Do Itálie dorazily lodě se 140 uprchlíky, rozeberou si je další země EU

Do sicilského přístavu Pozzallo dnes dorazila záchranná loď španělské humanitární organizace Salvamento Maritimo Humanitario se 78 migranty na palubě. V jihoitalském přístavu Tarent se vylodilo dalších 62 migrantů z lodi španělské organizace Proactiva Open Arms, informovala italská média. Už v neděli k italským břehům dorazila loď Ocean Viking, která vyložila 213 migrantů v sicilském přístavu Messina.

Loď Aita Mari, která dnes dorazila do Pozzalla, měla povolení italských úřadů už od neděle, kvůli špatnému počasí jí však cesta k přístavu trvala delší dobu. Na palubě měla 78 migrantů včetně šesti žen a devíti dětí.

Loď Open Arms minulý týden zachránila u Libye 73 lidí, už během plavby k cílovému přístavu ale 11 z nich v neděli předala úřadům v sicilské Augustě. Šlo o rodiny s dětmi a osoby, které trpěly zdravotními problémy. Do Tarantu tak dnes dorazilo 62 migrantů včetně 26 nezletilých.

#ULTIMAHORA Atracados en el puerto de Taranto, Italia, terminamos desembarco de las 62 personas rescatadas días atrás.Ojalá dejen atrás las terribles experiencias vividas y Europa les trate con humanidad.#cadavidacuenta pic.twitter.com/UFEeMb35xH

— Open Arms (@openarms_fund) November 26, 2019

Ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová uvedla, že po úředních procedurách by si nově příchozí migranty mělo rozebrat několik zemí, které se v září dohodly na dočasném mechanismu přerozdělování migrantů zachráněných ve Středozemním moři. Kromě Itálie je mezi nimi Malta, Německo a Francie.

U ostrova Lampedusa dnes dál pokračuje pátrací operace po přeživších sobotní nehody, kdy se asi kilometr od pobřeží převrátil člun s migranty. Podle informací italské pobřežní stráže se podařilo zachránit 149 lidí, mezi nimiž bylo 13 žen a tři děti. V neděli záchranáři objevili těla pěti utopených žen, dalších asi 15 osob se dál pohřešuje.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) letos do 22. listopadu do Evropy přes moře dorazilo 95.600 migrantů, což je asi o osm procent méně, než za stejné období loni. Během plavby přes Středozemní moře letos zemřelo 1091 lidí.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Itálie loď s uprchlíky Proactiva Open Arms

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy