Covid-19 vrhá lidi do chudoby. Itálie jejich podporu nezvládá

V Itálii přibývá chudých lidí. Základní potraviny jim doručuje charita a vznikla i potravinová sbírka. Stát nezvládá dodávat finanční podporu nejohroženějším skupinám obyvatel ani firmám. Do výdejen jídla chodí už i rodiny, které nikdy předtím v krizi nebyly, tvrdí provozovatelka jedné z nich.

V Itálii přibylo v důsledku koronakrize mnoho chudých. Pomalý a složitý byrokratický proces získávání státní podpory znamenal, že pouze třicet procent firem získalo finanční prostředky, které stát sliboval. Nárůst chudoby reflektuje vyšší poptávka o jídlo zdarma. Dobrovolníci v Nonna Roma nyní dodávají potraviny 7 500 rodinám, přičemž před pandemií donášeli jídlo pouze třem stovkám rodin, píše deník The Guardian.

„Jsou to noví chudí,“ řekl jeden z dobrovolníků Alberto Campailla. „Jsou mezi nimi místní dělnící, kteří přišli o práci … ale také mladí profesionálové, kteří mají drasticky snížené příjmy“. Campailla také varoval před rizikem neschopnosti lidí platit nájem a možné ztráty jejich domovů.

Podle odhadů sdružení zemědělců Coldrietti se do chudoby tento rok dostane kolem jednoho milionu Italů. „Děje se to všem před očima,“ uvedl ekonom ze sdružení Lorenzo Bazzana. „Rodiny, které nebyly v obtížích předtím, nyní jsou a obracejí se na potravinářské banky o pomoc“.

Další nárůst žadatelů o jídlo sleduje polévková výdejna v římské čtvrti Trastavere. Vydávání jídla je nejen pomalejší kvůli nařízením proti šíření koronaviru, ale fronta je i mnohem delší. „Posunuli jsme se od tří set dávek na pět set,“ pověděla provozní kuchyně katolické charity Sant‘Egidio Lucia Lucchiniová.

Podle Lucchiniové na začátku pandemie chodili pro jídlo hlavně lidé bez domova, kteří nevěděli co se děje. „Někteří byli dokonce pokutování za to, že stojí na ulici,“ posteskla si. Následně prý začali chodit i nový lidé, kteří ztratili svůj příjem a neměli se na koho jiného obrátit.

Nedaleko této polévkové výdejny se nachází palác, kde italský premiér Giuseppe Conte probíral záchranu hospodářství země. Řekl tehdy, že Itálie pravděpodobně překoná plánovaný schodek deset procent z domácího produktu a že podniky bojující o přežití nemohou čekat do září, než vláda předloží komplexní plán na oživení ekonomiky.

„Je zde velké zpoždění, pokud jde o platby společnostem a jednotlivcům,“ okomentoval situaci v Itálii spolupředseda výzkumné společnosti Teneo Wolfango Piccoli. „Ačkoli se každý soustředí na velké postavy, to na čem opravdu záleží, je schopnost státu dávat peníze těm nejslabším členům společnosti. S tímto má Itálie veliký problém“.

Mezitím co se politikové potýkají s ekonomickým plánem, přijalo spoustu supermarketů iniciativu „spesa sospesa“ (odložené nakupování). To je obdoba české potravinové sbírky, kdy jsou darované potraviny následně rozdány charitami potřebným.

S nepříjemnou situací se potýká také Enzo Russo, který s manželkou vlastní květinářství ve čtvrti Esquilino. „Potřebujeme silnou reakci od vlády, pokud bude takto pokračovat, mohlo by to být pro nás velmi nebezpečné,“ sdělil.

Do schválení fondu obnovy Evropské unie je jedinou možností Itálie, jak získat peníze z Bruselu, program Sure, který poskytuje zejména hotovost na další projekty. Ale i přes schválení fondu obnovy nebudou peníze rozdělovány až do prvního ledna. Státy čerpající z fondu musí zajistit, aby finanční pomoc nebyla zbytečná a zároveň se zavázat, že budou investovat do projektů přinášejících hospodářský růst.

Související

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie chudoba Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy