Britský premiér Boris Johnson si je vědom skutečnosti, že by po brexitu mohlo dojít k odlivu nejen mnohých unijních studentů, ale i vědců, matematiků a dalších výzkumníků, kteří jsou pro oblast vědy Spojeného království důležitou základnou. Chce proto zavést nový vízový systém, který by měl nahradit dosavadní schéma Tier 1. V čem bude systém Globálních talentových víz tak jedinečný a co nového nejen Spojenému království přinese?
Vědci a výzkumníci, kteří se budou chtít do Spojeného království po brexitu dostat, budou přijímáni na základě nového vízového schématu. Ten má podle plánu Borise Johnsona přilákat unijní „mozky“ a to především v aktuální situaci, kdy Británie čelí nejistotě ohledně počtu odchozích výzkumníků a studentů z důvodu opuštění Evropské unie. Nový systém ponese strategický název – Globální talentový vízový systém, dotčeným osobám tak umožní snadnější přístup do země.
Nový vízový systém představila britská vláda v neděli s tím, že by měl vstoupit v platnost k 20. únoru, tedy méně než tři týdny po oficiálním datu brexitu. Johnson také prozradil, že systém nebude mít omezenou kapacitu, jako tomu bylo doposud u systému Tier 1. Do země tak bude moci přijít neomezené množství výzkumníků, matematiků a vědců, jejichž nabírání bude podle slov vládního kabinetu novým systémem značně ulehčeno.
Spuštěním Globálního talentového systému víz dává Johnson světu zprávu, že je Spojené království nadále otevřeno vědě a výzkumu a že se chce v této oblasti držet na vrcholu. Zároveň si však uvědomuje, že to nebude jednoduché.
Již nyní Johnson čelí kritice ze strany opozice. Například jedna z mluvčích Liberálních demokratů prohlásila, že je Johnsonův nový vízový plán pouhým „marketingovým tahem.“ Příliš se totiž neliší od doposud stále fungujícího systému Tier 1. Jediným rozdílem mezi dvěma vízovými systémy je horní hranice, která má být u Globálního talentového systému vypuštěna. U schématu Tieru 1 byla horní hranice stanovena na dva tisíce žadatelů ročně, nikdy jí však nebylo dosaženo. Podle slov Christine Jardinové tato skutečnost dokazuje, jak omezeně britský premiér tamějšími vědeckému sektoru rozumí.
Aktuální statistiky ukazují, že například Skotsko ode dne brexitového referenda opustilo již přes dva tisíce akademiků. Server Politico dále uvádí, že dokonce i tak prestižní instituce, jakou je bezesporu i vyhlášená University College London, se obávají, že by mohly po brexitu ztratit až sedmdesát procent unijních studentů.
Nastalou situaci chce proto Johnson vyřešit novým vízovým systémem, který má studentům a akademikům zajistit jejich místo ve vědeckém sektoru Spojeného království. Otázkou nyní zůstává, zda nový systém Globálních talentových víz bude efektivnější než dosavadní Tier 1.
Související
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
Velká Británie , EU (Evropská unie) , Brexit , Boris Johnson , věda
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Ursula von der Leyen byla s těžým zápalem plic v nemocnici. Týden to tajila
před 2 hodinami
Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá
před 3 hodinami
Politico: Američané Grónsku prakticky velí už teď. Invaze by byla nejkratší válkou v dějinách
před 3 hodinami
IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům
před 4 hodinami
Vážně chce Kanadu? Trudea popsal, o co jde skutečně Trumpovi
před 5 hodinami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 5 hodinami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 6 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 7 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 8 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 9 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 10 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.
Zdroj: Libor Novák