EU chystá ústupky v klíčovém sporném tématu s Británií, píše Reuters

Evropská unie je ochotna ustoupit v klíčovém sporu o pravidla hospodářské soutěže, který dlouhodobě blokuje rozhovory o budoucích vztazích s Británií. S odvoláním na diplomatické zdroje to dnes napsala agentura Reuters, podle níž by Brusel mohl slevit z požadavku, aby Londýn přizpůsobil unii svá pravidla pro státní podporu firmám.

Ústupek by mohli unijní vyjednavači nabídnout během dalšího kola rozhovorů, které je plánováno na druhou polovinu srpna.

Británie opustila evropský blok na konci ledna a obě strany se od té doby snaží přiblížit k dohodě, která by upravila budoucí obchodní či bezpečnostní vztahy. Hlavními spornými tématy zůstávají právě pravidla hospodářské soutěže, dohled nad jejich dodržováním či rybolovná práva.

V první zmíněné otázce by podle několika diplomatů mohl nastat průlom, neboť EU je připravena opustit svůj požadavek, aby Británie sladila své podmínky hospodářské soutěže s těmi unijními.

"Prostor ke kompromisu spočívá v tom, že Británie bude moci rozhodovat sama o sobě, neboť znovuzískání suverenity je velké brexitové téma," řekl podle Reuters jeden z diplomatů.

Británie by tak mohla uplatňovat vlastní daňová, ekologická či sociální pravidla pro firmy. EU by podle zmíněného diplomata stále mohla odepřít britským společnostem přístup na jednotný unijní trh, pokud by dospěla k závěru, že mají proti firmám z EU konkurenční výhodu díky těmto pravidlům.

Brusel bude kromě toho podle zdrojů agentury požadovat, aby na dodržování těchto zásad dohlížel nezávislý orgán. Londýn dlouhodobě odmítá, aby britské firmy podléhaly rozhodnutím unijního soudu, z jehož pravomocí se Británie chtěla odchodem z unie vyvázat.

Přechodné období po brexitu, které je určeno pro dojednání nového partnerství, skončí na konci roku. V Británii do té doby nadále platí unijní právo, ačkoliv země od letošního února členem EU již formálně není. Pokud se budoucí vztahy nepodaří dojednat, zkomplikují od ledna obchodování přes kanál La Manche cla a kvóty.

Po neúspěšných červencových jednáních naplánovaly obě strany další tři kola od poloviny srpna do začátku října. Podle šéfa unijního vyjednávacího týmu Michela Barniera je právě říjen tím nejzazším možným termínem pro dosažení dohody tak, aby mohla vstoupit v platnost ještě před prosincovým koncem přechodného období.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Velká Británie Brexit Michel Barnier

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy