Epidemie Covid-19: V Británii, Francii i Nizozemsku přibývá nakažených

V západní Evropě přibývá nakažených novým typem koronaviru. Nové případy dnes oznámila Británie, Francie i Nizozemsko. Ve Francii, kde je už více než čtyřicet případů, jsou v domácí karanténě dva tisíce dětí, které se vrátily z jarních prázdnin v rizikových oblastech, informovala agentura AFP.

V Británii je nyní 19 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Do poloviny tohoto týdne byly všechny v Anglii. Ve čtvrtek oznámily první případ ze Severního Irska a dnes z Walesu, píše Northwich Guardian.

Pacient hospitalizovaný v Belfastu přicestoval ze severní Itálie se zastávkou v irském hlavním městě Dublinu. Také velšský pacient se nedávno vrátil ze severu Itálie, kde se virus šíří.

Vrchní zdravotnický činitel v Anglii Chris Whitty dnes prohlásil, že přenos viru mezi lidmi přímo na území Spojeného království je už jen otázkou času.

Francouzské úřady ve čtvrtek informovaly o 38 nakažených, dnes první případ ve svém městě ohlásil starosta Nice a dva nové případy starosta savojského městečka La Balme-de-Sillingy, které leží jižně od Ženevy, informuje BFMTV.

Podle starosty Nice Christiana Estrosiho je místním případem žena, která se nedávno vrátila z Milána. V La Balme-de-Sillingy je případů již celkem šest, všechny souvisí s jedním mužem, který pobýval v severoitalské Lombardii.

Coronavirus: le secrétaire d'État chargé du Numérique alerte sur les "fakes news", "qui viennent empirer la situation" pic.twitter.com/42fOaWdpoI

— BFMTV (@BFMTV) February 28, 2020

Francouzský ministr školství Jean-Michel Blanquer dnes oznámil, že po návratu z rizikových oblastí je nyní v domácí karanténě kolem 2000 francouzských žáků. Počet izolovaných školáků podle něj příští týden ještě vzroste, neboť skončí jarní prázdniny v další části země. Celé školy podle něj ale zatím není nutné zavírat.

Ve čtvrtek první případ oznámilo také Nizozemsko. Přítomnost koronaviru se potvrdila u pacienta v Tilburgu na jihu země. Dnes nizozemské úřady potvrdily druhý případ, tentokrát v Amsterodamu. Podle Národního ústavu veřejného zdraví spolu tyto případy nesouvisí. Obě osoby ale nedávno byly na severu Itálie.

Po celém světě se novým typem koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19, nakazilo už téměř 84.000 lidí. Přes 2850 lidí jich nemoci podlehlo, většinou v Číně. V Evropě zatím zemřelo 17 lidí v Itálii a dva ve Francii.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Francie Nizozemí Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

před 2 hodinami

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

před 4 hodinami

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 7 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 8 hodinami

NASA

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Rusko použilo balistické rakety Iskander proti Kyjevu. Zabily tři lidi, včetně devítileté dívky

Obyvatelé ukrajinské metropole Kyjev mají za sebou další bezesnou noc. Během časných ranních hodin před Mezinárodním dnem ochrany dětí ruské Iskandery zabily devítiletou dívku. Podle bývalého litevského politika Rusové sami sebe odsunuli za hranice lidskosti. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy