Chorvaté se chystají na případy, kdy se u turistů objeví covid

Otázku, co dělat s turistou, u kterého se prokáže nákaza koronavirem, řeší nyní chorvatští majitelé hotelů, apartmánů a kempů i hygienici a představitelé turistického průmyslu. Podle webu Slobodna Dalmacija (SD) je už více než jasné, že se takové případy mohou objevit.

Zůstane izolovaný ve svém pokoji či apartmánu, nebo musí být přemístěn na nějakou "koronavirovou jednotku"? Existují nějaká vyčleněná zařízení? Kdo bude platit případný převoz sanitkou, kdo uhradí testování? A co s ostatními hosty v zařízení, kde se nákaza objevila, musejí také oni - a případně i majitelé - do karantény? Na řadu z těchto otázek přitom neexistuje jednoznačná odpověď, často záleží na rozhodnutí epidemiologa.

Obecný plán existuje, a to jak na celostátní úrovni, tak třeba ve Splitsko-dalmatské župě (ekvivalent českého kraje; leží zde i Makarska, oblíbený cíl Čechů). Pokud se u někoho objeví symptomy covidu-19, musí jeho domácí informovat epidemiologa nebo rodinného lékaře, případně záchrannou službu. Ovšem třeba v případě hotelových hostů se má rovnou volat záchranka. O dalším postupu pak podle závažnosti případu rozhodne epidemiolog.

"Všechny náklady platí host nebo jeho pojišťovna," řekl webu státní tajemník ministerstva turistiky Tonči Glavina. Pouze případný převoz sanitkou na hranice by uhradila chorvatská strana, uvedl Luka Brčić, zástupce splitsko-dalmatského župana, podle kterého si kraj pro případnou karanténu najal ve Splitu zvláštní objekt, který je dostupný pro všechny případy.

Další zatím také prázdná karanténní zařízení mají k dispozici místní samosprávy třeba na ostrovech Šolta a Brač. Na druhém z nich se přitom rozhodli, že by uhradili i případné náklady pobytu, který jinak podle pravidel mají zaplatit nakažení turisté nebo pojišťovny. Na krajské karanténní zařízení nespoléhají třeba ani v Baška Vodě nebo Gradaci. "Jsme zóna bez koronaviru a doufám, že to tak zůstane. Pokud se u nás nějaký případ vyskytne, bude záležet na epidemiologovi, jestli objekt s nakaženými hosty uzavře. Epidemiolog rozhodne i o tom, kdo bude muset do izolace," řekl gradacký starosta Matko Burić.

Trochu jiné řešení než v případě soukromých apartmánů platí pro hotely, které musejí podle Glaviny vyčlenit deset procent kapacity pro případnou karanténu.

Zatím tak na Makarské riviéře záleží na rozhodnutí jednotlivých obcí a měst, zda si najdou nějaké zařízení pro karanténu, nebo se spolehnou na to, které najala župa. Jak ale říká zástupce župana Brčić, bylo by dobré, kdyby se samosprávy v oblasti dokázaly domluvit na společném řešení.

Podle Slobodné Dalmacije je přitom otázkou, zda bude připravené řešení stačit, pokud se mezi turisty skutečně objeví případy koronaviru. Chorvatské ministerstvo turistiky přitom doufá, že letošní sezona dosáhne alespoň třetiny loňské rekordní, kdy do země přijelo na 21 milionů turistů.

Související

Policie Chorvatsko

Chorvaté propustili Čecha z případu smrtícího výbuchu, který nepřežilo dítě

Čech, jehož v červnu zadržela chorvatská policie kvůli smrtícímu výbuchu, který nepřežilo dítě, je už nějaký čas zpátky v Česku. Podle předchozích informací jde o šestačtyřicetiletého muže, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

Více souvisejících

Chorvatsko Turisté Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 51 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy