Babišův audit mění EU. Příště musíme jednat rychleji, zní z Bruselu

Audity Evropské komise zabývající se možnými střety zájmů při čerpání prostředků EU musí být rychlejší, aby trest mohl přijít dostatečně brzy. Uvedla to předsedkyně výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu (CONT) Monika Hohlmeierová.

Poslanci dnes na plenárním zasedání obecně probírají ochranu unijních dotací před zneužíváním, zazněla ale také kritika českého premiéra Andreje Babiše i volání po jasnější definici střetu zájmů a reformě společné zemědělské politiky EU.

Hohlmeierová ve svém projevu přivítala "vyčerpávající" audity EK i to, že v loňském roce bylo pozastaveno proplácení peněz ze strukturálních fondů EU pro firmy s vazbami na Babiše. Německá členka Evropské lidové strany má nicméně za to, že EU potřebuje jasnou definici střetu zájmů a "systémových" rizik spojených s rozdělováním unijních prostředků. Jakékoli jejich zneužívání podle ní může narušit důvěru občanů v unijní orgány a instituce a může mít negativní dopad snahy prosazovat unijní priority.

Eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn, který dnes reagoval na otázky výboru CONT, upozornil na loňské zpřísnění finančního nařízení EU týkajícího se střetu zájmů. Komise podle něj podporuje členské státy v jejich snahách nová pravidla prosadit a pokračuje také posilování svých vlastních monitorovacích procesů. V souvislosti s Babišem Hahn zopakoval, že komise předala Česku konečné závěry auditu o holdingu Agrofert a strukturálních fondech.

Rakouský komisař celkově hájil kroky EK a hovořil o "posílení zázemí" pro boj proti podvodům. Všechny členské země EU podle hodnocení komise splňují požadavky týkající se zveřejňování údajů o příjemcích dotací a jakékoli informace o možných podvodech jsou prý ihned předávány příslušnému orgánu. Podle Hahna audity komise reagují na vývoj "velmi rychle".

Hohlmeierová by ale kromě svižnějších auditních procesů přivítala tvrdší "preventivní opatření". Nové informace podle ní potvrzují správnost rok starého usnesení EP, podle něhož se v Česku porušuje článek o střetu zájmů obsažený v loňském finančním nařízení EU. Audit komise podle médií konstatuje, že Babiš je stále ve střetu zájmů, protože je i nadále konečným vlastníkem Agrofertu, i když ho vložil do svěřenských fondů.

Kromě kritiky na adresu českého premiéra v dnešní rozpravě zaznělo také nařčení z "pasivity" směřované na komisi samotnou. Podle Isabel Garcíaové Muñozové ze sociálnědemokratické frakce unijní exekutiva nevyužívá dostatečným způsobem možnosti plynoucí ze zmíněného finančního nařízení. Někteří členové EP zároveň volali po reformě společné zemědělské politiky, která údajně vede k tomu, že unijní dotace proudí do kapes oligarchů.

"Je potřeba si říci, že ten, kdo rozděluje evropské dotace, nemůže být zároveň jejich velký příjemce," prohlásil za Evropskou lidovou stranu poslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Mikuláš Peksa (Piráti) označil situaci kolem Babiše za ukázku systémového problému v kontrole užívání evropských peněz. Podle Stanislava Polčáka (STAN) a Veroniky Vrecionové (ODS) Babiš poškozuje jméno ČR v zahraničí.

K vyjasnění pravidel o střetu zájmů při čerpání unijní podpory vyzvala také Martina Dlabajová zvolená za Babišovo hnutí ANO, neboť tato otázka se týká "všech členských zemí bez rozdílu". Alexandr Vondra (ODS) pak žádá EK, aby závěry auditu o českém premiérovi co nejdříve zveřejnila.

Obsah dokumentu už se sice v českých médiích dostal na veřejnost, Evropská komise jej ale hodlá publikovat až poté, co Česko odpoví na její doporučení. Eurokomisař Hahn řekl, že pravidla se v tomto ohledu mohou měnit, ovšem dokud se tak nestane, hodlá se EK držet těch stávajících.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) audit evropská komise Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 16 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Přelomový den pro Palestinu: RB OSN bude hlasovat o členství, rozhodne se o uznání státnosti

Rada bezpečnosti Organizace spojených národů (RB OSN) bude ve čtvrtek hlasovat o požadavku Palestinců o plné členství OSN. Pro agenturu AFP to potvrdilo několik nejmenovaných zdrojů z prostředí diplomacie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy