Do Británie po úmrtí Alžběty II. přicházejí další kondolence. Podle Merkelové skončila jedna éra

Úmrtí britské královny Alžběty II. ukončilo jednu éru, své zemi, Evropě i světu panovnice prokazovala oddanost a propůjčovala důstojnost. V prohlášení to uvedla někdejší německá kancléřka Angela Merkelová. Dodala, že si na Alžbětě rovněž cenila vysokých morálních hodnot.

"Zprávu o úmrtí královny Alžběty II. jsem přijala s hlubokým zármutkem. Její smrt znamená konec jedné éry," uvedla Merkelová. "Neexistují slova, která by dokázala ocenit mimořádný význam královny, jejího smyslu pro povinnost, morálních principů, její oddanosti a důstojnosti, které po sedm desetiletí prokazovala Spojenému království, Evropě a světu," poznamenala.

Merkelová uvedla, že s vděčností vzpomíná na osobní setkání s královnou. A to včetně toho posledního v loňském roce na konci kancléřčiny 16leté vlády. Dodala, že všechna tato setkání považuje za nezapomenutelná.

"V tuto chvíli myslím obzvláště na královskou rodinu a krále Charlese III.," dodala.

Výjimečnost Alžběty II. v kondolencích vyjádřili i prezidenti Číny, Iráku či SAE

Do Británie po úmrtí Alžběty II. přicházejí další kondolence od hlav států z celého světa. Soustrast rodině i britskému národu vyjádřili například prezidenti Číny, Iráku či Jižní Koreje. Japonský premiér Fumio Kišida označil smrt královny za velkou ztrátu pro celý svět a také ostatní lídři vyzdvihli její výjimečnost a neúnavnou službu lidu a zemi.

"Královna Alžběta... sehrála výjimečně důležitou roli v míru a prosperitě světa. V roce 1975 navštívila Japonsko a významně přispěla k posílení japonsko-britských vztahů... je to velká ztráta nejen pro britský národ, ale i pro mezinárodní společenství," uvedl japonský premiér.

Za "velkou ztrátu pro britský lid“ označil úmrtí královny i čínský prezident Si Ťin-pching, který v dopise novému králi Charlesi III. vyjádřil hlubokou soustrast. Si Ťin-pchingovo oficiální prohlášení, odvysílané čínskou státní televizí CCTV, připomnělo, že Alžběta II. byla prvním britským panovníkem, který navštívil Čínu. "Přikládám velkou důležitost rozvoji čínsko-britských vztahů a jsem připraven spolupracovat s králem Charlesem III.," uvedl čínský prezident.

"Na královnu Alžbětu se bude vzpomínat jako na velkou historickou ikonu, která s grácií, důstojností a statečností sloužila lidu," napsal irácký prezident Barham Sálih v kondolenci rodině a britskému národu. "Za milovaného a respektované lídra" označil Alžbětu II. prezident Spojených arabských emirátů Muhammad bin Zajd Nahaján.

"Jordánsko truchlí nad úmrtím ikonického lídra. Její Veličenstvo královna Alžběta II. byla majákem moudrosti a zásadového vedení po sedm dekád. Byla partnerem Jordánska a drahým rodinným přítelem. Jsme s lidem a vedením Spojeného království v této těžké chvíli," uvedl jordánský král Abdalláh II.

Izraelský prezident Jicchak Herzog označil úmrtí britské královny za "konec jedné éry". Podobně jako další státníci, například německý prezident Frank-Walter Steinmeier, řekl, že "žila a psala historii". Podle Herzoga zanechala "velkolepý a inspirativní odkaz". Za výjimečnou osobnost, která "symbolizovala oddanost a lásku k vlasti", označil královnu Alžbětu II. izraelský premiér Jair Lapid.

Související

Více souvisejících

Královna Alžběta II. Angela Merkelová

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy