Jak šel čas s Gretou Thunbergovou? Překladatelka prozradila víc

Švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová (16) se setkává s různými názory na její vystoupení na klimatické konferenci v New Yorku. Někteří lidé ji kritizují a považují ji za emotivní a afektovanou. Vyčítají ji, že její slova jsou produktem PR. Zastání a podporu ale našla u lidí, kteří ji považují za představitelku uvědomělé mladé generace.

Greta Thunbergová  zmobilizovala miliony lidí po celém světě a probudila v nich zájem o problematiku klimatických změn. Mladá aktivistka s Aspergerovým syndromem je nominovaná i na Nobelovu cenu míru. První zmínky o mladé aktivistce odhaluje překladatelka ze švédštiny Hana Švolnová pro časopis Reflex.

Na přelomu srpna a září 2018 zaplavily svět snímky dívky s nepřítomným výrazem, která každý den seděla před budovou švédského parlamentu. Protestovala proti tomu, že politici nedostatečně řeší otázku klimatické změny a ochrany životního prostředí. Jako první o tom informovala společnost We don´t have time na Twitteru, respektive její zakladatel Ingemar Rentzog. „Bylo pondělí 20. srpna a Greta právě zahájila svůj protest,“ podotkla Švolnová pro  Reflex.

Kritice často čelí i Gretiny rodiče. Matka Malena Ernmanová je slavná operní pěvkyně a otec Svante Thunberg se živí herectvím. Oba své rodiče prý Greta přesvědčila k tomu, aby změnili svůj životní styl. Angažují se ve veřejných diskuzích na téma klimatických změn, přestali využívat leteckou dopravu a jíst maso.

Ernmanová poprvé promluvila v deníku Expressen o tom, jak se Greta zhroutila po zhlédnutí filmu o klimatických změnách v roce 2014. Nejedla a mluvila pouze o ohrožení, o kterém se veřejně nemluví. Matka oznámila, že dceři byl diagnostikován Aspergerův syndrom a autismus. Později byla stejná diagnóza stanovena i její sestře Beatě.

Greta poprvé promluvila sama za sebe v květnu 2018 na soutěži deníku Svenska Dagbladet o nejlepší komentář či úvahu k otázce klimatu. Se svým článkem „Víme – a teď s tím něco můžeme udělat“ se Greta umístila na druhém místě.

Ekologický aktivista Bo Thorén po přečtení článku kontaktoval Gretu a další účastníky soutěže s myšlenkou na organizaci školní stávky za klima v období před parlamentními volbami. Tato myšlenka se Gretě líbila, avšak byla jediná, která začala protestovat.

„Otázkou je, do jaké míry za Gretou a jejím vlivem stojí pouze čistá dětská duše toužící po bezpečné budoucnosti pro sebe i celou svou generaci a nakolik v pozadí tahají za nitky Gretini rodiče, kteří jsou v různých diskuzích skutečně zběhlí a mimo jiné se účastnili všech zásadních debat ohledně ekologie,“ napsala Švolnová.

Ekologické otázky se ve Švédsku řeší od osmdesátých let. Skutečnost, že lidé naslouchají dětem a mládeži, je poněkud odlišná od zbytku Evropy. Děti se ve Švédsku učí utvářet si vlastní názor. Jejich názorům a potřebám je od mala věnována pozornost. „Proto je také možné, že školou povinná dívka usedne místo do školní lavice na chodník před parlament a lidé ji budou podporovat, místo aby v první řadě odsoudili rodiče, že nezařídili, aby dítě bylo ve škole a nevymýšlelo si hlouposti,“ dodala Švolnová.

Související

Greta Thunbergová

Thunbergová vyhrála soud. Velká Británie jí bude muset zaplatit

Londýnský soud v pátek osvobodil klimatickou aktivistku Gretu Thunbergovou, která byla obviněna z rušení veřejného klidu kvůli loňskému protestu. Spolu s dalšími demonstranty se pokusila zabránit setkání předních představitelů ropného a plynárenského průmyslu.

Více souvisejících

Greta Thunbergová (aktivistka) Klimatické změny rodina Ekologie Švédsko alternativní Nobelova cena (Cena za správný život)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy