Demokratické země zažívají kolaps důvěry. Vládám a médiím věří čím dál méně lidí

V demokratických státech lidé věří vládám a médiím čím dál méně. Nedůvěra veřejnosti je už tak vysoká, že je velmi těžké vést klidné a konstruktivní debaty o kontroverzních tématech. Podle veřejnosti je to důsledkem nezvládnuté pandemie a všeobecnou hospodářskou skepsí.

Vyplývá to z celosvětového výzkumu Barometr důvěry globální komunikační agentury Edelman. Projekt 22 let zkoumá důvěru veřejnosti po celém světě k vládám, byznysu, neziskovým organizacím a médiím.

Letošní výzkum ukázal pád důvěry ve vlády a média a zároveň narůstající vliv byznysové sféry. Především díky její roli při vývoji a výzkumu vakcín a schopnosti přizpůsobit se změnám na trhu práce. V 16 zemích z 27 stoupla i důvěra v nevládní neziskové organizace.

Podle agentury Edelman se výsledky dají označit jako kolaps důvěry. Způsobil ho zejména strach ze ztráty zaměstnání (85 procent), z klimatických změn (75 procent), kyberútoků (71 procent), ztráty občanských svobod (65 procent) a z předsudků a rasismu (57 procent).

Výjimky ve výzkumu tvoří jen autokracie jako Čína nebo Spojené arabské emiráty, kde důvěra v instituce naopak stoupá. "Vzhledem k tomu, že je v těchto zemích extrémně omezena svoboda tisku a diskuzí na sociálních médiích a lidé tak nemají přístup k jiným názorům, nelze výsledky z demokratických a nedemokratických států úplně srovnávat," komentoval výsledky výzkumu partner české PR agentury AMI Communications Jan Kučmáš.

Nedůvěra podle průzkumu ohrožuje sociální stabilitu, lidé se obávají, že vlády kvůli volbám a média kvůli čtenosti podporují dezinformace a snahy o rozdělení společnosti. Na druhé straně se zase firmy a neziskové organizace ocitají pod tlakem, aby řešily sociální problémy, které překračují jejich možnosti. Klíčem k sociální stabilitě je však obnovení důvěry, vyplývá z něj. "Jak ukazuje výzkum, musí elity demokratických společností, tedy především vlády, s veřejností víc komunikovat a vysvětlovat jí své kroky. A to zvláště občanům, kteří tolik nesledují tradiční média," dodal Kučmáš.

Přestože rozvinuté země napumpovaly do svých ekonomik kvůli covidu miliony dolarů, nedokázaly v obyvatelích vzbudit pocit důvěry. Ti podle průzkumu přestávají věřit, že se jim nebo jejich rodinám v příštích pěti letech povede lépe. Důvěra lidí v brzké zlepšení ekonomické situace je v devíti ze 27 zemí na historickém minimu, v Japonsku tomu věří jen 15 procent dotazovaných, ve Francii 18 procent, v Německu 22 procent.

Důvěra podle výzkumu však souvisí i s příjmovou hladinou, čím mají lidé méně peněz, tím méně důvěřují. Výraznou roli hraje informovanost, pokud i lidé s nižšími příjmy čtou hodnověrné zdroje informací a kontrolují si je z několika stran, jejich důvěra v instituce je vyšší než u těch bohatších bez zájmu o informace.

Výzkum se konal v roce 2021 ve 28 zemích světa a zúčastnilo se ho více než 36.000 respondentů. V každé zemi na otázky odpovídalo minimálně 1500 lidí.

Související

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

Více souvisejících

průzkumy Noviny / tisk

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy