Třicet let od průvodu studentů bratislavských škol, kteří 16. listopadu 1989 v tehdejším komunistickém Československu manifestovali za demokracii a školskou reformu, jeho tehdejší účastníci dnes tuto akci v ulicích slovenské metropole zopakovali. Výročí průvodu, proti kterému bezpečnostní složky nezasáhly, si dříve během dne připomněli také český prezident Miloš Zeman a hlava Slovenska Zuzana Čaputová.
"I tehdy nás byly hloučky jako nyní. Jediný rozdíl byl v tom, že celé náměstí bylo obklíčeno policejními vozy a policisty. Všichni jsme šli do velké nejistoty. Tato demonstrace byla neohlášená, tedy nepovolená a nelegální," vzpomínal před novináři Milan Novotný, který se průvodu v roce 1989 jako student Filozofické fakulty Univerzity Komenského zúčastnil. Spolu s ním přišli na rekonstrukci akce i další jeho někdejší účastníci.
Průvod, kterého se v roce 1989 zúčastnily asi dvě stovky zejména studentů různých fakult, odstartoval na náměstí u současného úřadu hlavy státu. Studenti se chytili za ruce a jako "živý řetěz" se vydali na pochod ulicemi metropole. Skandovali hesla jako například "Chceme svobodu", "Chceme demokracii" či "Chceme demokratické školství". Průvod studenti ukončili u sídla ministerstva školství. Své požadavky tam přednesli i členovi ústředního výboru Komunistické strany Slovenska Gejzovi Šlapkovi.
Na průvod dohlíželi příslušníci tehdejší Veřejné bezpečnosti včetně příslušníků komunistické StB, bezpečnostní složky proti účastníkům ale nezasáhly. Tato akce studentů v Bratislavě stojí ve stínu pražských událostí ze 17. listopadu 1989, které zahájily takzvanou sametovou revoluci. Ta vyústila v Československu v pád komunistického režimu.
"Celou dobu kolem nás jela policejní auta a z aut nás snímala kamera. Tím, že jsme se drželi za ruce, byl každý z nás lehce identifikovatelný," uvedl Novotný. Dodal, že studentská akce v roce 1989 nebyla koordinována s českými kolegy.
Podle Novotného účastníky průvodu před akademickými tresty od vysokých škol zachránila právě sametové revoluce. "Svým způsobem nás zachránila Praha. Neskutečné hrdinství pražských studentů a to, co se (17. listopadu) stalo, zachránilo bratislavské studenty před vyhazovem ze školy," řekl Novotný. Doplnil, že právě organizátoři zmíněného bratislavského průvodu vypracovali na Slovensku první protestní prohlášení proti policejnímu zákroku vůči demonstraci ze 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze. Novotný ocenil, že se nakonec podařilo naplnit hlavní požadavky tehdejšího studentského hnutí, a to svobodné volby, svobodu tisku i svobodu slova.
Bratislavský průvod studentů připomíná v Bratislavě pamětní deska na budově Univerzity Komenského. Právě k ní dnes Zeman, který později otevřel ve slovenské metropoli Český dům, spolu s Čaputovou položili věnce.
Dárek pro pana prezidenta od předsedy Národní rady Slovenské republiky Andreje Danka. Originál dopisu, který napsal Winston Churchill. pic.twitter.com/7jUm7jtFS7
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) November 16, 2019
Čaputová bratislavský průvod ze 16. listopadu 1989 ocenila. Uvedla, že tato akce spolu s následnou demonstrací v Praze odstartovaly zásadní a důležité změny v Československu.
Rekonstrukce průvodu studentů z roku 1989 je jednou z desítek různých společenských a kulturních akcí, kterými si Slovensko o tomto víkendu připomíná výročí sametové revoluce.
Související
Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci
Slovenská policie uzavřela případ střelce z Bratislavy. Původně chtěl zabít Hegera
Bratislava , 30 let od sametové revoluce , Zuzana Čaputová , Miloš Zeman , Slovensko , 17. listopad 1989
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák