Dohoda mezi EU a Británií v nedohlednu, po dalším kole jednání přetrvávají neshody

Další čtyři dny rozhovorů mezi vyjednavači Londýna a Evropské unie o podobě budoucích vztahů nepřinesly žádný průlom ve složitých jednáních. Vyplývá to z dnešních prohlášení obou stran, které po prvním vyjednávacím kole od dohodnutí intenzivnějšího harmonogramu hovořily o přetrvávajících významných neshodách. Tento stav platí pět měsíců po formálním odchodu Británie z EU a půl roku před koncem přechodného období brexitu.

Vyjednávací týmy v čele s Michelem Barnierem a Davidem Frostem se tento týden poprvé od března sešly na jednom místě, v předchozích třech měsících se rozhovory odehrávaly dálkově kvůli obavám z šíření koronaviru. Nové jednací kolo bylo původně v Bruselu naplánované do pátku, nakonec ale skončilo o den dříve. Hlavní unijní vyjednavač Barnier ani jeho britský protějšek Frost dnes nepředstoupili před novináře, v jednáních budou pokračovat příští týden v Londýně.

Oficiální prohlášení popisují vývoj z tohoto týdne jako "konstruktivní", "pozitivní" či "užitečný", nezmiňují ale žádné sbližování stanovisek v klíčových otázkách. "Vyjednávání byla důkladná a užitečná. Rovněž ale podtrhla významné rozdílnosti názorů, které mezi námi stále zůstávají u vícero důležitých témat," uvedl dle webu britské vlády Frost.

"Po čtyřech dnech diskusí zůstávají vážné neshody," konstatoval jeho unijní protějšek. Barnier poznamenal, že EU trvá na ekonomickém partnerství s "robustními zárukami" ohledně zajištění spravedlivé hospodářské soutěže či na "efektivním mechanismu urovnávání sporů", to vše v souladu s politickou deklarací vypracovanou společně s "rozvodovou" dohodou. Frost uvedl, že britská vláda je nadále "odhodlána tvrdě pracovat ve snaze dojít k předběžné shodě na základních principech dohody".

Čas vyhrazený pro uzavření obchodní dohody a dojednání spolupráce v dalších oblastech se ovšem krátí, přičemž dvě strany zatím nenacházejí společnou řeč ohledně zmíněných pravidel hospodářské soutěže a dohledu nad nimi nebo například v otázce rybolovu. Přechodné období brexitu, během něhož se na Británii dál vztahuje unijní právo, vyprší s koncem roku. Londýn i EU dávají najevo, že stále věří ve včasné dojednání nové podoby vztahů, z Bruselu ale také zní, že unie nechce dohodu za každou cenu.

Do konce června byla ve hře varianta přechodné období prodloužit, britská vláda ale tento scénář zavrhla. Poté, co tento přístup nabyl definitivní platnost, se Londýn a EU dohodly na zintenzivnění rozhovorů. Ty budou příští týden pokračovat v Londýně, v Bruselu se mají vyjednavači opět sejít 20. července.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Velká Británie Michel Barnier

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy