Estonsko zakáže vstup do země ruským občanům s schengenskými vízy

Estonsko zakáže vstup do země ruským občanům s schengenskými vízy, které samo vydalo. Zákaz vstoupí v platnost od 18. srpna, oznámil ministr zahraničí Urmas Reinsalu na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády. Vstup na víza vydaná jinými státy Evropské unie zatím bude možný.

Po zrušení leteckého spojení mezi Evropskou unií a Ruskem se autobusy do Pobaltí staly jednou z hlavních cest, jak se Rusové mohou dostat do Evropy. Estonsko chce nyní tuto trasu uzavřít většině Rusů, poznamenala BBC na svém ruskojazyčném webu.

Estonská víza sice budou platit, ale na jejich držitele budou uvaleny sankce, a tak jim nebude dovoleno vstoupit do Estonska, vysvětlil ministr podle serveru Delfi. Ze zákazu budou výjimky například pro diplomaty, pracovníky mezinárodní dopravy, pro návštěvy z humanitárních důvodů či pro návštěvy blízkých příbuzných.

Zákaz se podle ministra zatím nemá vztahovat na ruské občany, kteří jsou držiteli schengenských víz, vydaných jinými státy schengenského prostoru. Případné rozšíření zákazu i na ně má vláda podrobněji posoudit příští týden, kdy ministerstva zahraničí a vnitra mají v tomto směru předložit návrhy.

Estonsko již dříve jako první v EU přestalo vydávat Rusům víza za účelem studia. Pokud jde o stávající ruské studenty, kterým povolení k pobytu vyprší dříve než skončí jejich studia, vláda se rozhodla jim umožnit prodloužit si pobyt o rok. Jde asi o padesátku osob.

Premiérky Estonska a Finska se tento týden vyslovily pro to, aby Evropa přestala Rusům udělovat turistická víza. Dosud platí, že Rusové mohou na víza udělená například Finskem volně cestovat do většiny z 26 zemí schengenského prostoru. Rusové se kvůli sankcím, jimiž EU reagovala na únorovou ruskou invazi na Ukrajinu, nemohou do zemí Evropské unie dostat letecky, ale často jezdí právě do Finska či Estonska, odkud už případně mohou letecky pokračovat do dalších evropských destinací. Proti udělování víz Rusům se vyslovil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj či šéf české diplomacie Jan Lipavský.

BBC nicméně upozornila, že novým estonským zákazem se pro Rusy prakticky nic nezmění, protože Estonsko přestalo vydávat turistická víza Rusům už v březnu. A pokud nějaký Rus má ještě vízum vydané Estonskem, nejspíše s ním bude moci vstoupit do jiné země schengenského prostoru. Pokud estonské úřady zakážou vstup do země Rusům i na víza z jiných zemí, do Estonska se Rusové přesto budou moci dostat přes jiné země EU.

Pro Rusy je zatím je relativně snadné dostat se do EU přes hranici s Finskem, anebo letecky přes Turecko či Srbsko. Vstoupit do EU lze také přes hranici s Lotyšskem, anebo přes Bělorusko do Lotyšska či Litvy.

Vydávání turistických víz dříve omezilo Lotyšsko, Litvo, Polsko a Česko, připomněla BBC a dodala, že do Lotyšska se ruský občan nyní může dostat jedině na pohřeb blízkého příbuzného. Mnohé země EU stále přijímají žádosti Rusů o vydání víz, podle cestovních kanceláří je to Řecko, Španělsko, Itálie, Francie, Finsko, Chorvatsko, Kypr, Švýcarsko, Maďarsko, Slovinsko a Rakousko. Ani všechny země schengenské dohody nesouhlasí s přístupem Pobaltí, Polska či Česka. Kupříkladu německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že si těžko dokáže představit úplné přerušení vydávání víz Rusům.

Související

Více souvisejících

estonsko Rusko

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 19 minutami

před 1 hodinou

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

důchody

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Klíčové chyby při zakládání SRO a jak se jim vyhnout

Samostatně založená společnost s ručením omezeným (SRO) je v České republice jednou z nejběžnějších forem podnikání. Tento právní subjekt je oblíbený pro svou relativní jednoduchost a omezení osobní odpovědnosti majitelů. Nicméně, jaké problémy mohou vzniknout při založení SRO a jak se jim vyhnout? Pokusíme se prozkoumat klíčové problémy a poskytnout tipy, jak se s nimi vypořádat.

včera

včera

Hrad jako místo debat o zahraniční politice či velvyslanci v Rusku. Pavel prozradil výsledek

Na Pražském hradě se ve čtvrtek řešila koordinace české zahraniční politiky, schůzku nejvyšších ústavních činitelů hostil prezident Petr Pavel. Řeč přišla nejen na dění na Ukrajině a v Izraeli, ale také například na vztah k Číně. Politici si také vyjasnili postoj k otázce obsazení postu českého velvyslance v Rusku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy