Běloruští aktivisté dostali alternativní Nobelovu cenu

Běloruský prodemokratický aktivista Ales Bjaljacki a organizace na ochranu lidských práv Vjasna, kterou založil, byli dnes vyznamenáni takzvanou alternativní Nobelovou cenou.

Kromě nich letošní Cenu za správný život (Right Livelihood Award) dostala vězněná íránská právnička a bojovnice za lidská práva Nasrín Sotudíová, americký právník a aktivista v oblasti sociální spravedlnosti Bryan Stevenson a nikaragujská bojovnice za práva původních obyvatel a za ochranu přírody Lottie Cunninghamová Wrenová.

Nadace, která ocenění udílí, chce tímto způsobem zdůraznit rostoucí hrozby, jimž demokracie ve světě čelí. "Je načase, abychom všichni, kdo podporujeme demokracii, povstali a vzájemně se podporovali," uvedl šéf nadace Ole von Uexküll.

Osmapadesátiletého lidskoprávního aktivistu Bjaljackého a jeho organizaci Vjasna nadace vyznamenala za "jejich odhodlaný boj za nastolení demokracie a dodržování lidských práv v Bělorusku".

The 2020 #RightLivelihood Award celebrates 4️⃣ champions of #HumanRights who have dedicated their lives to defending the rights of the marginalised and the suppressed ✊Meet the Laureates: Nasrin Sotoudeh, Bryan Stevenson, Lottie Cunningham Wren and Ales Bialiatski/ @viasna96 pic.twitter.com/en03f4DnDr

— Right Livelihood Foundation (@rightlivelihood) October 1, 2020

Bjaljacki byl v minulosti obviněn z daňových úniků a strávil téměř tři roky ve vězení. Západní vlády proces označily za politickou mstu režimu autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Aktivista získal řadu mezinárodních ocenění a v roce 2012 byl nominován na Nobelovu cenu za mír. Organizace Vjasna, v jejímž čele stojí, poskytla právní pomoc tisícům Bělorusů zatčených a uvězněných za účast v protestech proti Lukašenkově vládě.

Íránská právnička Sotudíová, která obhajovala aktivisty, opoziční politiky i ženy stíhané za nenošení muslimského šátku, cenu dostala "za svůj neohrožený aktivismus, který navzdory velkému osobnímu riziku vedla na podporu politických svobod a lidských práv v Íránu".

Sedmapadesátiletá Sotudíová byla v roce 2018 zatčena s obviněním ze spiknutí a šíření propagandy proti íránské vládě a byla odsouzena k 38 letům vězení a 148 ranám bičem. Vězněna byla i dříve. Letos od poloviny srpna držela hladovku za lepší vězeňské podmínky a propuštění politických vězňů v době pandemie covidu-19. Nakonec musela být hospitalizována.

Dalším dnes vyznamenaným právníkem je 60letý Američan Bryan Stevenson, u nějž nadace vyzdvihla "jeho inspirativní snahy o reformu amerického systému trestního soudnictví a prosazování rasového usmíření". Stevenson je známý jako zastánce chudých a příslušníků rasových menšin i jako bojovník proti trestu smrti.

Čtvrtou laureátkou alternativní Nobelovy ceny se stala 61letá Lottie Cunninghamová Wrenová, která byla oceněna za "svůj odhodlaný boj za ochranu půdy původních obyvatel a komunit před zneužíváním a drancováním".

Laureáti, kteří byli vyhlášeni dnes ve Stockholmu, obdrží každý milion švédských korun (2,57 milionu Kč). Slavnostní předání cen se uskuteční virtuálně 3. prosince. V loňském roce byla mezi oceněnými také mladá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová, která letos patří k favoritům na zisk Nobelovy ceny za mír.

Alternativní Nobelovy ceny (oficiálně zvané Right Livelihood Awards) se udílejí od roku 1980 na popud německo-švédského filantropa Jakoba von Uexkülla. Oceňováni jsou lidé a organizace za zásluhy o spravedlnost, mír a životní prostředí. Peníze provázející ocenění nemůže žádný z laureátů použít pro osobní účely, musí je investovat do činnosti, za kterou byl oceněn. Alternativní Nobelovy ceny jsou také do jisté míry vnímány jako kritika tradičních Nobelových cen.

Související

Greta Thunbergová (aktivistka)

Jak šel čas s Gretou Thunbergovou? Překladatelka prozradila víc

Švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová (16) se setkává s různými názory na její vystoupení na klimatické konferenci v New Yorku. Někteří lidé ji kritizují a považují ji za emotivní a afektovanou. Vyčítají ji, že její slova jsou produktem PR. Zastání a podporu ale našla u lidí, kteří ji považují za představitelku uvědomělé mladé generace.

Více souvisejících

alternativní Nobelova cena (Cena za správný život) Bělorusko Švédsko

Aktuálně se děje

před 46 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

Rubio, Waltz. Trump se v nové vládě obklopí politickými dravci

Dva floridští zákonodárci, známí svými tvrdými postoji vůči Číně, jsou údajně kandidáty na klíčové zahraničně-politické pozice v administrativě nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy