Britský parlament jedná o předčasných volbách, labouristé slíbili podporu

Odklad odchodu Británie z Evropské unie stále více poškozuje britský národní zájem. Na počátku parlamentní debaty o volebním zákonu to dnes řekl britský premiér Boris Johnson. Jeho vláda předložila návrh zákona, který by umožnil uspořádat 12. prosince volby. Lídr opozice Jeremy Corbyn v debatě prohlásil, že labouristé vypsání předčasných parlamentních podporují. Ještě během jeho proslovu mu ale člen vlastní strany odporoval.

"Odklad brexitu stále vážněji poškozuje národní zájem," řekl premiér. "Atmosféra nejistoty", která kvůli neustálým odkladům odchodu Británie z EU podle něj panuje, rozežírá důvěru lidí v politiku a brání jim přijímat "důležitá životní rozhodnutí". Opozice chce podle premiéra jen "prokrastinovat", tedy odkládat plnění úkolů. "Nechtějí brexit ani 31. října, ani 30. listopadu a dokonce ani 31. ledna," dodal. V pondělí EU souhlasila s odkladem termínu brexitu z 31. října na 31. ledna příštího roku. Johnson nabídku přijal.

Poslance premiér vyzval, aby po debatě hlasovali pro návrh zákona o uspořádání předčasných voleb 12. prosince. Parlament, který by z těchto nových voleb vzešel, by podle něj měl následně hlasovat o nové brexitové dohodě, kterou Johnson vyjednal předminulý týden v Bruselu. Jediným způsobem, jak se dostat ze současného datu je podle Johnsona "obnovit parlamentu a dát lidem volbu".

"Labouristé podporují parlamentní volby," řekl v odpovědi na Johnsonův proslov lídr opozice Jeremy Corbyn. Labouristé se podle něj těší, až se zbaví této "lehkomyslné a zničující konzervativní vlády". Podle Corbyna je nyní vyloučeno, že by Británie odešla z EU bez dohody, což byla podmínka labouristů pro to, aby konání předčasných voleb podpořili. Ještě během Corbynova proslovu ale jeden z poslanců jeho vlastní strany prohlásil, že bude hlasovat proti konání voleb. Potvrdil tak spekulace britských médií, podle nichž jsou labouristé v názoru na dnešní hlasování o předčasných volbách rozděleni.

Debata k návrhu zákona o uspořádání předčasných voleb 12. prosince by měla trvat zhruba čtyři hodiny. Po ní by se mělo hlasovat o tom, zda bude zákon schválen ve druhém čtení. Pak má následovat třetí čtení.

Před zahájením debaty poslanci schválili dodatek labouristické poslankyně Stelly Creasyové, který v rozporu s přáním vlády umožní poslancům přidávat v další fázi procesu schvalování k návrhu zákona vlastní dodatky. Podoba volebního zákona by se tak mohla ještě změnit. Záležet nyní bude na předsedajícím, který má právo vybrat, zda se bude o dodatcích hlasovat, případně o kolika z nich.

Debata k návrhu zákona o uspořádání předčasných voleb 12. prosince by měla trvat zhruba čtyři hodiny. Po ní by se mělo hlasovat o tom, zda bude zákon schválen ve druhém čtení. Toto hlasování se očekává kolem 19:00 SEČ. Třetí, tedy závěrečné hlasování se očekává ještě dnes pozdě večer.

Kdy by se mohlo o zákonu ve třetím čtení hlasovat, bude záležet na předsedajícím, který má právo vybrat, o jakých dodatcích se bude hlasovat. Vláda původně chtěla předkládání dodatků k volebnímu zákonu úplně zabránit, poslanci ale dnes schválili dodatek labouristické poslankyně Stelly Creasyové, který to umožnil.

Opoziční strany již předložily návrh dodatku, který by umožnil hlasovat v předčasných volbách i šestnáctiletým a sedmnáctiletým. Další dodatek by v případě schválení umožnil hlasovat i občanům EU, kteří se v Británii usadili. Mluvčí vlády už ale avizoval, že by kabinet návrh zákona o volbách ze sněmovny stáhl, pokud by tyto dodatky poslanci schválili. Jeden z dalších předložených návrhů požaduje, aby se volby nekonaly 12., ale již 9. prosince. V tomto případě je vláda podle mluvčího připravena jednat o kompromisu.

Britská média upozorňují, že by měl o připuštění dodatků k hlasování rozhodovat místopředseda sněmovny Lindsay Hoyle, který by na rozdíl od předsedy Johna Bercowa mohl být více nakloněn přáním Johnsonovy vlády.

Související

Dominic Raab

Rusko se podle Londýna pokusilo vměšovat do britských voleb

Rusko se snažilo vměšovat do loňských britských parlamentních voleb nezákonným získáním tajných vládních dokumentů týkajících se chystané britsko-americké obchodní smlouvy a jejich únikem do sociálních médií. Řekl to dnes britský ministr zahraničí Dominic Raab. Jednoznačné důkazy o rozsáhlé ruské kampani proti volbám ale Londýn podle něj nemá.

Více souvisejících

Volby ve Velké Británii Parlament Velké Británie Boris Johnson Jeremy Corbyn Konzervativní strana (VB) Labouristická strana (VB)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy