Britský parlament jedná o předčasných volbách, labouristé slíbili podporu

Odklad odchodu Británie z Evropské unie stále více poškozuje britský národní zájem. Na počátku parlamentní debaty o volebním zákonu to dnes řekl britský premiér Boris Johnson. Jeho vláda předložila návrh zákona, který by umožnil uspořádat 12. prosince volby. Lídr opozice Jeremy Corbyn v debatě prohlásil, že labouristé vypsání předčasných parlamentních podporují. Ještě během jeho proslovu mu ale člen vlastní strany odporoval.

"Odklad brexitu stále vážněji poškozuje národní zájem," řekl premiér. "Atmosféra nejistoty", která kvůli neustálým odkladům odchodu Británie z EU podle něj panuje, rozežírá důvěru lidí v politiku a brání jim přijímat "důležitá životní rozhodnutí". Opozice chce podle premiéra jen "prokrastinovat", tedy odkládat plnění úkolů. "Nechtějí brexit ani 31. října, ani 30. listopadu a dokonce ani 31. ledna," dodal. V pondělí EU souhlasila s odkladem termínu brexitu z 31. října na 31. ledna příštího roku. Johnson nabídku přijal.

Poslance premiér vyzval, aby po debatě hlasovali pro návrh zákona o uspořádání předčasných voleb 12. prosince. Parlament, který by z těchto nových voleb vzešel, by podle něj měl následně hlasovat o nové brexitové dohodě, kterou Johnson vyjednal předminulý týden v Bruselu. Jediným způsobem, jak se dostat ze současného datu je podle Johnsona "obnovit parlamentu a dát lidem volbu".

"Labouristé podporují parlamentní volby," řekl v odpovědi na Johnsonův proslov lídr opozice Jeremy Corbyn. Labouristé se podle něj těší, až se zbaví této "lehkomyslné a zničující konzervativní vlády". Podle Corbyna je nyní vyloučeno, že by Británie odešla z EU bez dohody, což byla podmínka labouristů pro to, aby konání předčasných voleb podpořili. Ještě během Corbynova proslovu ale jeden z poslanců jeho vlastní strany prohlásil, že bude hlasovat proti konání voleb. Potvrdil tak spekulace britských médií, podle nichž jsou labouristé v názoru na dnešní hlasování o předčasných volbách rozděleni.

Debata k návrhu zákona o uspořádání předčasných voleb 12. prosince by měla trvat zhruba čtyři hodiny. Po ní by se mělo hlasovat o tom, zda bude zákon schválen ve druhém čtení. Pak má následovat třetí čtení.

Před zahájením debaty poslanci schválili dodatek labouristické poslankyně Stelly Creasyové, který v rozporu s přáním vlády umožní poslancům přidávat v další fázi procesu schvalování k návrhu zákona vlastní dodatky. Podoba volebního zákona by se tak mohla ještě změnit. Záležet nyní bude na předsedajícím, který má právo vybrat, zda se bude o dodatcích hlasovat, případně o kolika z nich.

Debata k návrhu zákona o uspořádání předčasných voleb 12. prosince by měla trvat zhruba čtyři hodiny. Po ní by se mělo hlasovat o tom, zda bude zákon schválen ve druhém čtení. Toto hlasování se očekává kolem 19:00 SEČ. Třetí, tedy závěrečné hlasování se očekává ještě dnes pozdě večer.

Kdy by se mohlo o zákonu ve třetím čtení hlasovat, bude záležet na předsedajícím, který má právo vybrat, o jakých dodatcích se bude hlasovat. Vláda původně chtěla předkládání dodatků k volebnímu zákonu úplně zabránit, poslanci ale dnes schválili dodatek labouristické poslankyně Stelly Creasyové, který to umožnil.

Opoziční strany již předložily návrh dodatku, který by umožnil hlasovat v předčasných volbách i šestnáctiletým a sedmnáctiletým. Další dodatek by v případě schválení umožnil hlasovat i občanům EU, kteří se v Británii usadili. Mluvčí vlády už ale avizoval, že by kabinet návrh zákona o volbách ze sněmovny stáhl, pokud by tyto dodatky poslanci schválili. Jeden z dalších předložených návrhů požaduje, aby se volby nekonaly 12., ale již 9. prosince. V tomto případě je vláda podle mluvčího připravena jednat o kompromisu.

Britská média upozorňují, že by měl o připuštění dodatků k hlasování rozhodovat místopředseda sněmovny Lindsay Hoyle, který by na rozdíl od předsedy Johna Bercowa mohl být více nakloněn přáním Johnsonovy vlády.

Související

Dominic Raab

Rusko se podle Londýna pokusilo vměšovat do britských voleb

Rusko se snažilo vměšovat do loňských britských parlamentních voleb nezákonným získáním tajných vládních dokumentů týkajících se chystané britsko-americké obchodní smlouvy a jejich únikem do sociálních médií. Řekl to dnes britský ministr zahraničí Dominic Raab. Jednoznačné důkazy o rozsáhlé ruské kampani proti volbám ale Londýn podle něj nemá.

Více souvisejících

Volby ve Velké Británii Parlament Velké Británie Boris Johnson Jeremy Corbyn Konzervativní strana (VB) Labouristická strana (VB)

Aktuálně se děje

před 54 minutami

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

Policie vyšetřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové Vsi. Výsledky mají být známy během několika dní. Policie na vyšetřování spolupracuje s úřadem bezpečnosti práce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy