Dohoda EU-Británie v nedohlednu. Nikdo nechce ustoupit, vyjednavači se obviňují

Vyjednávací týmy Evropské unie a Británie mají za sebou další několikadenní blok jednání o podobě budoucích vztahů a ani tentokrát se zřejmě nepřiblížily kompromisu kolem nejožehavějších otázek. Hlavní britský vyjednavač David Frost si v prohlášení stěžoval, že unie v některých bodech trvá na zachování dosavadního stavu.

Jeho protějšek Michel Barnier dokonce vyjádřil pocit, že vyjednávání se tento týden v určitých momentech neposouvalo kupředu, ale vzad. "V této fázi se dohoda mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií jeví jako nepravděpodobná," citovala Barniera agentura Reuters. Unijní diplomat tak zopakoval své hodnocení z července.

Rozhovory mezi Londýnem a unijní sedmadvacítkou o podobě nového partnerství začaly letos v březnu v návaznosti na formální odchod Británie z EU. Od začátku přitom bylo jasné, že jednání budou velmi složitá, protože počáteční návrhy dvou stran se v řadě bodů rozcházely. EU sice souhlasí s britskou představou o vzájemné výměně zboží a služeb bez cel či kvót, výměnou za neomezený přístup na společný trh ale požaduje dodržování společných pravidel o podmínkách hospodářské soutěže.

"EU stále trvá na tom, že musíme nejen přijmout kontinuitu u unijní politiky o státní pomoci (firmám) a rybolovu, ale také na tom, že toto musí být domluveno před pokračováním jakékoli podstatnější práce ve kterékoli jiné oblasti vyjednávání," uvedl Frost. "Jsou další významné oblasti, které stále čekají na řešení," doplnil.

? NEW: UK Brexit negotiator David Frost says there has been "little progress" in Brexit talks this week and a deal "will not be easy to achieve" - noting "time is short for both sides". Full statement: pic.twitter.com/3ZjaOcI3Fy

— Sebastian Payne (@SebastianEPayne) August 21, 2020

Barnier zase obvinil britskou stranu, že "opět neukázala žádnou skutečnou ochotu pokročit s tématy stěžejního významu pro EU". Potřebu dohodnout se na pravidlech hospodářské soutěže označil za podmínku pro přístup na unijní trh, o níž nelze vyjednávat. "Proč bychom měli souhlasit s tím, že britská vláda bude schopna vytvářet pokřivení konkurence namířená proti našim firmám?" tázal se hlavní unijní vyjednavač.

Obě strany ve vyjádřeních připomínají, že na včasné uzavření dohody už nezbývá mnoho času. Ačkoli Británie už není členem EU, stále musí dodržovat unijní právo, to se ale změní s koncem roku, když vyprší přechodné období brexitu. Pokud EU a Británie do té doby neuzavřou dohodu o nové podobě vztahů, přineslo by to bariéry ve výměně zboží i služeb.

Před dnes ukončeným kolem vyjednávání se objevily signály, že EU je připravena nabídnout ústupky v souvislosti s dodržováním pravidel pro státní podporu firmám. Následující blok jednání je naplánován v týdnu od 7. září. Říjen je pak podle Barniera nejzazším možným termínem pro dosažení dohody tak, aby mohla vstoupit v platnost ještě před prosincovým koncem přechodného období.

Související

Michel Barnier

Macron jmenoval premiérem Francie Michela Barniera

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek jmenoval premiérem Michela Barniera, bývalého několikanásobného ministra, eurokomisaře a hlavního vyjednavače Evropské unie pro brexit. Barnier dostal za úkol sestavit novou vládu, informuje server France24.
EU

NÁZOR: Házení viny na EU je u politiků známka populismu, naznačuje profesor

Nedávný útok Michela Barniera na pravomoci Evropského soudu mnohé překvapil, konstatuje Alberto Alemanno v komentáři pro server Politico. Profesor práva působící na Vysoké škole obchodních studií v Paříži pokládá otázku, jak je možné, že někdejší hlavní vyjednavač EU pro brexit se změnil z horlivého zastánce unijní integrity ve vlasteneckého obhájce francouzských zájmů.

Více souvisejících

Michel Barnier EU (Evropská unie) Velká Británie David Frost (vyjednavač)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy