Bývalý španělský král Juan Carlos I. zaplatil další daňové vyrovnání

Španělský monarcha Juan Carlos I., který stál v v čele země od roku 1975 do roku 2014 a nyní má titul emeritní král, zaplatil 4,4 milionu eur (asi 115 milionů Kč) finančnímu úřadu, aby se vyhnul stíhání kvůli daňovým podvodům. Informaci deníku El País dnes potvrdil králův advokát. Jde už o druhou částku, kterou zpětně zaplatil Juan Carlos I., který od srpna žije ve Spojených arabských emirátech (SAE). Loni v prosinci šlo o téměř 680.000 eur.

Španělský premiér Pedro Sánchez dnes řekl, že vůči občansky nepřijatelnému chování bývalého krále pociťuje podobně jako většina Španělů znechucení. "Musím ale připomenout, že zpochybňováno není počínání institucí, ale jedné konkrétní osoby - pokud se někdo dopustil nepravostí, musí je také napravit," uvedl Sánchez. Představitelé další vládní strany Unidas Podemos ale kritizovali liknavé počínání ministerstva financí vůči vyšetřovaní Juana Carlose I.

Králův advokát Javier Sánchez-Junco dnes v prohlášení uvedl, že třiaosmdesátiletý monarcha zaplatil jako daňové vyrovnání částku 4,395.901,96 eur, včetně úroků a poplatků. Tato suma podle místních médií souvisí mimo jiné s jeho soukromými lety, jež mu financovala společnost jeho vzdáleného bratrance Álvara z Orleansu se sídlem v Lichtenštejnsku.

"Zaplatil jsem emeritnímu králi mnoho letů, ale nejsem jeho bílý kůň," řekl deníku El País před rokem Álvaro de Orleans. Dodal, že to udělal kvůli dlouholetému rodinnému přátelství i proto, aby chránil králův soukromý život.

Loni v prosinci zaplatil Juan Carlos I. daňovému úřadu 678.393 eur. Tato částka, rovněž s úroky a poplatky, se týkala peněz, které král s dalšími členy rodiny čerpal z účtů mexického podnikatele Allena Sanginése-Krause v letech 2016 až 2018. Kartami k těmto účtům platil cesty a útratu v hotelech a restauracích.

Deník El País dnes napsal, že Juan Carlos I. je vyšetřován ve třech kauzách. Jedna se týká výstavby vysokorychlostní železnice v Saúdské Arábii, na niž v roce 2011 získalo zakázku konsorcium španělských firem a za jejíž ovlivnění u přátel v královské rodině Saúdů měl král podle podezření dostat úplatek přes konto ve Švýcarsku patřící jeho tehdejší milence. Další kauza se týká čerpání z účtů mexického podnikatele a třetí kont krále v daňových rájích, což ale král popírá.

Královi obhájci doufají, že v první kauze obviněn nebude, protože v té době měl ještě imunitu jako hlava státu. Stíháním kvůli daňovým deliktům se chtějí vyhnout vyrovnáním finančnímu úřadu. V žádné z kauz zatím vůči Juanu Carlosovi nebylo oficiálně vzneseno obvinění.

Do SAE se emeritní král odstěhoval loni v létě se zdůvodněním, že svými kauzami z minulosti nechce komplikovat vládnutí svého syna Felipeho VI. Slíbil ale, že bude soudům k dispozici.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Král Juan Carlos I. (Španělsko)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 29 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 51 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy