NÁZOR - Eurozóna patří k ekonomikám, které koronavirová epidemie poškodila nejvíce, konstatuje ekonom Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku American Enterprise Institute tvrdí, že tato skutečnost by měla vyvolávat obavy zbytku světové ekonomiky.
Dominový efekt
Ekonomický rozvrat eurozóny může vyvolat nejen problém ve světové poptávce po exportu, ale může rovněž spustit dominový efekt ve světovém finančním systému a ovlivnit výhled na udržení otevřeného mezinárodního obchodního prostředí, deklaruje odborník.
Eurozóna není jen jednou z mnoha ekonomik, ale s HDP ve výši zhruba 18 bilionů dolarů ročně je o pouhých 10 % menší než ta americká, upozorňuje Lachman. Dodává, že tvoří 15 % světové ekonomiky a ještě větší podíl na světové exportní poptávce.
"Jedním z náznaků stávajících ekonomických potíží eurozóny je skutečnost, že Evropská centrální banka (ECB) nyní předpovídá, že ekonomika eurozóny se v roce 2020 ztenčí o závratných 8-12 %," píše analytik. Varuje, že ECB očekává ještě větší propad v zemích jako Itálie a Španělsko, které mají výrazný turistický sektor.
Pokud by se toto naplnilo, ekonomika eurozóny by propadla třikrát více než během velké hospodářské recese v letech 2008-2009 a zároveň jedenapůlkrát více, než má podle odhadů letos propadnout ekonomika Spojených států, poukazuje Lachman. Vyzdvihuje, že ekonomika eurozóny navíc po velké hospodářské recesi ukázala, že se dokáže zotavit jen pomalu.
Členské státy eurozóny svázané společnou měnou tehdy neměly nezávislé finanční či měnové nástroje k tolik potřebné podpoře svých ekonomik, konstatuje expert. Dodává, že tyto země na periferii eurozóny, které mají velké dluhové břemeno, nedisponují ani fiskálním prostorem pro rozpočtová stimulační opatření.
"Naneštěstí se zdá, že ty samé faktory budou ekonomice eurozóny komplikovat rychlé zotavení ze současné koronavirem přivozené hospodářské recese," obává se Lachman. Očekává, že delší doba ekonomických potíží eurozóny vytvoří silný protivítr na cestě zbytku světové ekonomiky k zotavení.
Jako v roce 2008
Velkou přítěží bude mnohem menší poptávka eurozóny po exportním zboží, tudíž zbytek světové ekonomiky nebude moci kompenzovat propad domácí poptávky zvýšením vývozu na velký trh eurozóny, vysvětluje analytik. Dodává, že ekonomická deprese v eurozóně by mohla mít ještě horší dopad na světovou ekonomiku skrze rozkolísání světového finančního systému.
Starosti dělá Lachmanovi především velká, dominantní role, kterou evropské banky hrají ve zprostředkovávání úvěrů v Evropě. Jedním z dopadů velké hospodářské recese byl totiž nárůst počtu evropských bank s nesplácenými úvěry a pokud eurozónu nyní čeká ještě hlubší recese, musíme se připravit na ještě razantnější nárůst nesplácených úvěrů, obává se odborník. To podle něj může být problém především pro italské banky, vzhledem k očekávané hloubce recese v Itálii a skutečnosti, že bilance tamních bank je již dnes velmi zatížena rozsáhlým vlastnictvím italských státních dluhopisů.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Jeden by si myslel, že poslední věc, kterou křehký světový finanční systém nyní potřebuje, je otevřená krize v italském bankovním systému o objemu 4 biliony dolarů," deklaruje Lachman. Navíc se obává, že delší ekonomické potíže eurozóny mohou výrazně zhoršit výhled světové ekonomiky tím, že posílí aktuální trend deglobalizace.
Již před koronavirovou krizí panovalo výrazné napětí mezi Spojenými státy a Německem v obchodních otázkách, kdy první strana tvrdila, že momentální přebytek německého obchodu ve výši téměř 8 % HDP je enormní a že země využívá euro, aby uměle podhodnocovala svou měnu, nastiňuje ekonom. Dodává, že od evropské ekonomiky se nyní očekává mnohem horší výkon než od té americké, tudíž ECB zřejmě povede volnější měnovou politiku než americký FED, což zřejmě dál oslabí euro vůči dolaru a znásobí americkou kritiku.
Stejně tak slabší evropský růst ve srovnání s americkým zřejmě povede k dalšímu posílení již existujícího evropského obchodního přebytku, a tím pádem i k vyostření americko-německého obchodního napětí, míní Lachman. Připomíná, že Washington již vede obchodní válku s Pekingem a svět sotva potřebuje, aby podobný konflikt vedl i s Berlínem.
Bankrot relativně malé americké investiční banky Lehman v září 2008 znamenal velký úder pro zbytek světové ekonomiky, a proto je třeba bedlivě sledovat aktuální vývoj v eurozóně, konstatuje expert. "Velmi podobným způsobem jako propad amerického finančního trhu v roce 2008 dopadl na zbytek světové ekonomiky, může dnes velký finanční propad v Evropě ještě hůře dopadnout na americké finanční trhy," varuje analytik.
Související
Dvořák se postavil ODS a jmenoval si zmocněnce pro přijetí eura
Volíš euro, anebo korunu? Česko hledá odpověď už moc dlouho
eurozóna , Ekonomika , Ekonomická krize , USA (Spojené státy americké) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Předpověď počasí na příští týden
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
včera
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
včera
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
včera
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno včera
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
včera
V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů
včera
Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů
včera
Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
včera
Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině
včera
Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí
včera
Počasí v roce 2025 nebude tak extrémní, jako letos. Do historie se přesto zapíše, tvrdí meteorologové
včera
Tragédie v Gaze: Třídenní holčička zemřela na podchlazení, další lidé umírají při náletech
včera
Ruské zlo Ukrajinu nezlomí ani nepokřiví Vánoce, vzkázal Zelenskyj
včera
Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou
Na přelomu letošního a příštího roku budou teploty stoupat výrazně nad nulu. Vyplývá to z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní maxima budou téměř atakovat dvouciferné hodnoty.
Zdroj: Jan Hrabě