Do Británie jen vyvolení? Johnson spustí nový vízový systém

Britský premiér Boris Johnson si je vědom skutečnosti, že by po brexitu mohlo dojít k odlivu nejen mnohých unijních studentů, ale i vědců, matematiků a dalších výzkumníků, kteří jsou pro oblast vědy Spojeného království důležitou základnou. Chce proto zavést nový vízový systém, který by měl nahradit dosavadní schéma Tier 1. V čem bude systém Globálních talentových víz tak jedinečný a co nového nejen Spojenému království přinese?

Vědci a výzkumníci, kteří se budou chtít do Spojeného království po brexitu dostat, budou přijímáni na základě nového vízového schématu. Ten má podle plánu Borise Johnsona přilákat unijní „mozky“ a to především v aktuální situaci, kdy Británie čelí nejistotě ohledně počtu odchozích výzkumníků a studentů z důvodu opuštění Evropské unie. Nový systém ponese strategický název – Globální talentový vízový systém, dotčeným osobám tak umožní snadnější přístup do země.

Nový vízový systém představila britská vláda v neděli s tím, že by měl vstoupit v platnost k 20. únoru, tedy méně než tři týdny po oficiálním datu brexitu. Johnson také prozradil, že systém nebude mít omezenou kapacitu, jako tomu bylo doposud u systému Tier 1. Do země tak bude moci přijít neomezené množství výzkumníků, matematiků a vědců, jejichž nabírání bude podle slov vládního kabinetu novým systémem značně ulehčeno.

Spuštěním Globálního talentového systému víz dává Johnson světu zprávu, že je Spojené království nadále otevřeno vědě a výzkumu a že se chce v této oblasti držet na vrcholu. Zároveň si však uvědomuje, že to nebude jednoduché.

Již nyní Johnson čelí kritice ze strany opozice. Například jedna z mluvčích Liberálních demokratů prohlásila, že je Johnsonův nový vízový plán pouhým „marketingovým tahem.“ Příliš se totiž neliší od doposud stále fungujícího systému Tier 1. Jediným rozdílem mezi dvěma vízovými systémy je horní hranice, která má být u Globálního talentového systému vypuštěna. U schématu Tieru 1 byla horní hranice stanovena na dva tisíce žadatelů ročně, nikdy jí však nebylo dosaženo. Podle slov Christine Jardinové tato skutečnost dokazuje, jak omezeně britský premiér tamějšími vědeckému sektoru rozumí.

Aktuální statistiky ukazují, že například Skotsko ode dne brexitového referenda opustilo již přes dva tisíce akademiků. Server Politico dále uvádí, že dokonce i tak prestižní instituce, jakou je bezesporu i vyhlášená University College London, se obávají, že by mohly po brexitu ztratit až sedmdesát procent unijních studentů.

Nastalou situaci chce proto Johnson vyřešit novým vízovým systémem, který má studentům a akademikům zajistit jejich místo ve vědeckém sektoru Spojeného království. Otázkou nyní zůstává, zda nový systém Globálních talentových víz bude efektivnější než dosavadní Tier 1.

Související

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

Více souvisejících

Velká Británie EU (Evropská unie) Brexit Boris Johnson věda

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 2 hodinami

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 8 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 9 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy