Brexit bude mít dopad i na místní volby ve Francii, německé město přijde o starostu

Odchod Británie z Evropské unie ovlivní kromě jiného i březnové obecní volby ve Francii. V zastupitelstvech francouzských měst a vesnic totiž nyní usedá více než 750 britských občanů, informovala agentura AFP. Pokud Britové nepřijmou občanství některé jiné země evropské sedmadvacítky, nebudou smět po brexitu znovu kandidovat. O svého starostu páteční půlnocí přijde třeba i severoněmecká vesnička Brunsmark.

Občané jiných členských zemí Evropské unie mohli poprvé kandidovat do zastupitelstev francouzských obcí poprvé v komunálních volbách v roce 2001. V současnosti v zastupitelstvech usedá 2493 cizinců a největší skupinu z nich tvoří právě Britové (757) následovaní Belgičany (544) a Portugalci (357).

Podle AFP se ale řada Britů, kteří působí v zastupitelstvech francouzských obcí, na brexit připravila a přijala občanství jiné členské země EU, nejčastěji francouzské. Například ve vesničce Poupas severozápadně od Toulouse, která má jen 85 obyvatel, jsou tři z jedenácti zastupitelů zvolených v roce 2014 Britové. Dva z nich mezitím získali francouzské občanství.

Žádná z francouzských obcí se nemusí obávat, že by přišla kvůli brexitu o svého starostu. Místní zákony totiž neumožňují, aby v čele radnice stál někdo jiný než Francouz.

Jiná je situace v sousedním Německu, kde mohou občané jiných unijních zemí zastávat i funkci starosty. O šéfa radnice tak kvůli brexitu přijde například vesnička Brunsmark ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko.

Rodák ze skotského města Dundee Iain Macnab, který úderem páteční půlnoci přijde o unijní občanství, přitom místní radnici vedl už od roku 2008. Agentuře DPA sedmdesátiletý Macnab řekl, že spravoval obec se 160 obyvateli velmi rád a lituje, že starostenskou funkci musí opustit.

Související

Monika Brusenbauch Meislová Rozhovor

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová

Expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z brněnské Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz exkluzivně vysvětlila, co znamená snaha o aktualizaci vzájemných vztahů Velké Británie a Evropské unie a také zhodnotila, jak se Londýnu podařil brexit. „Mnoho očekávaných výhod – nové obchodní dohody, silnější globální postavení, nižší míra migrace – se buď nenaplnilo, nebo se ukázaly jako zcela iluzorní,“ říká. 
Brexit, ilustrační foto

Od rybolovu po Erasmus: Co přinese nová dohoda Spojeného království s EU

Spojené království a Evropská unie v pondělí uzavřely dlouho připravovanou dohodu, která má potenciál výrazně změnit vztahy mezi oběma stranami. Premiér Keir Starmer označil dohodu za „hat-trick“ po podobných úspěších s Indií a USA a předseda Evropské rady António Costa ji uvítal jako „novou kapitolu“ vzájemných vztahů. Navzdory tomuto optimistickému tónu přináší dohoda především přísliby budoucích změn, nikoli okamžité revoluční kroky.

Více souvisejících

Brexit volby ve Francii Francie EU (Evropská unie) Německo Velká Británie

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Íránská delegace v Pákistánu

Mírová dohoda s USA je daleko, prozradil Teherán

Mír na Blízkém východě je daleko, zní z Teheránu k průběhu diplomatických jednání se Spojenými státy americkými, jejichž cílem je dosažení trvalé mírové dohody. Írán v sobotu opět uzavřel Hormuzský průliv v reakci na pokračující americkou námořní blokádu. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Pavel Gross bude jedním z nových trenérů národního týmu.

Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa

Již je jasné, že po letošním mistrovství světa v hokeji nebude na lavičce národního A-týmu pokračovat realizační tým v čele s Radimem Rulíkem. Kouč, který v roce 2024 dokázal s reprezentací po letech vyhrát světový šampionát, jenž se tehdy navíc konal v Praze, minulý měsíc oznámil, že u reprezentace po MS pokračovat nehodlá. Od té doby tak prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Alois Hadamczik hledal Rulíkova nástupce a nakonec je našel. Ve čtvrtek, kdy začala příprava na blížící se světový šampionát ve Švýcarsku, na tiskové konferenci potvrdil, že novými trenéry se od příští sezóny stanou Zdeněk Moták a Pavel Gross.

včera

Donald Trump

USA se nenechají vydírat, vzkázal Trump do Teheránu

Americký prezident Donald Trump poprvé reagoval na nejnovější události na Blízkém východě, kde Írán kvůli pokračující námořní blokádě opět uzavřel Hormuzský průliv. USA se podle nejvyššího představitele nenechají vydírat. 

včera

včera

včera

Pohřeb Jana Potměšila bude veřejný. Proběhne ve známém pražském kostele

Česko se s jedinečným hercem Janem Potměšilem rozloučí v přespříštím týdnu. O termínu a místu konání posledního rozloučení v sobotu informovala rodina. Potměšil zemřel ve čtvrtek, bylo mu 60 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy