Belgie v obavách z mutací zavírá hranice a zvažuje omezení škol

Ačkoli se v Belgii v současnosti šíří koronavirus pomaleji než ve většině evropských zemí a na lidech je patrná únava z mnohaměsíčních zákazů a omezení, čeká je ode dneška další zpřísnění. Vláda ve snaze zabránit množení nakažlivějších mutací viru zakázala lidem opouštět zemi, pokud to není nezbytné.

Vládní politici navíc v době mírného růstu počtu nakažených začali mluvit o možném uzavření škol, které dosud označovali za krajní záchranný krok.

Kabinet liberálního premiéra Alexandra De Croo přišel se zákazem cest mimo Belgii poté, co se začátkem roku zvedl počet nově nakažených lidí kvůli hromadným návratům z vánočních pobytů v zahraničí. Omezení, jehož oprávněnost má Belgie vysvětlit Evropské komisi dohlížející na svobodu pohybu lidí v rámci Evropské unie, se nevztahuje například na nutné pracovní nebo rodinné cesty.

Belgičané ovšem musejí zapomenout na prázdninové pobyty na horách nebo u moře, kam se někteří chystali během týdenního školního volna v polovině února. Hranice jsou pro turistiku zavřené až do března.

"Jezdíme lyžovat do Francie, ale to by letos stejně nešlo, protože tam nefungují lanovky, takže nám to vlastně nevadí. Hlavně aby to v něčem pomohlo a nezůstaly po prázdninách zavřené školy," řekl ČTK před jednou ze školních budov v bruselské čtvrti Ixelles otec dvou dětí Vincent Dalier. Stejně jako řada dalších rodičů doufá, že školy se nezařadí na dlouhý seznam zavřených institucí nebo podniků, mezi které již od října patří restaurace, kavárny, divadla, posilovny či kadeřnictví. Provozu základních škol se ale virus zatím nedotkl ani v době, kdy se na podzim šířil výrazně rychleji než dnes.

Jenže ve vzduchu prosyceném typickým lednovým mrholením jsou cítit obavy z toho, že se děti poprvé v tomto školním roce budou muset učit doma. Ministr zdravotnictví Frank Vandenbroucke v pondělí prohlásil, že je kvůli šíření nových nakažlivějších variant viru na čase uvažovat o možných omezeních na školách.

"Měli bychom pečlivě zvážit způsob, jakým přistoupíme k šíření nákazy mezi dětmi, protože v jisté fázi epidemie se provoz škol může stát zdrojem nákazy," řekl médiím ministr. Opíral se o nedávná zjištění belgických epidemiologů, že se mezi dětmi ve školním věku sice virus šíří méně než mezi dospělými, ale více, než místní experti soudili dříve.

Prvním krokem ke zpomalení nákazy mají být v příštích dnech omezení odpoledních mimoškolních kroužků, kam dosud mohou děti chodit hromadně. Někteří vládní politici se už nechali slyšet, že na školy dojde až úplně nakonec, pokud se čísla budou delší dobu zhoršovat.

Jedenáctimilionová země v posledních dvou týdnech registrovala průměrně mírně přes 2000 nových případů denně, což je v přepočtu na obyvatele méně než ve většině dalších evropských států a zhruba čtyřikrát méně než Česko. Belgičané sice neskrývají svou únavu z restrikcí, která se nijak zásadně nezměnila už čtyři měsíce, hovoří o ní však přes roušky, které drtivá většina z nich spořádaně nosí i v ulicích Bruselu.

Někteří místní mluví o tom, že se země poučila z loňské první vlny pandemie, kdy byla v počtu úmrtí na obyvatele jednou z nejhorších na světě a zemřelo tu na 10.000 lidí. Nyní jsou počty denních úmrtí proti loňskému jaru čtvrtinové.

I v Belgii se však objevuje volání po co nejrychlejším zrušení zákazů. V některých městech poblíž hranic s Nizozemskem registrovala policie po vlně nizozemských protestů několik drobných násilností vůči úřadům. Policisté mobilizují síly před protesty, k nimž se lidé svolávají nejen na severu země, ale i v Bruselu, kde se o víkendu očekává několikatisícová demonstrace.

Související

Více souvisejících

Belgie hranice Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Alexander De Croo (belgický premiér)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 37 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy