli možnému porušování unijních hodnot a maďarská opozice tvrdí, že premiér Viktor Orbán rozděluje peníze z unijních fondů mezi své příbuzné.

"Premiér se pokouší ovládat česká média, vynucuje si politický vliv na nezávislé instituce a posiluje jej," řekl dnes na Babišovu adresu maďarský socialistický politik.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka označil závěry mise za "skandální zásah do probíhajícího auditního řízení". Loňská auditní zpráva EK konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, audit však stále nebyl oficiálně uzavřen. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. ČR by kvůli tomu mohla vracet do unijního rozpočtu stovky milionů korun.

"Jasně se ukazuje, co tvrdíme od počátku, že šlo o zpolitizovanou výpravu," uvedl v prohlášení k jednání výboru mluvčí Agrofertu Hanzelka.

Doporučení, která výbor schválil dnešním projednáním, jsou nezávazná. Mohou se však odrazit v usnesení europarlamentu, o němž by podle šéfky výboru Moniky Hohlmeierové mohli poslanci hlasovat již na červnovém plenárním zasedání.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš evropský parlament Agrofert Česká republika europoslanci Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) dotace EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy