Nobelova cena pro demonstranty v Hongkongu? Návrh patrně rozhněvá Čínu

Hongkongský lid byl nominován na Nobelovu cenu za mír za rok 2020. Informovala o tom dnes agentura AFP, podle níž nominaci předložila norská poslankyně Guri Melbyová z Liberální strany. Ta je součástí středopravé norské vlády.

V Hongkongu se od června konají masové demonstrace, jejichž účastníci protestují proti - jak tvrdí - postupnému omezování svobod ze strany pevninské Číny a dožadují se demokratických reforem. Podle AFP je pravděpodobné, že zmíněná nominace rozhořčí Peking, pod jehož správu se Hongkong vrátil v roce 1997.

"Navrhla jsem na Nobelovu cenu za mír za rok 2020 hongkongský lid, který riskuje své životy a svou bezpečnost na obranu svobody projevu a demokratických zásad," uvedla Melbyová. Podle ní prodemokratické hnutí v Hongkongu "má dopad nejen na Hongkong sám, ale na celou oblast i zbytek světa".

Iniciativa norské poslankyně by mohla vyvolat silný hněv Číny, která s rozhořčením reagovala na udělení Nobelovy ceny za mír za rok 2010 vězněnému čínskému disidentovi Liou Siao-poovi, který již zemřel.

Ačkoli norský Nobelův výbor působí nezávisle na norské vládě, Peking tehdy na dlouhou dobu zmrazil vztahy s Norskem, přerušil jednání o dohodě o volném obchodu a omezil dovoz norských lososů. Obě země normalizovaly své vztahy o šest let později, v prosinci 2016, když Oslo slíbilo "nepodporovat akce poškozující čínské zájmy".

Nobelův výbor nominace nezveřejňuje, někdy tak ale činí ti, kteří dotyčnou osobnost na cenu navrhují. Nominace, které pocházejí mimo jiné od parlamentů a vlád jednotlivých zemí, od univerzitních profesorů či nositelů ocenění z předchozích let, musejí být předloženy do 1. února daného roku. Po vypršení lhůty mohou své kandidáty přidat ještě členové Nobelova výboru na své první schůzce. Ceny se vyhlašují v říjnu a předávají v prosinci.

V letošním roce bylo na Nobelovu cenu za mír nominováno 301 jednotlivců a organizací. Ocenění získal etiopský premiér Abiy Ahmed, který se zasloužil o podpis mírové dohody mezi Etiopií a Eritreou a zahájil ve své zemi proces demokratických reforem.

Související

Hongkong

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem rozvracení země". Jedná se o dosud největší zatýkání za jediný den na základě bezpečnostního zákona, který loni prosadila Čína, píše agentura AFP.

Více souvisejících

demonstrace v Hongkongu norsko alternativní Nobelova cena (Cena za správný život) Hongkong Čína

Aktuálně se děje

před 59 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

Rubio, Waltz. Trump se v nové vládě obklopí politickými dravci

Dva floridští zákonodárci, známí svými tvrdými postoji vůči Číně, jsou údajně kandidáty na klíčové zahraničně-politické pozice v administrativě nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy