Britský parlament se v úterý znovu sejde po letní pauze necelé dva měsíce před datem odchodu Británie z Evropské unie a hned první zasedací den téměř jistě naplno vypukne bitva mezi vládou a odpůrci brexitu bez dohody. Ti se pokusí uzákonit, aby premiér Boris Johnson v krajním případě musel usilovat o další odklad brexitu.
Předseda vlády Boris Johnson ale trvá na tom, že Británie evropský blok opustí 31. října, ať už s dohodou, nebo bez ní. Z tábora jeho kritiků zaznívá, že po tomto týdnu už se nemusí naskytnout příležitost, jak do vládního plánu zasáhnout.
Střet mezi Johnsonovým kabinetem a zákonodárci byl dlouho očekávaný a první výstřel podle médií padl minulý týden, když královna Alžběta II. na doporučení vlády nařídila několikatýdenní přerušení práce parlamentu před termínem brexitu. Tento vývoj donutil premiérovy odpůrce soustředit své snahy na nejbližší dny, po zahájení nové schůze v polovině října už pro ně může být příliš pozdě. "Podivná válka skončila. Teď začne skutečná bitva o brexit," shrnul dění web Politico.
Pro vystoupení z Evropské unie se Britové poměrem 52 ku 48 rozhodli v referendu v červnu 2016, politici se však stále nemohou na podobě tohoto odchodu dohodnout. Minulá britská vláda sice dojednala se zbytkem unie "rozvodovou" dohodu, tu však třikrát britští poslanci odmítli a brexit byl na jaře odložen. Podle Johnsona připravená dohoda nemůže parlamentem projít, premiér proto požaduje od Bruselu úpravu podmínek. Pokud jednání ztroskotají, nebo pokud výsledná dohoda opět u poslanců narazí, slibuje Británii vyvést na konci října z unie bez dojednaných podmínek.
Hrozba tohoto krajního scénáře zmobilizovala v dolní komoře parlamentu nevšední koalici opozičních stran a řady prominentních konzervativců, včetně členů předchozí vlády. Odpůrci brexitu bez dohody mají podle všeho v Dolní sněmovně mírnou většinu, jejich úspěch ale zdaleka není zaručen, a to zejména kvůli časové tísni. Práce parlamentu by mohla být přerušena už příští pondělí, přičemž jakýkoli nedokončený legislativní projekt v takovém případě automaticky zanikne.
Podrobnosti plánu nově vzniklé koalice nejsou známé, Labouristická strana slíbila, že je zveřejní v úterý. Podle britských médií je nejpravděpodobnější, že se opozice pokusí návrh zákona proti brexitu bez dohody protlačit na středeční program parlamentu skrze mimořádnou debatu.
I kdyby podporovatelé této snahy v následujících dnech uspěli, nemuselo by jejich vítězství být definitivní. Johnson by podle komentátorů využil jakékoli mezery, kterou by případný zákon obsahoval, spekuluje se dokonce o tom, že by jej mohl zcela ignorovat.
Vláda své oponenty obviňuje z podkopávání britské pozice při vyjednávaní se zbytkem EU a ze snahy brexit zastavit. Některá média tvrdí, že Johnson chce získat upravenou brexitovou dohodu na summitu Evropské rady 17. a 18. října a dokument následně předložit poslancům s jasnou volbou: hlasujte pro, jinak nastane brexit bez dohody. Kompromis mezi Londýnem a zbytkem EU se ale zatím nerýsuje a sám Johnson podle listu The Sunday Times minulý týden v rozhovoru s ministry uznal: "Máme slušnou šanci, že dohodu dostaneme, a slušnou šanci, že ji nedostaneme."
Spekuluje se však i o tom, že skutečným Johnsonovým plánem je vyvolat co nejdříve předčasné volby a že premiér pouze čeká na záminku. Tou by mohlo být právě schválení zákona, který by jej nutil ke změně brexitové strategie. V Dolní sněmovně panuje podle mnohých komentátorů neudržitelná situace, neboť konzervativci mají se svými spojenci ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) nejtěsnější možnou většinu.
Novináři se shodují, že britskou politiku čeká několik mimořádně bouřlivých dní. Ani poté ale nemusí být o podobě a načasování brexitu rozhodnuto.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Parlament Velké Británie , Boris Johnson , Velká Británie
Aktuálně se děje
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
včera
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák