Barnier stále doufá v obchodní dohodu s Británií

Hlavní vyjednavač Evropské unie Michel Barnier stále doufá v obchodní dohodu s Británií. Podle diplomatických zdrojů, na něž se dnes odvolává agentura Reuters, však dnes velvyslancům 27 unijních zemí v Bruselu řekl, že rozhodující budou příští dny.

Barnier na středeční schůzce za zavřenými dveřmi podle tří zdrojů obeznámených s obsahem jednání vyjádřil naději ohledně dosažení dohody, ačkoli britský návrh zákona o vnitřním trhu obsahuje pasáže porušující právně závaznou brexitovou dohodu.

"Barnier stále věří, že dohoda je možná, ale příští dny jsou klíčové," cituje Reuters jeden z unijních diplomatických zdrojů. Druhý diplomat v souvislosti se středeční schůzkou poznamenal: "Naděje tu stále je," píše Reuters.

První zdroj uvedl, že z "zábleskem naděje" jsou nesmělé ústupky ze strany Británie ohledně rybolovu.

Mluvčí britského premiéra přitom podle Reuters ve středu řekl, že Británie usiluje o dohodu o rybolovu s EU podle vzoru dohody s Norskem a že nepřipustí návrhy, které by zasahovaly do suverenity Británie nad vlastními lovišti. Rybolov je významným bodem sváru v jednáních o nové britsko-unijní obchodní dohodě, která má vstoupit v platnost příští rok po konci stávajícího přechodného období.

Reuters už v úterý informoval, že Británie se pokouší vycouvat ze slepé uličky, ačkoli oficiálně Londýn hrozí porušením podmínek brexitové dohody o rozluce s EU.

Další zdroj potvrdil britskou nabídku ústupků, ale zdůraznil, že nejdou dostatečně daleko, aby je mohla EU akceptovat.

"Jsme znepokojeni postupem Británie, ale Barnier zdůraznil, že bude pokračovat v jednáních do svého posledního dechu," řekl čtvrtý diplomatický zdroj citovaný Rueters. Barnier se má dnes v Bruselu kolem 16:00 SELČ opět sejít se svým britským protějškem Davidem Frostem.

Johnson tento měsíc oznámil, že Londýn se chystá přijmout právní normu, jejíž některá ustanovení by ovšem porušovala části loni uzavřené brexitové dohody s EU. Cílem zákona je podle Londýna zaručit, aby spolu všechny konstitutivní části Spojeného království - Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko - mohly volně obchodovat.

To však nabourává jeden z pilířů brexitové dohody, takzvaný protokol o Severním Irsku. Ten stanovuje, že na tuto část Spojeného království se i po přechodném období odchodu Británie z EU budou vztahovat pravidla jednotného unijního trhu, aby se předešlo kontrolám na hranici s Irskou republikou.

Francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune dnes řekl, že EU činí správně, když pokračuje v jednáních s Británií. Podle něj by EU neměl reagovat přehnaně na britskou taktiku. "Neměli bychom se nechat chytit do léčky," zdůraznil Beaune.

Související

Michel Barnier

Macron jmenoval premiérem Francie Michela Barniera

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek jmenoval premiérem Michela Barniera, bývalého několikanásobného ministra, eurokomisaře a hlavního vyjednavače Evropské unie pro brexit. Barnier dostal za úkol sestavit novou vládu, informuje server France24.
EU

NÁZOR: Házení viny na EU je u politiků známka populismu, naznačuje profesor

Nedávný útok Michela Barniera na pravomoci Evropského soudu mnohé překvapil, konstatuje Alberto Alemanno v komentáři pro server Politico. Profesor práva působící na Vysoké škole obchodních studií v Paříži pokládá otázku, jak je možné, že někdejší hlavní vyjednavač EU pro brexit se změnil z horlivého zastánce unijní integrity ve vlasteneckého obhájce francouzských zájmů.

Více souvisejících

Michel Barnier Brexit EU (Evropská unie) Velká Británie

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy