Belgické strany se dohodly na koalici, premiérem bude De Croo. Povolební pat trval 500 dní

Po téměř 500 dnech od parlamentních voleb se sedm belgických stran dohodlo na nové většinové vládní koalici. Informovala o tom dnes ráno belgická média. V premiérském úřadě vystřídá šéfku dosavadní menšinové vlády Sophii Wilmèsovou vlámský liberál, dosavadní vicepremiér a ministr financí Alexander De Croo.

Strany z vlámské i valonské části Belgie se podle agentury AP dohodly na plně funkční vládě, která se bude soustředit na boj s koronavirovou pandemií a její ekonomické dopady.

Poslední kolo vyjednávání trvalo podle AP téměř 24 hodin a členové budoucí vládní koalice se shodli na podobě příštího státního rozpočtu. Koalici budou tvořit liberálové, socialisté a zelení z obou jazykových částí Belgie a také vlámští křesťanští demokraté.

"Velké politické překážky jsou za námi a já jsem rád, že můžeme vytvořit program mezi sedmi partnery," řekl vyjednávač za vlámské křesťanské demokraty (CD&V) Servais Verherstraeten.

Belgii vedla po parlamentních volbách z 26. května 2019 přechodná vláda a od března menšinová vláda v čele s frankofonní liberálkou Wilmèsovou. Tu ve funkci nahradí vlámský liberál Alexander De Croo. Podle agentury AFP ho dnes pro tuto funci vybrala nová koalice. Agentuře DPA to následně potvrdil sám De Croo i druhý možný kandidát na vedení vlády, valonský socialista Paul Magnette. Nová vláda má být podle královského paláce jmenována ve čtvrtek.

Součástí nové koalice nejsou vlámští nacionalisté z Nové vlámské aliance (N-VA), kteří v posledních parlamentních volbách zvítězili se ziskem 16 procent hlasů, ani krajně pravicová strana Vlámský zájem (Vlaams Belang; VB), která získala 12 procent.

Související

Více souvisejících

Belgie Sophie Wilmes Alexander De Croo (belgický premiér)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy