Belgie v obavách z mutací zavírá hranice a zvažuje omezení škol

Ačkoli se v Belgii v současnosti šíří koronavirus pomaleji než ve většině evropských zemí a na lidech je patrná únava z mnohaměsíčních zákazů a omezení, čeká je ode dneška další zpřísnění. Vláda ve snaze zabránit množení nakažlivějších mutací viru zakázala lidem opouštět zemi, pokud to není nezbytné.

Vládní politici navíc v době mírného růstu počtu nakažených začali mluvit o možném uzavření škol, které dosud označovali za krajní záchranný krok.

Kabinet liberálního premiéra Alexandra De Croo přišel se zákazem cest mimo Belgii poté, co se začátkem roku zvedl počet nově nakažených lidí kvůli hromadným návratům z vánočních pobytů v zahraničí. Omezení, jehož oprávněnost má Belgie vysvětlit Evropské komisi dohlížející na svobodu pohybu lidí v rámci Evropské unie, se nevztahuje například na nutné pracovní nebo rodinné cesty.

Belgičané ovšem musejí zapomenout na prázdninové pobyty na horách nebo u moře, kam se někteří chystali během týdenního školního volna v polovině února. Hranice jsou pro turistiku zavřené až do března.

"Jezdíme lyžovat do Francie, ale to by letos stejně nešlo, protože tam nefungují lanovky, takže nám to vlastně nevadí. Hlavně aby to v něčem pomohlo a nezůstaly po prázdninách zavřené školy," řekl ČTK před jednou ze školních budov v bruselské čtvrti Ixelles otec dvou dětí Vincent Dalier. Stejně jako řada dalších rodičů doufá, že školy se nezařadí na dlouhý seznam zavřených institucí nebo podniků, mezi které již od října patří restaurace, kavárny, divadla, posilovny či kadeřnictví. Provozu základních škol se ale virus zatím nedotkl ani v době, kdy se na podzim šířil výrazně rychleji než dnes.

Jenže ve vzduchu prosyceném typickým lednovým mrholením jsou cítit obavy z toho, že se děti poprvé v tomto školním roce budou muset učit doma. Ministr zdravotnictví Frank Vandenbroucke v pondělí prohlásil, že je kvůli šíření nových nakažlivějších variant viru na čase uvažovat o možných omezeních na školách.

"Měli bychom pečlivě zvážit způsob, jakým přistoupíme k šíření nákazy mezi dětmi, protože v jisté fázi epidemie se provoz škol může stát zdrojem nákazy," řekl médiím ministr. Opíral se o nedávná zjištění belgických epidemiologů, že se mezi dětmi ve školním věku sice virus šíří méně než mezi dospělými, ale více, než místní experti soudili dříve.

Prvním krokem ke zpomalení nákazy mají být v příštích dnech omezení odpoledních mimoškolních kroužků, kam dosud mohou děti chodit hromadně. Někteří vládní politici se už nechali slyšet, že na školy dojde až úplně nakonec, pokud se čísla budou delší dobu zhoršovat.

Jedenáctimilionová země v posledních dvou týdnech registrovala průměrně mírně přes 2000 nových případů denně, což je v přepočtu na obyvatele méně než ve většině dalších evropských států a zhruba čtyřikrát méně než Česko. Belgičané sice neskrývají svou únavu z restrikcí, která se nijak zásadně nezměnila už čtyři měsíce, hovoří o ní však přes roušky, které drtivá většina z nich spořádaně nosí i v ulicích Bruselu.

Někteří místní mluví o tom, že se země poučila z loňské první vlny pandemie, kdy byla v počtu úmrtí na obyvatele jednou z nejhorších na světě a zemřelo tu na 10.000 lidí. Nyní jsou počty denních úmrtí proti loňskému jaru čtvrtinové.

I v Belgii se však objevuje volání po co nejrychlejším zrušení zákazů. V některých městech poblíž hranic s Nizozemskem registrovala policie po vlně nizozemských protestů několik drobných násilností vůči úřadům. Policisté mobilizují síly před protesty, k nimž se lidé svolávají nejen na severu země, ale i v Bruselu, kde se o víkendu očekává několikatisícová demonstrace.

Související

Praha

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad

Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy. 

Více souvisejících

Belgie hranice Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Alexander De Croo (belgický premiér)

Aktuálně se děje

včera

včera

Armáda Indie

Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem

Indie a Pákistán se ocitly na hraně další eskalace po útoku na turisty v Kašmíru. Čtyři noci po sobě probíhala přestřelka na hranici, oběti zatím hlášeny nebyly. Napětí zvyšují hrozby jaderným konfliktem i varování před destabilizací regionu. Situaci komplikuje pokračující boj proti militantům na obou stranách.

včera

včera

včera

David Pastrňák

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS

Poté, co před pár dny hokejový Boston po konci v letošní sezóně NHL oznámil, že povoluje možnost reprezentovat na nadcházejícím hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku mimo jiné i českým legionářům Jakubu Laukovi a především největší české hvězdě a opoře národního týmu Davidu Pastrňákovi, bylo více než pravděpodobné, že se Pastrňák skutečně stane součástí národní týmu. V pondělí potvrdil svou účast generálnímu manažerovi reprezentace Jiřímu Šlégrovi.

včera

Medvědi, ilustrační fotografie.

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

včera

včera

včera

včera

Dominik Hašek

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se stal terčem výhrůžek ze strany bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten mu vzkázal, aby si „dával pozor při přecházení silnice“. Šlo o jasný vzkaz s náznakem fyzické likvidace. Ministr vnitra Vít Rakušan v reakci na incident nabídl Haškovi státní ochranu. Jak redakci EuroZprávy.cz potvrdilo ministerstvo vnitra, poskytnutí krátkodobé ochrany je standardní procedura a v minulosti byla použita například i v případě politika Tomia Okamury.

včera

Nábor dobrovolníků do ruské armády

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem

Zkušenosti čínských občanů, kteří se nechali zlákat propagandou a vstoupili do ruské armády, začínají vyplouvat na povrch. Brutální realita války na Ukrajině, špatné zacházení, šikana, korupce a zrada ideálů vedou některé z nich k tomu, že varují ostatní před stejnou cestou. CNN přináší výpovědi dvou mužů, kteří válku poznali z první ruky – na opačných stranách fronty.

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout

Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb

Kanadská Liberální strana pod vedením premiéra Marka Carneyho podle tamních médií směřuje k vítězství ve federálních volbách. Kampaň ale poznamenaly provokace a hrozby novými cly ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy