Britský úřad odmítl vydat eurozatykač na katalánskou političku

Britský úřad pro evropskou policejní spolupráci odmítl evropský zatykač, který tento týden vydal na katalánskou političku Claru Ponsatíovou soudce španělského nejvyššího soudu. Ponsatíová nyní žije ve Skotsku a španělská justice ji viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017.

Informoval o tom deník La Vanguardia, podle nějž úřad britského ministerstva vnitra považuje eurozatykač na Ponsatíovou za nepřiměřený ve vztahu k britskému právu.

Dvaašedesátiletá ekonomka Ponsatíová ve Skotsku přednáší na univerzitě v Saint Andrews a z vlasti utekla před dvěma lety s katalánským expremiérem Carlesem Puigdemontem, v jehož regionální vládě byla od července do října 2017 ministryní školství. Kvůli snahám o nezávislost Puigdemontův kabinet tehdejší španělská vláda v souladu s ústavou a se souhlasem parlamentu odvolala a její členy pak španělská justice soudila za vzpouru.

Britský úřad pro policejní spolupráci dnes podle španělských médií v prohlášení uvedl, že se zatykačem ze Španělska dál nebude zabývat, pokud mu Madrid nedodá jiné relevantní informace. Evropský zatykač prověřil podle britského úřadu jeho specializovaný právník, který shledal, že vzhledem k britskému právu není "přiměřený".

"Zatykač byl vrácen Španělsku s tím, ať ho vysvětlí, což znamená, že profesorka Clara Ponsatíová nepůjde ve čtvrtek 7. listopadu na policii v Edinburghu, jak měla původně v úmyslu. Ruší se i čtvrteční výslech před soudcem," uvedl právník Ponsatíové v prohlášení.

Evropský zatykač vydala na Ponsatíovou, Puigdemonta a dalších několik uprchlých katalánských exministrů už na podzim 2017 soudkyně španělského soudu. Po ní kauzu převzal soudce Pablo Llarena, který zatykače nejprve zrušil a loni začátkem roku je opět vydal. Loni v červenci je znovu zrušil, když německý soud umožnil vydat Puigdemonta do Španělska jen za zpronevěru veřejných peněz, ale nikoli za vzpouru. Llarena tehdy ponechal v platnosti jen zatykače národní.

Soudce Llarena eurozatykače na uprchlé katalánské politiky nyní obnovil poté, co v polovině října španělský nejvyšší soud kvůli referendu z roku 2017 vynesl verdikt nad 12 katalánskými politiky, kteří před španělskou justicí neuprchli. Devět z nich skončilo ve vazbě a minulý měsíc dostali tresty vězení od devíti do 13 let. Kvůli verdiktu vypukly v Katalánsku demonstrace požadující propuštění katalánských politiků z vězení.

Související

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Více souvisejících

Velká Británie Katalánsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy