Británie už neláká. Počet migrantů z EU klesá, důvodem není jen brexit

Čistá migrace ze zemí Evropské unie do Británie je nejnižší za posledních 16 let, dosáhla jen 48.000. S odvoláním na britský statistický úřad (ONS) o tom informoval zpravodajský web BBC. Čistá migrace je rozdíl mezi počtem cizinců, kteří do země nově přišli, a těmi, kteří zemi opustili. ONS bere v úvahu ty občany EU, kteří v Británii zůstali aspoň 12 měsíců.

Tak nízká jako v posledních dvanácti měsících byla čistá migrace občanů EU do Británie naposledy v roce 2003, tedy ještě před velkým rozšířením unie o deset zemí včetně Česka.

Podle OSN přichází ze zemí Evropské unie méně lidí za prací, rekordní počet se jich ale vrátil domů či odešel do jiné členské země.

Počet unijních občanů, kteří do Británie v uplynulém roce přišli, je nyní nejnižší od konce roku 2013. Podle ONS v posledních dvanácti měsících Británii opustilo 151.000 občanů některé z dalších sedmadvaceti zemí EU. To je historický rekord.

Nejvyšší čistou migraci ze zemí EU registrovala Británie v roce 2015 a na počátku roku 2016, kdy přesahovala 200.000.

Since 2016, there has been a fall in immigration for work. Over the same period, immigration for study has been gradually increasing https://t.co/cMbnXDipdx pic.twitter.com/s6uHQcgv3P

— Office for National Statistics (@ONS) November 28, 2019

V polovině roku 2016 se konalo v Británii referendum o setrvání Británie v EU, které vyhráli příznivci brexitu. Podle předsedy organizace Migration Watch UK Alpa Mehmeta je příčinou poklesu počtu příchozích z EU právě nejistota kolem plánovaného odchodu Británie z EU. Termín brexitu je nyní stanoven na 31. ledna příštího roku.

Podle Madeleine Sumptionové z Oxfordské univerzity ale mohou hrát roli kromě samotné nejistoty kolem brexitu i jiné faktory, jako je pokles hodnoty libry či zlepšování hospodářské situace v chudších zemích EU.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie migrace EU (Evropská unie) Brexit

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy