Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Podle Bidena šlo o velmi dobré setkání, Erdogan ho označil za velice produktivní.

Mezi Ankarou a Washingtonem panuje napětí kvůli integraci ruského protileteckého systému S-400 do turecké armády a Erdogan v Bruselu kritizoval nedostatečnou podporu, která se dostává Turecku ze strany Severoatlantické aliance v boji proti terorismu. Jednání obou politiků trvalo více než hodinu a pokračovalo se širšími delegacemi. Podle Erdogana "žádný z problémů ve vztazích mezi Tureckem a USA není nepřekonatelný".

Kvůli přístupu Ankary k ruskému systému S-400 Američané zablokovali účast svého spojence v programu stíhaček poslední generace F-35. Podle Spojených států ruský systém tvoří hrozbu pro systémy NATO. Ankaru také pobouřilo, když Biden v dubnu uznal arménskou genocidu, které se v roce 1915 dopustili Turci. Turecko dlouhodobě odmítá, že by se tehdejší události daly označit za genocidu.

Oba politici jednali i o Afghánistánu. Turecko uvedlo, že chce nadále vést dialog s povstaleckým hnutím Tálibán. Ankara vyjádřila již dříve ochotu řídit letiště v afghánském hlavním městě Kábulu po stažení zahraničních jednotek ze země.

Erdogan dnes konstatoval, že Ankara nepociťuje dostatek pomoci a solidarity od ostatních členů NATO při boji proti terorismu. "Byli jsme jedinou zemí NATO, která bojovala tváří v tvář (s teroristy)," uvedl s odkazem na turecké vojenské angažmá v Sýrii. Vedle islamistů však Turecko považuje za teroristy také kurdské milice a organizace. Některé z těchto skupin podporovaly USA v bojích proti organizaci Islámského státu.

Turecký prezident jednal v Bruselu s mnoha evropskými politiky, například s německou kancléřkou Angelou Merkelovou či britským premiérem Borisem Johnsonem. Setkal se také s francouzským prezidentem Emmanuel Macronem, s nímž měl v posledních měsících rozepře kvůli zákonu, který má regulovat islámské církevní organizace ve Francii, a kvůli Macronově podpoře vydávání karikatur proroka Mohameda. Erdogan tehdy Macrona označil za duševně slabého. Podle francouzského prezidenta se setkání neslo v přátelském duchu, omluva za výroky z minulosti ale nepadla. S Erdoganem se shodl, že Francie a Turecko budou usilovat o odchod zahraničních milicí a žoldáků z Libye, jak mimo jiné žádá OSN. Podle agentury AFP se jedná o zhruba 20.000 osob, mezi kterými jsou i turečtí občané.

Zástupce řecké diplomacie agentuře Reuters sdělil, že řecký premiér Kyriakos Mitsotakis se s Erdoganem shodl na tom, že napětí mezi oběma zeměmi z loňského roku by se letos nemělo opakovat. Podle řeckých vládních zdrojů se oběma politikům podařilo "prorazit led", napsal deník Kathimerini. Mezi Tureckem a Řeckem ale zůstává mnoho sporů, například o vymezení hranic námořních ekonomických zón či regulace migrace do Evropy. V loňském roce mezi Atény a Ankarou výrazně vzrostlo napětí kvůli tureckému geologickému průzkumu zásob rop a plynu ve východním Středomoří. Řecko tvrdí, že průzkum byl nelegální, protože se uskutečnil v jeho ekonomické zóně, což ale Turecko odmítá.

Související

Více souvisejících

NATO Joe Biden Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy