Během pandemie přibylo 600 tisíc uprchlíků, výzva OSN nebyla vyslyšena

Navzdory výzvě Organizace spojených národů, aby kvůli pandemii zavládl ve světě klid zbraní, uteklo před ozbrojenými konflikty ve svých zemích od konce března dalších více než 660.000 lidí. S odvoláním na Norskou radu pro uprchlíky (NRC) o tom dnes informovala agentura AFP. Nejhorší situace je podle ní v Konžské demokratické republice.

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval 23. března k uzavření "okamžitého a celosvětového příměří". "Zastavte ten mor jménem válka a bojujte s nemocí, která pustoší náš svět," řekl tehdy.

Podle NRC ale muselo mezi 23. březnem a 15. květnem kvůli bojům ze svých domovů uprchnout nejméně 661.000 lidí v 19 zemích světa. Uprchlíci přitom nyní žijí ve špatných hygienických podmínkách, což podporuje šíření koronaviru SARS-CoV-2.

Nejhorší je situace v Konžské demokratické republice. Střety mezi místními milicemi a vládními jednotkami vyhnaly podle norské organizace z domovů v dotčeném období 482.000 lidí. Kongem dlouhodobě zmítají konflikty. Loni bylo kvůli bojům v zemi mimo své domovy 1,7 milionu lidí. Špatná je situace i v oblasti zdravotnictví. Od roku 2018 bojují v zemi s epidemií eboly.

In Kampala, #Uganda, we embarked on a massive drive to educate #refugees on safe hygiene practices while we distributed soap to 1,800 vulnerable families in urban refugee settlements. pic.twitter.com/AcH5mBnZub

— NRC (@NRC_Norway) May 22, 2020

Ani v Jemenu příměří nezavládlo. Ke klidu zbraní se tu přihlásila místní vláda podporovaná sunnitskou koalicí v čele se Saúdskou Arábií, ne však její odpůrci z řad šíitů, ze nimiž stojí Írán.

Navzdory Guterresově výzvě museli své domovy kvůli bojům opustit také lidé z okolí Čadského jezera, především z Nigeru a Čadu. Více než 10.000 uprchlíků NRC napočítala od 23. března také v Afghánistánu, Středoafrické republice, Sýrii, Somálsku a Barmě.

Rada bezpečnosti OSN se nedokázala shodnout na schválení rezoluce, která vyzývala k celosvětovému klidu zbraní po dobu trvání pandemie. USA a Čína se přely především o pasáži zmiňující Světovou zdravotnickou organizaci (WHO).

"Zatímco lidi prchají z domovů a umírají, mocní členové Rady bezpečnosti OSN se hašteří jako děti na pískovišti," uvedl v prohlášení generální tajemník NRC Jan Egeland.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci OSN António Guterres afrika Kongo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 32 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy