Evropská komise letos do konce července Česku proplatila 30,4 procenta dotací určených na programové období 2014 až 2020. Jde o 186,2 miliardy korun z celkově přidělených 611,5 miliardy Kč. Smluvně zajištěno má Česko 443,3 miliardy korun, tedy 72,5 procenta. Vyplývá to z údajů zveřejněných na stránkách ministerstva pro místní rozvoj (MMR).
Od začátku letošního roku Česko vyčerpalo 40,6 miliardy korun, proti stejnému období roku 2018 je to o 70 procent více. Za celý loňský rok Evropská unie Česku proplatila 80,5 miliardy korun, z toho téměř polovina připadala na prosinec. Letos by podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálová (za ANO) Česko chtělo vyčerpat asi 90 miliard korun, čerpání by mělo být rovnoměrnější než loni.
Podle analytiků se čerpání dotací proti minulému programovému období sice zlepšilo, ovšem s tím, jak roste tlak na rychlost čerpání, se může snižovat kvalita projektů. "Toho jsme byli svědky v minulém období. Dotace jsou v mnoha případech využívány na zbytečné projekty a školení. Přitom nemáme dobudované sítě informační a dopravní infrastruktury, které by urychlily náš hospodářský rozvoj," sdělil ČTK analytik BH Securities Štěpán Křeček.
Při čerpání evropských dotací se používá takzvané pravidlo N+3. To znamená, že státy musí do tří let vyčerpat dotace, které jim byly v daném roce přiděleny. Současné programové období tak fakticky skončí na konci roku 2023. "Česko nejprve všechny dotace zaplatí ze státního rozpočtu a až potom dostává tyto peníze od unie. Peníze tak z EU přicházejí i po skončení sedmiletky, ve které je ČR má utratit. Ale pokud vše do proplacení musí táhnout státní rozpočet, jde o formu bezúročné půjčky, kterou unii poskytuje český stát," doplnil analytik společnosti Natland Petr Bartoň.
Podle údajů Evropské komise je Česko v porovnání s ostatními zeměmi v čerpání dotací stále podprůměrné. Hůře je na tom šest států, Malta, Rumunsko, Slovensko, Itálie, Španělsko a Chorvatsko. "Například Finsko už má proplaceno 60 procent dotací. Je ovšem pravda, že proti Česku má přidělenu asi jen čtvrtinu dotací. Větší podíl však už mají proplacený i země, jimž byl přidělen vyšší objem než Česku, ať už jde o Polsko, Francii, Německo nebo Portugalsko," dodal analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.
MMR porovnává proplacené i smluvně zajištěné dotace s celkově přiděleným objemem bez takzvané výkonnostní rezervy. Ta se podle směnného kurzu pohybovala kolem 36 miliard korun, činila šest procent přidělené částky. V případě neplnění některých cílů ji komise mohla Česku odebrat. V červenci rozhodla, že Česko o tyto peníze nepřijde, proto nemá smysl brát tuto rezervu v úvahu. MMR chce změnit způsob výpočtu od příštího roku.
Podle návrhu auditní zprávy Evropské komise však Česku hrozí, že by mohlo vracet do unijního rozpočtu asi 450 milionů korun, které čerpala firma Agrofert. Podle předběžné zprávy má na ni premiér Andrej Babiš (ANO) nadále vliv, i když ho v únoru 2017 vložil do svěřenských fondů. Současně má podle zprávy jako premiér vliv i na použití unijních peněz.
V programovém období 2007 až 2013 mohla Česká republika z evropských fondů čerpat zhruba 700 miliard Kč. Asi čtyři procenta nebyla vyčerpána.
Aktualizováno před 5 hodinami
Související
Fico ostře kritizuje roli EU ve sporu Bratislavy s Kyjevem ohledně ruského plynu
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
EU (Evropská unie) , dotace , Česká republika
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce
před 2 hodinami
Novoroční oslavy v Jižní Koreji se od zbytku světa lišily. Prakticky vůbec neproběhly
Aktualizováno před 2 hodinami
Mimořádná zpráva Teroristický útok v New Orleans: Auto najelo do davu lidí, řidič začal střílet
před 3 hodinami
Co nás čeká v roce 2025? Pět světových klíčových momentů, které se vyplatí sledovat
před 5 hodinami
Ještě na tom nejsme tak špatně, prohlásil Pavel v novoročním projevu
Aktualizováno před 5 hodinami
Celý svět už vstoupil do roku 2025. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům
před 6 hodinami
Rusko utáhlo kohoutky a Moldavsko mrzne. Po zastavení dodávek plynu nefunguje topení ani teplá voda
před 7 hodinami
Nemáme jídlo, vodu ani život. Umíráme zimou a modlíme se, abychom konečně zemřeli, popisují lidé život v Gaze
před 8 hodinami
V Německu je po silvestrovských oslavách pět mrtvých. Zákaz prodeje pyrotechniky obchází přes Česko
před 9 hodinami
Kde se zaseknul boj s extrémním počasím? Zastavit se ho podařilo jedné jediné zemi
před 9 hodinami
Prvním miminkem roku 2025 je zřejmě Terezka. Na svět přišla dvě minuty po půlnoci
před 9 hodinami
Ukrajina ukončila tranzit ruského plynu do Evropy
před 11 hodinami
Počasí přinese do konce prázdnin citelné oteplení i ochlazení, dorazí i silný vítr
Aktualizováno před 18 hodinami
Silvestr v Česku je zatím klidný. Policie uzavřela nábřeží, v ulicích jsou policisté s dlouhými zbraněmi
včera
Putin v novoročním projevu podle expertů mystifikoval Rusko
včera
Německo chce prodloužit kontroly na hranicích s Českem
včera
Čína odhalila světu železniční monstrum. Vlak CR450 překonává všechny rychlostní rekordy
včera
Po čtvrtstoletí u moci čelí Putin nové výzvě: Návratu Donalda Trumpa
včera
Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili
včera
Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa
Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.
Zdroj: Libor Novák