EU hodlá podle Lipavského řešit následky útoků na energetickou síť Ukrajiny

V Evropské unii bude velkým tématem to, jakým způsobem pomoci Ukrajině vyrovnat se s následky posledních raketových útoků, mimo jiné na energetické infrastruktuře. Novinářům to dnes řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Rusové systematicky bombardují rozvodnou síť.

Některé země, například Německo či Nizozemsko, po útocích urychlily pomoc v podobě dodávek systémů protivzdušné obrany, jiné země hledají možnosti humanitární pomoci.

Debatu v EU čeká Lipavský také ohledně dalšího uvolňování a případně navyšování prostředků z Evropského mírového nástroje, jimiž se hradí vojenská podpora, kterou jednotlivé členské státy dodávají Ukrajině. "Nebude to úplně jednoduchá diskuse, ale pokud má Evropská unie seriózně vykonávat svoji geopolitickou zahraniční politiku, tak to bez těch nástrojů nejde," uvedl šéf české diplomacie. Tento fond o objemu zhruba pěti miliard eur zřídily a doplňují členské země mimo rozpočet EU.

Ukrajině EU také slíbila devítimiliardovou půjčku. Z balíku zatím byla poskytnuta jen jedna miliarda eur. Evropská komise minulý týden podpisem memoranda potvrdila zapůjčení dalších pěti miliard, první díl půjčky EU podle eurokomisaře Valdise Dombrovskise pošle kolem poloviny měsíce. Další dvě části mají následovat do konce roku.

Hlavní je podle Lipavského také otevřít debatu o tom, jak dále finančně podpořit Ukrajinu, jež bez přímé makroekonomické pomoci nemá dostatek prostředků na fungování ve válečném stavu. Dále pokračuje interní evropská debata o přístupu k Rusku. Aktuálně je postaven na pěti principech, které jsou podle Lipavského dávno překonány.

Za úspěch považuje politickou dohodu na vzniku evropské výcvikové mise pro Ukrajinu. Doufá, že bude formálně stvrzena už na zasedání ministrů zahraničí zemí EU v Lucemburku příští týden.

Zásadní je podle Lipavského také pokračovat v protiruských sankcích. EU minulý týden přijala osmou sadu postihů, jejíž součástí je i dohoda o zavedení cenového stropu na ropu přepravovanou z Ruska do třetích zemí po moři. Balík také rozšiřuje zákaz dovozu ruské oceli, dřeva či cigaret. Seznam potrestaných činitelů a subjektů se rozšířil o 37 jmen na celkových 1351. Sankce jsou podle Lipavského relativně přísné a ruský režim bolí. Nemohou mít ale vždy okamžitý účinek. Reálný geopolitický vliv podle něj mají sektorové sankce.

Celkově považuje Lipavský průběh českého předsednictví v Radě EU za úspěšné. Chtěl by také, aby byla během tohoto pololetí dokončena třetí deklarace mezi aparáty EU a Severoatlantické aliance (NATO). "Česká republika dlouhodobě usiluje o to, abychom v bezpečnostních otázkách měli co nejvíce sladěné postoje EU a NATO," řekl ministr. Oba bloky podle něj čelí stejným výzvám a je nutné nalézt jednotu ve strategických otázkách, míní.

Další prioritou českého předsednictví je podle něj podporovat rozšiřovací proces EU. Za úspěch považuje zahájení přístupového jednání s Albánií a Severní Makedonií, které sice odpracovala Francie za předcházejícího předsednictví, Česko k tomu ale podle Lipavského pozitivně přispělo.

Z nadcházejících předsednických akcí šéf diplomacie vyjmenoval mezinárodní konferenci k Terezínské deklaraci, zasedání zvláštních zmocněnců pro Sahel v první polovině listopadu nebo Radu EU-USA pro obchod a technologie, která se uskuteční začátkem prosince ve Spojených státech. Plánuje se též summit EU a západního Balkánu, nejspíš se bude konat v Albánii.

Související

Více souvisejících

Jan Lipavský Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 2 hodinami

Byty

Kam nás doženou vysoké ceny nemovitostí? Sdílené byty nebudou v Česku za chvíli vůbec divné

Už vás taky napadlo, kdy konečně dojde k tomu, už nějakou dobu avizovanému, snížení cen nemovitostí, tedy domů a bytů a pozemků? Dění na realitním trhu, a to nejen vzhledem k všeobecnému naštvání populace z drahoty, nutně vyvolává otázky, jako třeba, kdy se vyplatí koupit si byt nebo postavit dům či kdy mám prodat nějakou tu svou „realitu“? Na ten poslední dotaz platí obecná poučka o tom, že peníze uložené v nemovitostech dlouhodobě, a ten výraz si prosím zapamatujte, protože znamená třeba déle než pět let, s jistotou poráží inflaci. Takže, jestli hned nepotřebujete peníze, nemovitosti rozhodně uchovejte ve svém portfoliu. 

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

StarDance

Na prahu semifinále StarDance opustil Josef Maršálek

Dnes poprvé v letošní řadě StarDance páry tančily dvakrát. V minulém díle nikdo nevypadl, naopak se taneční páry rozrostly o vozíčkáře, kterým byl přenos věnován. Během večera se vybralo více než 25 milionů korun a padala i velmi vysoká hodnocení od poroty, která se promítla do dnešního hodnocení. Nečekaně také nastala změna ve složení poroty. Soutěž dnes nakonec opustil Josef Maršálek s Adrianou Maškovou.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Válka proti Hamásu bude pokračovat, dokud ho nezničíme, řekl Netanjahu. Další rukojmí nepropustíme, reagují militanti

Válka proti Hamásu v pásmu Gazy bude pokračovat, dokud Izrael nedosáhne všech svých cílů včetně návratu všech rukojmích a zničení islamistického hnutí. Dnes to uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Hamás naopak vzkázal, že nepropustí další rukojmí, dokud Izrael neosvobodí všechny palestinské vězně a neobnoví příměří v Pásmu Gazy.

včera

včera

včera

císař František Josef I.

Před 175 lety usedl na trůn František Josef I. Jeho život poznamenaly mnohé tragédie

Přesně před 175 lety, dne 2. prosince 1848, usedl na trůn mladičký císař František Josef I. Panovníkem se tehdy osmnáctiletý člen habsbursko-lotrinské dynastie vůbec neměl stát, donutily ho k tomu však náhlé okolnosti. O jeho vládě, která trvala bezmála 68 let, již bylo napsáno mnohé. Jaký byl však jeho osobní život? Ten poznamenala řada tragédií a neštěstí. 

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jsme na tom hůř než Skandinávie, ale zlepšujeme se, říká Bartoš k pokrytí internetem. K IT je třeba přilákat i ženy

Česko je na tom v pokrytí internetovými sítěmi hůře než Skandinávie, ale dlouhodobě se zlepšuje, říká ministr pro místní rozvoj a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Podle Bartoše je například také nutné podporovat talentované ženy, aby stály o práci v IT oborech. 

Zdroj: Alena Dlabačová

Další zprávy