Brexit na konci října je v našem nejlepším zájmu, říká Johnson. Co na to Corbyn?

Odchod Británie z Evropské unie k 31. říjnu by byl v nejlepším zájmu země. Prohlásil to dnes britský premiér Boris Johnson při interpelacích v Dolní sněmovně. Vůdce labouristické opozice Jeremyho Corbyna ministerský předseda vyzval, aby vysvětlil, jak by brexit uskutečnil on. Britští novináři zároveň upozorňují, že předseda vlády před poslanci pronesl několik nepravdivých tvrzení.

Johnson dnes zopakoval své zklamání nad úterním rozhodnutím Dolní sněmovny zablokovat vládní plán rychlé ratifikace brexitové dohody. Brexitu tak nyní hrozí další odklad.

Poslanci nicméně předtím dali zelenou detailnímu projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě a posunuli jej do další fáze legislativního procesu. Johnson dnes tuto skutečnost značně zkreslil, když prohlásil, že parlament přímo schválil jeho verzi "rozvodové" dohody.

"Boris Johnson říká, že svou brexitovou dohodu včera večer dostal 'skrz parlament'. Nic takového se nestalo. Vyhrál v této věci jediné hlasování a další brzy nato prohrál. Bylo to teprve podruhé v dějinách, co vláda prohrála hlasování o harmonogramu," komentoval premiérova slova reportér televize Sky News Rob Powell.

Přinejmenším sporné je také Johnsonovo tvrzení, že při zavedení nově dojednaných podmínek britského odchodu z EU by nevznikly kontroly mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království. Na základě upravené brexitové dohody by totiž Severní Irsko v praxi zůstalo v celní unii EU a řídilo by se některými pravidly jednotného evropského trhu.

BBC připoměla, že při přesunu zboží z Velké Británie do Severního Irska by tak firmy musely vyplňovat celní prohlášení a potravinářské produkty by procházely kontrolami. Britský ministr pro brexit Stephen Barclay navíc v pondělí potvrdil, že ani obchodování v opačném směru by se neobešlo bez papírování.

Vztyčení těchto obchodních bariér je hlavním důvodem, proč dohodu premiéra Johnsona nepodporuje severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), která je de facto koaličním partnerem vládních konzervativců. Při dnešním premiérově výroku o absenci kontrol zvedl poslanec DUP Nigel Dodds svá obočí tak vysoko, že mu "málem uletěla" z obličeje, uvedl na twitteru zpravodaj webu Huffington Post Paul Waugh.

Johnson dnes zdůraznil, že po úterních hlasováních je třeba vyčkat, jak ostatní země Evropské unie rozhodnou o britské žádosti o odklad brexitu. Premiér v této souvislosti prohlásil, že o odsunutí britského odchodu požádal zbytek EU britský parlament. Ve skutečnosti tak učinil Johnson, protože mu to ukládal zákon, který zákonodárci proti jeho vůli přijali minulý měsíc.

Konzervativci jsou stranou, která brexit naplní navzdory tomu, že opozice činí vše pro zablokování vyjednané dohody, řekl Johnson. Podle něj má labouristický lídr Corbyn stále čas na to, "aby lidem této země vysvětlil, jak on navrhuje ctít svůj slib, který opakovaně učinil", jak by naplnil vůli lidu a dokončil brexit.

Corbyn konstatoval, že "parlament by měl mít nezbytný čas" k prostudování brexitové dohody dojednané premiérem a souvisejícího zákona, který její ustanovení převede do britského práva.

Podle britských médií se dnes Johnson s Corbynem dopoledne krátce setkali, aby si vyměnili názory ohledně dalšího postupu kolem prováděcího zákona či předčasných voleb. Johnson však neuspěl se svou snahou získat labouristy pro harmonogram, který by umožnil brexit dále neodkládat.

"Corbyn dal najevo, že nemá jinou politiku než další odklady a trávení roku 2020 referendy," citovala agentura Reuters nejmenovaný zdroj z Johnsonovy Konzervativní strany. Podle prohlášení hlavní opoziční strany její lídr zopakoval svou úterní nabídku ohledně domluvy o "rozumném" plánu pro projednání zákona o brexitové dohodě. Vyvolání předčasných voleb prý labouristé podpoří, když odpadne riziko brexitu bez dohody.

Související

Boris Johnson

BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem

Britská stanice BBC zrušila plánovaný rozhovor s bývalým premiérem Borisem Johnsonem poté, co moderátorka omylem poslala jeho týmu poznámky s připravenými otázkami. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Boris Johnson Brexit Velká Británie Parlament Velké Británie Jeremy Corbyn EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy