Češi jsou nejhorší v Evropě? Průzkum ukázal světu, jak jsme nesnášenliví

Evropané si velmi často spojují tváře lidí s černou pletí s negativními myšlenkami. Ukázal to průzkum vědců z Harvardovy univerzity, ze kterého cituje server The Conversation. Nejhůře z tohoto průzkumu vychází Češi.

Od roku 2002 stránky projektu  Project Implicit navštívily statisíce lidí z celého světa. Zájemci tu vyplnili „implicitní test asociace“, tedy jakýsi úkol, při kterém měli rychle reagovat a plnit úkoly, což ukázalo, jak snadno spojují položky z různých kategorií.

Testovaným lidem byly například ukázány tváře černých a bílých lidí, jejich úkolem bylo k těmto tvářím přiřadit pozitivní nebo negativní hodnocení. Výsledek ukazuje, jak snadno naše mysl automaticky vytváří spojení mezi těmito kategoriemi, čím se podle psychologů ukazují „implicitní rasové postoje“. 

Výsledky ukázaly, jaký podíl testovaných lidí spojuje figuranty tmavé pleti se slovy jako „zlý“ a „špatný“. Nejvíce negativně hodnotili černé tváře Češi, za nimi se umístili Litevci, Bělorusové a Ukrajinci. Nejtolerantnější národy podle testu naopak jsou západoevropské země, konkrétně Irsko, Velká Británie nebo Belgie.

Celou mapu s výsledky můžete najít zde

Žádná země neměla průměrné skóre menší než nula, které by odráželo pozitivní asociace s lidmi tmavé pleti, žádný stát ani neměl průměrné skóre, které by se blížilo nule, což by ukázalo, že obyvatelé nemají pozitivní ani negativní rasové asociace.

Do testu se mezi lety 2002 a 2015 zapojilo celkem 288 076 Evropanů. Server poukazuje, že vzhledem k tomu, jak byl test vytvořen, není možné, aby lidé záměrně ovlivňovali své skóre tak, aby vypadali jako více tolerantní.

Poněkud překvapivý pak může být fakt, že lidé, kteří sami sebe definují jako tolerantní, v testu prokazovali známky rasismu. Podle výzkumníků to může být dáno tím, že i když je postoj jednotlivce spíše liberální, tváře museli hodnotit na základě okamžitého dojmu – a ten vzniká hluboko v lidském povědomí a je ovlivněný výchovou i kulturním prostředím.

Autoři výzkumu také uvádějí, že severní a západní Evropa vykazovala méně rasistické postoje, s přechodem na východ Evropy se ale síla negativních asociací spíše zvyšuje. Neplatí to ale všude – jistou výjimku představují balkánské země.

Vědci poukazují na některá úskalí výzkumu, především na složení výzkumného vzprku. Vzhledem k tomu, že se ho zúčastnili z každé země pouze uživatelé internetu, kteří umí anglicky, a spíše mladší lidé, než je věkový průměr jednotlivých zemí, předpokládají výzkumníci, že množství skutečných rasistů v každé zemi je s největší pravděpodobností ještě vyšší.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé češi rasismus Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy