Déšť ucpal i kanalizaci, povodeň ničila domácnosti, budovy byly zatopeny do prvního patra, říká svědek záplav v Německu

Kolem sebe viděl nekonečné nánosy bahna a stopy vody, které dosahovaly do prvních pater rodinných domů. Českého studenta Marka, který je v současnosti na studijním pobytu Erasmus v německých Cáchách, šokovala ve městě Eschweiler zkáza, jakou po sobě zanechaly povodně. „Narazil jsem i na úplně zničené domy, všude se ještě povalovaly věci, které unášela voda. Lidé před zahrady vynášeli vytopené pračky, lednice a další spotřební elektroniku. Jednalo se o smutný pohled,“ říká budoucí architekt Marek exkluzivně pro EuroZprávy.cz.

Cestoval vlakem do Kolína nad Rýnem, ale spoj neustále kvůli následkům povodně stál. A tak se Čech Marek rozhodl vystoupit ve městě Eschweiler, které leží patnáct kilometrů východně od Cách, kde na tamní technické univerzitě RWTH studuje obor architekturu. Najednou uviděl apokalypsu. „Všude bylo bahno, na domech byly vidět stopy vody, která zaplavila první patro. Řeka Inde už byla naštěstí ve svém korytě, ale ještě měla hodně dravý proud.“

Městem neprotéká řeka, přesto některé sklepy byly vytopené

Rodáka z Prahy ale překvapilo, jak lidé měli v malém městě, které je součástí spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, dobrou náladu. „Z amplionů hrála řízná hudba a dokonce jsem viděl hasiče, jak se usmívali. Možná se jednalo o takovou křeč, anebo si mnozí ještě úplně neuvědomovali, co se plně stalo,“ soudí. Eschweiler ale dopadl mnohem lépe než Stolberg, který se rozkládá pouhých pět kilometrů od Cách. „Do něj jsem se vůbec nedostal. Voda zde napáchala ještě větší škody, a to proto, že Stolberg leží v ďolíku a má mnohem uzavřenější ulice než Eschweiler. Ve Stolbergu ještě plavala auta, jak jsem měl možnost vidět na internetu.“

Student má štěstí, že žije v Cáchách, jimiž neprotéká žádná řeka. „Pokud by zde byla, tak centrum je úplně utopené, neboť je umístěné rovněž v ďolíku.“ Přesto někteří obyvatelé města, které leží těsně u nizozemských a belgických hranic, rovněž hlásí škody. „Prudký déšť ucpal kanalizace, která vytopila sklepy. Jeden z mých spolubydlících má v Cáchách příbuzné, kteří dole v domě měli vodu. Zničila jim řadu věcí potřebných pro domácnost.“

Student Českého vysokého učení technického v Praze uvažoval, že by v Eschweileru lidem pomohl s odstraňováním následků povodně. „Jenže stále neumím dokonale německy, a kdybych něco v krizové situaci nepochopil, zbytečně bych zdržoval. Proto jsme od nápadu ustoupil. Navíc v ulicích byla řada dobrovolníků, která odklízela bahno a vynášela před domy vytopené lednice, televize, pračky a další elektrospotřebiče.“ Na zahradách se povalovaly věci z vytopených garáží, které ještě nikdo nestihl uklidit. S nikým v Eschweileru nemluvil. „Nechtěl jsem působit jako hyena, která se kochá neštěstím jiných. Raději jsem působil jako místní. Snímky jsem pořizoval jedině tehdy, kdy jsem měl jistotu, že mě nikdo nevidí.“

Večer po návratu přesto pomohl. Zašel v Cáchách do Kauflandu, kde byl umístěný za pokladnami obří potravinový kontejner pro oběti záplav. „Mám sice skromné stipendium, ale cítil jsem, že něco málo musím koupit. Tak jsem byl jednou bez večeře,“ usměje se do telefonu. Celé Německo se podle studenta zmobilizovalo a do postižených míst proudí humanitární pomoc. „Solidarita je obdobná jako pro jižní Moravu, kterou se na konci června prohnalo tornádo,“ srovnává. I tady jsou oblasti, kde už hlásí, že obří sklady jsou přeplněné. „Například město Erfstadt v Severním Porýním-Vestfálsku, které je nyní známé díky bahennímu kráteru, už žádné věci posílat nepotřebuje. Kapacita tamních skladů je přeplněná.“

Organizace spíše vyzývají k posílání peněz na účty. „Jiná situace je ale u Bonnu, kde nutně potřebují další oblečení i hygienické potřeby. Humanitární pomoc stále také proudí do spolkové země Porýní Falc, která je dost zpustošená, stejně jako zemský okres Ahrweiler. Jedná se o nejpostiženější území. K neděli zde bylo hlášeno 110 mrtvých.“ Čtyřiadvacetiletý muž není k utrpením lhostejný. „Na začátku týdne mají za mnou přijet na návštěvu rodiče, tak je poprosím, aby finance, které měli původně dát mně, rozdělili a poslali do postižených měst. Peníze tady potřebují jiní.“

Nemůžeme se vlakem dostat domů, tak neměj strach

Zpočátku si ani neuvědomoval, jaké drama se blíží. „Cáchy a okolí jsou totiž známé tím, že jsou srážkově nadprůměrné. A tak i na silný déšť jsou zde lidé zvyklí.“ Když ale třetí den srážky neustávaly a ještě sílily, tušil, že se schyluje k neštěstí a řeky se vylijí z koryt. V noci ze středy na čtvrtek jej v hluboké noci vzbudil mobilní telefon. „Volali mně spolubydlící, že se vlakem nemohou dostat do Cách, neboť trať je zatopena, tak abych o ně neměl strach.“ Zahraniční spolužáci zůstali na nádraží až do rána a pak se složitě dostávali do Cách. „Vlaky ještě o uplynulém víkendu jezdily mizerně.“ Přesto se už v neděli dostal po železnici do Kolína nad Rýnem. „Město má štěstí, že má vysokou náplavní zeď. Ta je ještě o tři metry vyšší než v Praze na Výtoni. A tak Kolín nad Rýnem povodeň přečkal.“

Země přírodní katastrofu pochopitelně prožívá. Kancléřka Spolkové republiky Německo Angela Merkelová včera řekla, že němčina pro takovou devastaci nemá správná slova. „Málokdy se stává, aby tak velký stát, který je rozdělen na spolkové země, žil všude jedním tématem. Povodně to ale dokázaly. Německo čelí jedné z nejhorších přírodních katastrof,“ tvrdí.  I berlínské weby mají jako hlavní zprávu vysokou vodu a její následky. „Články o tom, jak stoupá počet nakažených na covid-19, jsou najednou zastrčené a druhořadé. A v regionálních médiích v Cáchách se nedočtete o ničem jiném, než o povodních. Tištěným novinám vévodí obří fotografie připomínající neštěstí.“

V Cáchách i obyčejní lidé katastrofou žijí. „V obchodech se o ní baví a v prvních dnech se zde organizovala humanitární pomoc.“ Do budoucnosti by Marek okolí Cách chtěl podpořit. Při smutném pohledu na zničené domy se v něm probudí architekt. „Bude zapotřebí navrhnout řadu projektů. Pokud by nějaké studium mělo zájem, rád vypomohu, a to i po návratu do Prahy. Zatím je ale na projekty ještě hodně brzy. Vždyť v Erfstadtu ještě ani neopadla voda. Teď je klíčové, aby se lidé v postižených oblastech, která je stejně velká jako Česká republika, dostali ze šoku a měli dostatek jídla i oblečení,“ projevuje obrovskou dávku lidskosti student z Prahy Marek.

Související

Povodně v Eschweileru

Němci nabízejí zdarma pobyty u moře lidem postiženým záplavami

Týden dovolené zdarma u Severního moře. Takových nabídek učinili do začátku září majitelé prázdninových apartmánů v německém pobřežním letovisku Horumersiel téměř 70. Určené jsou pro hosty ze spolkových zemí Severní Porýní-Vestfálsko a Porýní-Falc, které v červenci postihly katastrofální záplavy. Podle agentury DPA přicházejí podobné nabídky i z dalších částí Východního Fríska a přilehlých ostrovů.

Více souvisejících

povodně v Německu Německo

Aktuálně se děje

před 8 minutami

V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo

Mimořádná zpráva V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo. Většina pasažérů je po smrti

Při přistání na jihokorejském letišti Muan zahynulo nejméně 124 lidí po havárii letadla. Letoun Boeing 737-800 provozovaný společností Jeju Air přepravoval celkem 181 cestujících a členů posádky a směřoval z Bangkoku, Thajska, do Jižní Koreje. Přesná příčina nehody zatím nebyla potvrzena. Podle hasičského sboru však k tragédii mohlo přispět srážka s ptáky a nepříznivé počasí. Vyšetřovatelé nadále pracují na objasnění všech okolností této tragické události, uvedl server BBC.

před 1 hodinou

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který letos oslavil 75. narozeniny, se chystá na další lékařský zákrok. Podle oficiálního prohlášení jeho kanceláře bude hospitalizován, aby podstoupil operaci odstranění prostaty. Tento krok následuje po diagnóze infekce močových cest způsobené benigním zvětšením prostaty.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce

Začátkem nového roku se mezi Ukrajinou a Ruskem očekává další výměna válečných zajatců, přestože konečná dohoda stále zůstává nejistá. Podle Petra Jaceňka, zástupce ukrajinského Úřadu pro zacházení s válečnými zajatci, se jednání s Moskvou v posledních měsících výrazně zkomplikovala. Důvodem je mimo jiné i fakt, že ruské síly zaznamenaly na frontové linii značné úspěchy.

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

včera

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

včera

včera

včera

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

včera

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

včera

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

včera

včera

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

včera

včera

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

včera

27. prosince 2024 21:51

Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol

Šest lidí zadrželi a obvinili kriminalisté z Národní protidrogové centrály pro podezření z dovozu kokainu ve velkém rozsahu. Osoby působily jako organizovaná skupina a drogu pašovaly z Peru rozpuštěnou v roztoku v lahvích, které se tvářily víno či jiný alkohol. Policie o případu informovala na webu

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy