V Itálii přibývá chudých lidí. Základní potraviny jim doručuje charita a vznikla i potravinová sbírka. Stát nezvládá dodávat finanční podporu nejohroženějším skupinám obyvatel ani firmám. Do výdejen jídla chodí už i rodiny, které nikdy předtím v krizi nebyly, tvrdí provozovatelka jedné z nich.
V Itálii přibylo v důsledku koronakrize mnoho chudých. Pomalý a složitý byrokratický proces získávání státní podpory znamenal, že pouze třicet procent firem získalo finanční prostředky, které stát sliboval. Nárůst chudoby reflektuje vyšší poptávka o jídlo zdarma. Dobrovolníci v Nonna Roma nyní dodávají potraviny 7 500 rodinám, přičemž před pandemií donášeli jídlo pouze třem stovkám rodin, píše deník The Guardian.
„Jsou to noví chudí,“ řekl jeden z dobrovolníků Alberto Campailla. „Jsou mezi nimi místní dělnící, kteří přišli o práci … ale také mladí profesionálové, kteří mají drasticky snížené příjmy“. Campailla také varoval před rizikem neschopnosti lidí platit nájem a možné ztráty jejich domovů.
Podle odhadů sdružení zemědělců Coldrietti se do chudoby tento rok dostane kolem jednoho milionu Italů. „Děje se to všem před očima,“ uvedl ekonom ze sdružení Lorenzo Bazzana. „Rodiny, které nebyly v obtížích předtím, nyní jsou a obracejí se na potravinářské banky o pomoc“.
Další nárůst žadatelů o jídlo sleduje polévková výdejna v římské čtvrti Trastavere. Vydávání jídla je nejen pomalejší kvůli nařízením proti šíření koronaviru, ale fronta je i mnohem delší. „Posunuli jsme se od tří set dávek na pět set,“ pověděla provozní kuchyně katolické charity Sant‘Egidio Lucia Lucchiniová.
Podle Lucchiniové na začátku pandemie chodili pro jídlo hlavně lidé bez domova, kteří nevěděli co se děje. „Někteří byli dokonce pokutování za to, že stojí na ulici,“ posteskla si. Následně prý začali chodit i nový lidé, kteří ztratili svůj příjem a neměli se na koho jiného obrátit.
Nedaleko této polévkové výdejny se nachází palác, kde italský premiér Giuseppe Conte probíral záchranu hospodářství země. Řekl tehdy, že Itálie pravděpodobně překoná plánovaný schodek deset procent z domácího produktu a že podniky bojující o přežití nemohou čekat do září, než vláda předloží komplexní plán na oživení ekonomiky.
„Je zde velké zpoždění, pokud jde o platby společnostem a jednotlivcům,“ okomentoval situaci v Itálii spolupředseda výzkumné společnosti Teneo Wolfango Piccoli. „Ačkoli se každý soustředí na velké postavy, to na čem opravdu záleží, je schopnost státu dávat peníze těm nejslabším členům společnosti. S tímto má Itálie veliký problém“.
Mezitím co se politikové potýkají s ekonomickým plánem, přijalo spoustu supermarketů iniciativu „spesa sospesa“ (odložené nakupování). To je obdoba české potravinové sbírky, kdy jsou darované potraviny následně rozdány charitami potřebným.
S nepříjemnou situací se potýká také Enzo Russo, který s manželkou vlastní květinářství ve čtvrti Esquilino. „Potřebujeme silnou reakci od vlády, pokud bude takto pokračovat, mohlo by to být pro nás velmi nebezpečné,“ sdělil.
Do schválení fondu obnovy Evropské unie je jedinou možností Itálie, jak získat peníze z Bruselu, program Sure, který poskytuje zejména hotovost na další projekty. Ale i přes schválení fondu obnovy nebudou peníze rozdělovány až do prvního ledna. Státy čerpající z fondu musí zajistit, aby finanční pomoc nebyla zbytečná a zároveň se zavázat, že budou investovat do projektů přinášejících hospodářský růst.
Související
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?
Itálie , chudoba , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák